PRÁVNÍ PORADNA
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 10, s. 19
Některé suroviny v ČR již nejsou dostupné, od jejich používání se z důvodu nežádoucích účinků upouští a pravděpodobně budou vymazány z Českého lékopisu. Stále ale ještě jsou uvedeny v seznamu ve vyhl. č. 85/2005 Sb. a v národní části ČL nejsou vyškrtnuty, je u nich pouze uvedeno, že se nevyrábí. Řešíme, zda tyto suroviny můžeme nadále do IPLP používat. Případně pokud jsme schopni si je obstarat od zahraničního distributora (EU a s atestem)? Mnoho lékařů stále trvá na jejich používání.
Současné znění § 79 odst. 8 zákona o léčivech říká toto:
(8) Pro přípravu léčivých přípravků lze použít pouze
a) léčivé látky a pomocné látky uvedené v Českém lékopisu nebo v seznamu stanoveném prováděcím právním předpisem nebo k jejichž použití bylo vydáno povolení Ministerstvem zdravotnictví podle § 11 písm. b) nebo Ústřední veterinární správou podle § 15 písm. d); způsob doložení jakosti léčivých látek a pomocných látek stanoví prováděcí právní předpis,
b) patogeny nebo antigeny odebrané od konkrétních pacientů, jde-li o přípravu humánních autogenních vakcín,
c) registrované léčivé přípravky, je-li tento způsob použití uveden ve schváleném souhrnu údajů o přípravku nebo je-li stanoven prováděcím právním předpisem.
Takže pokud jsou suroviny uvedeny v Českém lékopisu, nebo ve vyhlášce, pak je používat můžete. Budou-li odstraněny z obou těchto míst, pak ne. Ledaže by k jejich použití vydalo povolení MZd nebo ÚVS.
Chtěl jsem se zeptat, zda jako student 5. ročníku FaF v Hradci Králové, s přerušeným studiem z důvodu čekání na SZZK, a absolvovanou půlroční praxí v lékárně mohu vykonávat práci farmaceutického asistenta. Zda to legislativa umožňuje?
Odbornou způsobilost k výkonu povolání farmaceutického asistenta vystudováním několika ročníků farmaceutické fakulty získat nelze, takže praxi farmaceutického asistenta vykonávat nemůžete.
Mgr. MUDr. Jaroslav MARŠÍK
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 10
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Pilíře farmaceutického průmyslu
- Herb-Drug interakce – silymarin
- NOVÉ NEBO MÉNĚ ZNÁMÉ LÉČIVÉ ROSTLINY
- Ideální lékárnické dny – Liberec 2021