světové dny zdraví prosinec
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 11, s. 34
Souhrn
V měsíci prosinci si připomínáme ze světových dnů sponzorovaných WHO Světový den boje proti AIDS a Mezinárodní den lidských práv, ze světových dnů podporovaných WHO Mezinárodní den osob se zdravotním postižením. Se zdravím souvisejí i další dny, například Světový den alergie, Mezinárodní den lidské solidarity, Mezinárodní den dobrovolníků, Mezinárodní den migrantů, Mezinárodní den všeobecného zdravotního pokrytí, Den solidarity s pacienty.
Světový den polykání (World Swallowing Day, WSD)
Zrod Světového dne polykání se pojí se jménem profesora Mohameda Farahata z Univerzity krále Sauda (King Saud University) v Rijádu v Saúdské Arábii a datem 12. prosinec 2011. Evropská společnost pro poruchy polykání (European Society for Swallowing Disorders, ESSD) začala pořádat Den dysfagie rovněž v roce 2011, a to pilotním průzkumem o screeningu a hodnocením orofaryngeální dysfagie. Dr. Farahat byl přitom inspirován organizováním každoročního Světového dne hlasu (World Voice Day, WVD).
WVD vznikl v Brazílii, kde byl v roce 1999 vyhlášen Národní den hlasu jako reakce na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u tamního obyvatelstva. První Světový den hlasu se konal v roce 2003.
V některých zemích jsou organizovány národní Dny povědomí o polykání (Swallowing Awareness Day, SWD). Například v Austrálii byl zaveden v roce 2016 a je připomínán vždy v březnu. Bývá vyhlašováno téma – Polykání je nestárnoucí! (2018), nebo hlavní téma – Dysfagie. Těžko polykatelná diagnóza! a vedlejší téma – Co se to nazývá dysfagií? (2019 a 2020). Dále například ve Velké Británii (i zde se první SWD uskutečnil v roce 2016), kde se pořádá rovněž v březnu a od roku 2019, tehdy jako Den povědomí o dysfagii (Dysphagia Awareness Day), probíhá tato kampaň uprostřed Týdne výživy a hydratace Národní zdravotní služby (Nutrition and Hydration Week, National Health Service). V jiných zemích si připomínají Měsíc povědomí o dysfagii (Dysphagia Awareness Month) v červnu (USA). Z uvedených aktivit je nejstarší, Kongresem byla schválena od roku 2008.
Smyslem WSD je zvyšovat znalosti o normálním polykání a poruchách polykání, jejich příčinách, o možnostech včasné diagnostiky, komplikacích a zvládání těchto poruch prostřednictvím celosvětové osvětové kampaně zaměřené na zdravotnické pracovníky i veřejnost.
Polykání je důležité pro zajištění stravování a příjmu tekutin. Samotné polykání má tři fáze, a to ústní, hltanovou a jícnovou. Strava a tekutiny se dostávají z ústní dutiny přes jícen až do žaludku. Problém nebo bolest související s polykáním může nastat v jakékoli části a z různých příčin. Důvodem může být překážka, neurologické postižení nebo jiné onemocnění.
Některá fakta:
- počet polknutí za den – 700–900krát,
- asi třikrát za hodinu během spánku,
- jednou za minutu, jste-li vzhůru,
- počet svalů zapojených do polykání – 26,
- objem slin vyprodukovaných za den – 1,5 l.
Porucha polykání (dysfagie, slovo sestávající z řecké předpony dys- mající význam potíž, porucha, a řeckého phagein, ve významu jíst) se projevuje u:
- 65 % pacientů po cévní mozkové příhodě,
- 95 % pacientů s onemocněním motorického neuronu (např. amyotrofická laterální skleróza),
- 76 % pacientů s rakovinou hlavy a krku.
Dysfagie je stav, při kterém je obtížný průchod pevných látek nebo tekutin z úst do žaludku.
Příznaky dysfagie:
- kašel během jedení anebo po najedení,
- obtíže s polykáním tuhé stravy,
- zabíhání tekutin,
- pocit cizího tělesa v krku.
Existuje více možných příčin dysfagie, ať již z důvodu nemoci nebo úrazu. Mezi běžné příčiny dysfagie patří:
- cévní mozková příhoda,
- amyotrofická laterální skleróza nebo roztroušená skleróza,
- gastroezofageální refluxní choroba,
- chirurgické zákroky na hlavě a krku,
- stárnutí,
- Parkinsonova choroba,
- struktura nebo spazmus jícnu,
- sklerodermie,
- nádorová onemocnění, léčba ozařováním,
- cizí předmět.
Vzhledem k tomu, že problémy s polykáním mohou být škodlivé i smrtelné, doporučuje se včas vyhledat lékařskou péči, aby mohly být správně diagnostikovány a léčeny. Nejen při existenci dysfagie nutno dbát na správné užívání tablet a tobolek.
Jak užívat tablety („Pop-bottle method”):
- většina tablet by se měla polykat celá (nedrtit, nekousat – pokud to není uvedeno v Souhrnu údajů o přípravku, SPC) a zapít sklenicí vody (doporučuje se neperlivá voda), v množství alespoň 200 ml,
- nalačno = nejméně dvě hodiny po jídle a nejméně půl hodiny až hodinu před dalším jídlem,
- při použití láhve položte tabletu na jazyk, rty pevně obejměte láhev,
- sacím pohybem polkněte vodu společně s tabletou,
- vyvarujte se polykání vzduchu,
- hlava je v záklonu.
Jak užívat tobolky („Lean-forward technique“):
- tobolku vložte na jazyk (užívají rovněž vcelku, nerozkousávat je, nedrtit je, neporušovat jejich obal, nevysypávat jejich obsah, pokud to není uvedeno v SPC),
- následně vezměte střední doušek vody, ale ještě jej nepolkněte,
- nakloňte hlavu dopředu, bradu mírně k hrudi,
- spolkněte tobolku a vodu s hlavou skloněnou dopředu,
- hlava je v předklonu.
Dysfagie je medicínský termín pro symptom spočívající v potížích při polykání. V Mezinárodní klasifikaci nemocí a souvisejících zdravotních problémů (MKN-10) je zařazena mezi Příznaky a znaky týkající se trávicí soustavy a břicha a označena kódem R13. Tato porucha polykání je charakterizována relativně vysokou prevalencí a významným klinickým a zdravotně ekonomickým zatížením.
Literatura u autora.
Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 11
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Okénko do magistraliter
- Nejvyšší správní soud k odpovědnosti odborného zástupce, k 75% přítomnosti vedoucího lékárníka v lékárně a k osvědčení pro vedoucího lékárníka
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. 10. do 31. 10. 2020
- Rizika nadužívání vitaminu D