#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Chci prosazovat nové projekty


Autoři: Pokorný Zdeněk
Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 11, s. 12-13

Doktor Stanislav Gregor se určitě v představenstvu neocitl náhodou. Přestože tvrdí, že „zvolení pro mě bylo hlavně velké překvapení. Nečekal jsem, že by se mi to mohlo podařit už v prvním kole a navíc na 4. místě“. Jeden z nejmladších členů vedení České lékárnické komory, PharmDr. Stanislav Gregor, absolvoval hradeckou farmaceutickou fakultu (2013), kde získal i doktorát (2014). O tři roky později dokončil specializaci v oboru nemocniční lékárenství. Pracuje v nemocniční lékárně IKEM. Podílel se na oživení OSL Prahy 4 a půl roku před posledním listopadovým sjezdem se stal předsedou Mladých lékárníků. Tento spolek není v lékárnické obci nutné představovat. „Chtěl bych poděkovat ostatním členům předsednictva mL za důvěru a jejich práci. Pro můj volební úspěch bylo důležité, že spolek byl vidět a lidé mě díky naší aktivitě znali.“

Když už jsme u mladých i Mladých lékárníků, jaký je podle doktora Gregora rozdíl mezi mladými a staršími českými lékárníky? „Nezáleží na tom, kolik má lékárník let, ale jak je mladý či starý duchem. Chtěl bych zastupovat ty, kteří se nebojí rozšiřování kompetencí a s tím samozřejmě spojené i větší zodpovědnosti. Je naprosto pochopitelné, že část lékárníků s dlouholetou praxí může být vyhořelá. Hrozí únava a otrávení z narůstající administrativy, akčních slev a pacientů, které zajímá pouze výše doplatku. Ti mladí jsou po škole plní ideálů a odhodlání. Bohužel se potýkají se stejnými problémy a taky je to může postupem času znechutit. A to je úkol pro nás, pro představenstvo, abychom oběma generacím pomohli.“

V představenstvu Komory by se chtěl podílet na roz­ši­řo­vání kompetencí a zlepšování celkového postavení lékárníků. Je součástí pracovní skupiny pro lékový záznam a registrační list výkonu zaměřeného na jeho vyhodnocení. „Usilujeme především o úhradu této konzultace,“ říká k tomu. Dále je členem pracovní skupiny pro celoživotní vzdělávání. Podílel se na semináři o transplantační medicíně nebo na novém garantovaném kurzu, který se věnuje screeningu kardiovaskulárních onemocnění. Realizace tohoto kurzu musela být ale přesunuta na příští rok. „Vedu také pracovní skupinu pro zkvalitnění dispenzace, protože kvalitní dispenzace je podle mě nejlepší PR. V neposlední řadě bych se rád účastnil i vytváření vize českého lékárenství.“

Čeští lékárníci jsou podle doktora Gregora velmi schopní a pracovití. „S každou překážkou si dokážeme poradit. Valí se na nás velké množství legislativních požadavků, a přesto nás to nezastaví a dál se věnujeme svému povolání. Dělám svou práci pro ty, kteří budou v lékárnách pracovat dalších 30 let. Chci, aby je práce bavila, měli slušné podmínky a pořád se měli kam posouvat.“

Za největší problém zdejších lékárníků považuje nevhodný způsob odměňování lékárenské péče, kdy je příjem lékárny závislý na ceně léčiv. I proto se snaží o úhradu výkonů spojených s konzultacemi a vyhodnocením lékového záznamu pacienta, i když se jedná pouze o část řešení. „Když však bude lékárník nositelem výkonu, můžeme na tom v budoucnu stavět další činnosti,“ myslí si lékárník z IKEM. Při prosazování změn a nároků českých lékárníků je doktor Gregor zastáncem slušného a férového jednání. Je třeba si podle něj přiznat, že lékárníci nejsou zrovna na vrcholu zájmu politiků. „Chybí nám, že nemáme v poslanecké sněmovně své zástupce. I tak bychom měli nadále bojovat o podporu široké veřejnosti každodenní poctivou prací.“

Měli by být lékárníci jednotní nebo je praktičtější názorová pestrost? „Názorová pestrost je dobrá věc, ale při prosazování našich cílů je jednota naprosto klíčová. Vezměte si, kdyby za vámi postupně chodilo deset různých skupin z jednoho oboru a každý by chtěl něco jiného. Koho byste nakonec poslechl a jak něco změnil? Protože byste nevěděl, co vlastně chtějí jako celek, neudělal byste raději žádnou změnu. A možná proto tady nemáme stejné doplatky, pravidla pro vznik nových lékáren a podobně.“

Atmosféru na jednání představenstva hodnotí jako příjemnou, až přátelskou. Je rád, že ve vedení Komory jsou lidé různého věku a že i po volbách v něm zůstali ti, kteří mohou své dříve získané zkušenosti předávat dál. „Důležité je, že my, nováčci, máme šanci přinášet nové pohledy.“

A jaké nové pohledy přineslo toto nové angažmá do soukromého života doktora Gregora?

„Na začátku jsem si ani nedokázal představit, jak to bude časově náročné. Znamená to každodenní pohotovost. Najednou se něco objeví a člověk to musí ihned řešit. Nebo možná nemusí, ale snažím se brát svoji funkci zodpovědně a mít o všem přehled. Naště stí mám velkou oporu jak v práci, tak doma. Moc si toho vážím. A co se týká koníčků, tak zasportovat si chodím pořád rád a holt si někdy k fotbalu v televizi vezmu notebook.“

V otázce tištěné nebo digitální verze našeho časopisu respektuje Stanislav Gregor obě skupiny. Nemyslí si, že by zrušení tištěné verze přineslo do rozpočtu Komory nějakou výraznou úsporu. „A co bych v časopise změnil? Velice rád bych navázal na skvělou práci doktorky Zajícové a obnovil dispenzační optima, na kterých bychom rádi v pracovní skupině pro zkvalitnění dispenzace participovali.“

Od Časopisu českých lékárníků bylo vždy blízko k otázce navyšování členských příspěvků, případně k rozpočtu jako takovému. Doktora Gregora mrzí, že došlo k posunutí termínu sjezdu, protože na něm chtěl spolu s dalšími představit nové projekty. Například zavedení systému pro evidenci výstupů z konzultací a screeningů, který považuje za naprosto nezbytný. „Pokud nebudeme mít přesná data o tom, kolik konzultací jsme provedli, kolika pacientům jsme pomohli k odhalení diagnózy nebo kolik lékových problémů jsme našli, nebudou se s námi zástupci pojišťoven o jakékoliv úhradě bavit. Navýšení členských příspěvků je jedinou cestou, jak tento systém zavést, jelikož další prohlubování deficitního rozpočtu již není možné.“

Zdeněk Pokorný


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 11

2020 Číslo 11
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#