Nové nebo méně známé léčivé rostliny
Autoři:
PharmDr. Potužák Miloš
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 11, s. 32
Malus domestica Borkh. – jabloň domácí(Rosaceae – růžovité)
Vytrvalý ovocný strom, pěstovaný v mírném klimatickém pásu v řadě vyšlechtěných odrůd. Genetické studie prokázaly, že většina z nich vznikla převážně z divoce rostoucí středoasijské jabloně Sieversovy (Malus sieversii), ale podíl u nás domácí jabloně lesní (Malus sylvestris), byl malý. Variety východoevropské jabloně nízké (Malus pumila), jsou využívány jako podnože řady M pro šlechtěné odrůdy jabloní.
Synonyma: Malus domestica subsp. prunifolia, Pyrus malus.
Obecný název: Apfelbaum (něm.), Apple (angl.), Pommier (franc.).
Sbíraná část: fructus.
Droga: Mali domestici fructus.
Obsahové látky: v plodu 85 % vody, 6 % fruktosy, 2 % glukosy a 1,8 % vlákniny. Obsahy dalších sloučenin jsou ve slupce významně vyšší než v dužnině. Jedná se o fenolové sloučeniny katechin, epikatechin, jejich deriváty prokyanidiny B1, B2 a příbuzné látky (v čerstvé slupce až 0,1 % prokyanidinů), glykosidy flavonoidu kvercetinu, dihydrochalkon floretin, kyselinu gallovou, chlorogenovou a kumarovou. V červeně zbarvených plodech obsažen anthokyan kyanidin 3-galaktosid. Dále steroly β-sitosterol, daukosterol a kampesterol, triterpenové kyseliny ursolová (0,35 % ve slupce), betulinová, maslinová a oleanolová. Ve vláknině převažují polysacharidy pektinového typu, se základním řetězcem polygalakturonové kyseliny a s bočními polysacharidovými řetězci s obsahem L-arabinosy, D-galaktosy a L-rhamnosy. V silici izolované z listu převažuje fytol a α-farnesen, někdy cineol. V oleji ze semen estery nenasycených mastných kyselin. Z minerálů 0,1 % draslíku. Malý obsah vitaminu C.
Účinky a použití: v tradiční medicíně je plod aplikován jako antacidum (účinkuje pektin a glycin), při průjmech i gastroenteritidách.
Odborné studie
Na účincích plodu se podílí pektin, fenolové sloučeniny, triterpeny a steroly. Antioxidační účinky vykazují především polyfenoly. Plody mohou ovlivnit léčbu některých typů zhoubného bujení. Jedná se o účinky pektinu, fenolových látek a triterpenů. Pektin inhibuje in vitro proliferaci buněčných linií Hep G2 (lidský karcinom jater), MCF-7 (lidský karcinom prsu) a Caco-2 (lidský kolorektální karcinom). Triterpenová kyselina ursolová inhibuje aktivitu tyrozinázy při syntéze melaninu a růst buněčných linií tumorů HL-60 (lidská leukemie), Bel-7402 (lidský hepatocelulární karcinom), He-La (karcinom děložního čípku) a BGC-823 (lidský adenokarcinom žaludku). Také silice z listů vykazuje cytotoxicitu u buněčných linií A549 (lidský plicní adenokarcinom) a THP-1 (akutní monocytární leukemie). Kromě indukce apoptózy se jedná o imunomodulaci a inhibici chronických zánětů v okolí tumoru. Vláknina a polyfenoly snižují plazmatické hladiny cholesterolu, triacylglycerolů a kyseliny močové. Při redukci nadváhy se uplatňuje pektin i inhibice enzymů amylázy a glukosidázy fenolovými látkami. Pektin snižuje rovněž hladinu glykemie u diabetu II. typu a kvercetin omezuje riziko následků diabetu pro kardiovaskulární systém. Inhibice acetylcholinesterázy jablečnou šťávou omezuje projevy Alzheimerovy choroby. Steroly snižují vstřebávání cholesterolu, vykazují protizánětlivé účinky a působí preventivně i léčebně při karcinomu děložního čípku. Zkoumány jsou také antimikrobiální účinky plodu proti druhům Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa.
Dávkování: preventivně 1 plod denně.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: nejsou známy.
Interakce: omezení vstřebávání léčiv.
Hlavní zdroje: AISLP, botanika.Wendys, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989, Drugs.com, European Medicines Agency, Google Scholar, Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe, Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002, Liber Herbarum Minor, Medline, Plants for a future, PubChem Compound, Toxnet.
PharmDr. Miloš Potužák
Obrázek: Wikipedia, vzorce: autor
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 11
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Nejvyšší správní soud k odpovědnosti odborného zástupce, k 75% přítomnosti vedoucího lékárníka v lékárně a k osvědčení pro vedoucího lékárníka
- Okénko do magistraliter
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. 10. do 31. 10. 2020
- Rizika nadužívání vitaminu D