Maminky žijí dál
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 2, s. 29
Milé kolegyně, maminky lékárnice, mám dobrou zprávu – projekt Lékárnice maminky nekončí!
Dovolte mi, abych se vám představila. Jmenuji se Lenka Košinová a jsem na rodičovské dovolené. Když jsem se dozvěděla, že projekt pravděpodobně skončí, řekla jsem si, že to tak nemohu nechat. Měl totiž dobře našlápnuto a získal si své příznivce. Od ledna 2024 jsem ho přebrala do své péče a moc se těším, až vás všechny, lékárnice maminky, poznám.
Letošek bude pro tento projekt rokem oživení a obrody. Celkem máme zhruba 135 členek! Záleží na každé z vás, jak se nám oživení v tomto roce podaří. Z vlastní zkušenosti vím, že najít během rodičovské dovolené (která dovolenou rozhodně není) čas usednout večer k počítači nebo jet na besedu, není vůbec snadné. Být aktivní členkou našeho projektu proto není jednoduché, ale o to víc si vážím každé z vás, která si čas a energii najde a náš projekt posune dál.
Všichni chceme pro své děti to nejlepší. Bohužel, v dnešní době je internet plný různých ne vždy pravdivých doporučení, neúčinných rad apod. Pro maminky, které nejsou z oboru, je obtížné se v nich zorientovat a najít mezi nimi důvěryhodný zdroj.
Naším úkolem je nadále pomáhat maminkám pravdivými (EBM) informacemi a naším vlastním mateřským a lékárnickým „know-how“. Vystát s malými dětmi frontu v lékárně mezi nemocnými zákazníky není často možné – na případné dotazy není často ani prostor, ani čas. Není novinkou, že pediatrů ubývá, a i když se velmi snaží, není v jejich silách najít si na všechny malé pacienty dostatek času a jejich rodiče patřičně informovat. První, za kým se jdou rodiče při samoléčbě poradit, je lékárník. Naše besedy pokračují a přinášejí maminkám nejen osobní kontakt s námi odborníky, ale umožňují především prostor k otázkám, které maminky trápí. My jako lékárnice můžeme prostřednictvím našeho projektu ukázat široké veřejnosti, že farmacie má široký záběr přesahující i do jiných oborů. Díky náročnému studiu můžeme maminkám nabídnout informace i z fyziologie, toxikologie, homeopatie, fytoterapie, zdravotnických prostředků, kosmetologie, první pomoci apod.
Je pouze na nás, jakým směrem projekt poběží, jak obor veřejnosti zpřístupníme a jak propojíme „laika s odborníkem“. Letos se chystáme některá témata přesunout do online prostoru, aby i maminky, které nemají možnost se dopravit na besedu, mohly v klidu doma téma zhlédnout (např. jako webinář nebo video-diskuzi) a připojit se k ostatním a náš projekt poznat blíže. Více o tématech najdete v pozvánce, která vám přijde e-mailem.
Ráda bych cca 1x za měsíc umožnila vám, členkám LM, které budete mít čas a chuť, aktivně se zapojit do projektů na konkrétní téma, které se následující měsíc bude probírat na našem blogu a na sociálních sítích. Každá z nás má nějakou osobní zkušenost, kterou může maminkám předat.
Nerada bych opomenula ty z vás, které se jste ještě do projektu ČLnK LM nezapojily, třeba jste nově na rodičovské dovolené nebo jste váhaly a rády byste se staly jednou z nás. Můžete nám napsat na: lekarnice.mam@gmail.com.
Na nové kolegyně se moc těším.
Věřím, že náš projekt díky vám ožije a těším se na shledání s vámi v létě na Setkání Lékárnic maminek.
Mgr. Lenka Košinová
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 2
- Čokoláda podávaná v malých dávkách neškodí. Vědecky prokázáno!
- MUDr. Václav Šmíd, Ph.D.: Jaterní fibróza a iniciální stadia cirhózy jsou potenciálně vratné stavy
- Esenciální fosfolipidy v podpůrné léčbě jaterní steatózy asociované s metabolickou dysfunkcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Právní poradna
- Členské příspěvky ČLnK na rok 2024
- Změny v zákoně č. 48/1997 Sb. ovlivní práci v lékárnách
- Zeptali jsme se