INTERAKTIVNÍ SEMINÁŘ
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 9, s. 21
Astma a CHOPN – od teorie k praxi
Také se vám někdy stalo, že jste nedokázali pacienta uspokojivě poučit, jak má správně zacházet s inhalátorem, který mu lékař předepsal? Dokázali jste ho vždy upozornit na chyby, kterých se může při manipulaci s inhalátorem dopustit? Zajímá vás, jaké moderní trendy spojené s prevencí či terapií astmatu a CHOPN přicházejí do praxe? Pak je právě pro vás určen interaktivní seminář Astma a CHOPN – od teorie k praxi, který vzniká ve spolupráci ČLnK a Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice na Bulovce (KPHCH NB).
Seminářem budou provázet tři odborníci z praxe.
Doc. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D., renomovaný pneumolog a přednosta Kliniky pneumologie 3. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka a dva lékárníci a lektoři interních seminářů s několikaletou zkušeností s prací s pneumologickými pacienty, Mgr. Jana Čejchanová (BENU Lékárna) a Mgr. Ondřej Šimandl (EUC Lékárna Praha – Plaňanská; Ústav farmakologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze).
Program semináře
1. Úvodní slovo (Mgr. Šimandl – 5 min.)
2. AB a CHOPN pohledem pneumologa (doc. Pauk – 60 min.)
3. Pacient s AB/CHOPN v lékárně (Mgr. Čejchanová / Mgr. Šimandl – 45 min.)
4. Inhalační lékové systémy používané v terapii AB/CHOPN (Mgr. Čejchanová / Mgr. Šimandl – 60 min.)
5. Závěrečná interaktivní diskuse (doc. Pauk / Mgr. Šimandl / Mgr. Čejchanová – 25 min.)
Jedním ze základních pilířů účinné a bezpečné léčby astmatu i CHOPN je inhalační terapie. Při poskytování farmaceutické péče pacientům s těmito onemocněními je proto kladen důraz nejen na prosté zhodnocení bezpečnosti farmakoterapie a doporučení vhodných režimových opatření, ale rovněž na zvládání inhalační techniky, která je klíčovou pro zajištění maximalizace benefitu terapie a minimalizaci jejích rizik.
V rámci interaktivního semináře budou účastníci seznámeni s aktuálními možnostmi farmakoterapie astmatu a CHOPN podle poznatků medicíny založené na důkazech. Navazující sdělení budou prezentovat možnosti farmaceutické péče o pacienty s astmatem či CHOPN, nabídnou přehled inhalačních lékový systémů dostupných v současnosti na našem trhu a shrnou možnosti režimových opatření vedoucích ke zlepšení kompenzace onemocnění, zlepšení kvality života nemocného i adherenci k léčbě. Důraz bude kladen zejména na nácvik správné inhalační techniky metodou „five-steps assessment“, schopnost odhalit chyby, kterých se pacient může během manipulace s inhalátorem dopustit a navrhnout efektivní opatření k jejich eliminaci.
První z interaktivních seminářů, který se věnuje farmaceutické péči o pacienty s astmatem či CHOPN a ve kterém si mohou účastníci prakticky vyzkoušet každý z inhalačních lékových systémů dostupných na našem trhu, proběhne 26. října tohoto roku v pražském IKEMu.
Podle zájmu však bude jistě možné v brzké době absolvovat tento seminář i v dalších městech.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2022 Číslo 9
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Etika v práci farmaceuta – vybrané základní dokumenty
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- GARANTOVANÉ KURZY ČLnK
- PORADNA ODBORNÉ KONZULTANTKY ČLnK