Právní poradna
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 6, s. 19
Zjistila jsem, že nám program asi špatně počítá cenu u IPLP, hlavně DPH. Jaké je prosím DPH u IPLP? Jednotlivé součásti mají různé DPH, počítám cenu bez DPH, připočtu taxu laborum a pak na výsledek dám 10 % DPH? Nebo průměr sazeb jednotlivých složek?
Do výsledné ceny započítáváte cenu surovin a všech ostatních složek bez DPH (bez ohledu na to, jaká DPH byla na vstupu) a na závěr navýšíte o 10 % DPH.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s odebráním vypíchaných injekcí – clexane, fraxiparine a spol. Podle tabulky zveřejněné v těchto dnech se zdá, že bychom je měli vzít. Na stránkách VZP a třeba i Středočeského kraje jsou ale informace jiné, které jsou mi teda bližší. Měli jsme včera takový případ a paní byla dost neodbytná. Máchala tou tabulkou z Komory, kdy vlastně negovala toto spojení: nevrací se – použité stříkačky a jehly, které nebyly součástí léčivého přípravku, vs. byly součástí, takže může vrátit. A my to nechtěli vzít, že vypíchané injekce jsou biologicky nebezpečný odpad a na to nejsme zařízeni.
Spor o odstraňování lékových forem s jehlou je letitý. SÚKL dlouhodobě zastává názor, že předvyplněné injekční stříkačky s jehlou, pera apod. jsou jako vyprázdněné lékové formy nepoužitelným léčivým přípravkem, který je lékárna povinna od pacienta přijmout a zajistit jeho odstranění. Státní zdravotní ústav zastával opačné stanovisko, protože kladl větší důraz na biologické riziko úrazu. ČLnK se vždy přikláněla k postoji SÚKL. V loňském roce se jí také podařilo prosadit do vyhlášky č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ustanovení § 75 odst. 1, na základě kterého mají být léčiva z domácností v lékárnách shromažďována v pevných, nepropíchnutelných a nepropustných nádobách. Náklady na pořízení, udržování, vyprazdňování, výměnu a odstraňování nádob jsou součástí nákladů vzniklých s odevzdáním nepoužitelných léčiv a s jejich odstraněním, které osobám přebírajícím bezúplatně nepoužitelná léčiva od lékáren hradí stát prostřednictvím krajského úřadu.
Mgr. MUDr. Jaroslav MARŠÍK,
advokát, právní poradce ČLnK
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2022 Číslo 6
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Dagmar Dubská – nová odborná konzultantka na Rozárce
- Významná jubilea červen
- Právní poradna
- Konference lékárníků 2022