Virtuální Zimní konference
Nemocniční lékárna 2021: Nová realita?
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 2, s. 26
Ve dnech 22.–23. ledna 2021 se konala tradiční XII. Zimní konference nemocničních lékárníků. Tentokrát se ovšem neodehrávala v Jihlavě, ale byla z pochopitelných důvodů pandemie přesunuta do virtuálního prostředí a my, účastníci konference, jsme ji sledovali většinou z práce nebo pohodlí domova.
Konferenci zahájil zdravicí Ing. Michal Ctiborek, MBA, ředitel IKEM, odkud celý přenos probíhal. Následující COVID-19 blok moderoval PharmDr. Martin Šimíček z nemocniční lékárny FNUSA Brno. Nejenom, že se dr. Šimíček vyzná ve FMD a umí remdesivir, ukázal, že se orientuje i v problematice vakcín a spolu s dalšími přednášejícími a diskutujícími (dr. Kočím z ÚVN, Mgr. Hojným z IKEM, dr. Horákem z FN Motol a zástupci ministerstva zdravotnictví Mgr. Baťhovou a Ing. Michálkem) nám nastínil aktuální nejistotu v dodávkách vakcín a s tím související těžkosti při plánování. Kolegové se podělili o zkušenosti s očkováním v očkovacích centrech, a spolu se zástupci ministerstva jsme se snažili dopátrat plánů na dodávky vakcín, pravidel dodávek pro další druhy vakcín a řadu dalších souvisejících informací.
Po okénku novinek z IKEM přišla na řadu i problematika FMD a povinnost dodržovat všechny povinnosti dané nařízením, přestože se u žádného chybového hlášení v roce 2020 padělek neprokázal.
Účastníky konference virtuálně pozdravil i prezident komory, Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Připomněl snahu některých poslanců a zájmových skupin prosadit distanční výdej léků na předpis. Dále zmínil aktivitu Komory k umožnění očkování proti COVID-19 v lékárnách. Vzhledem k nutným legislativním změnám by i za příznivých podmínek bylo možné očkování v lékárnách zahájit nejdříve v létě nebo na podzim (tohoto roku).
MUDr. Renata Knorová, MBA, ředitelka zdravotního úseku České průmyslové zdravotní pojišťovny a předsedkyně Zdravotní sekce Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, řešila v bloku věnovaném lékové politice mj. problematiku DRG, konkrétně jakým způsobem je možné zařadit nové léčivé přípravky do terapie a zmínila problematiku centrových léčiv.
V posledním pátečním bloku nazvaném Blok aktualit z nemocničního lékárenství Mgr. Michal Hojný vysvětlil aktuální pokroky v Systému flexibilního tendrování léčiv (SFTL). Jedná se o veřejné soutěže tisíců položek léčivých přípravků s malými ročními objemy, často s dynamickým vývojem dostupnosti.
PharmDr. Stanislav Gregor informoval o návrhu Pracovní skupiny ČLnK na zkvalitnění dispenzace, do které jsou přizváni zástupci odborných společností, farmaceutických fakult a spolků a jejímž úkolem je analýza současné situace, identifikace slabých míst při dispenzaci a práce na zlepšení situace například prostřednictvím vzdělávání v oblasti komunikace, využitím lékového záznamu, do kterého nahlížíme nejčastěji při podezření na lékový problém, u nově předepsaného léčiva, při nutnosti zjištění předchozí medikace nebo na žádost pacienta nebo předpisujícího lékaře. Vzhledem k tomu, že 95 % lékárníků věnuje největší část své pracovní doby expedici, a tato činnost má zásadní vliv na pacienty (a také jejich vnímání našeho stavu), má zmíněná pracovní skupina své opodstatnění a význam.
Sobotní program otevřely Střípky z aktuální právní problematiky v podání Mgr. Libora Štajera a JUDr. Kateřiny Davidové. V legislativním procesu je novela Zákona o léčivech, emergentní systém. Návrh má vyřešit dodávky na recept předepsaných léčivých přípravků s úhradou z veřejného zdravotního pojištění, které nejsou dostupné v distribuční síti. Také nás čeká velká novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo novela zákona o veřejných zakázkách. Pozastavili jsme se u distribuce centrových léků a s dotazem na SÚKL, zda je lékárna oprávněna si u těchto léků uplatňovat obchodní přirážku podle cenové regulace. Očkování proti COVID-19 jsme se krátce věnovali i v právním bloku. Mgr. Štajer upozornil na řadu nejasností, např. na právo pacienta na výběr vakcíny. Po tradičním odlehčení právní problematiky z dílny Mgr. MUDr. Maršíka jsme se přiblížili k závěru konference, který byl zaměřen na farmakovigilanci vakcín proti COVID-19.
V bloku klinické farmacie byl prezentován systém sledování nežádoucích účinků vakcín proti COVID-19 ve Velké Británii. Pozvání přijala také MUDr. Eva Jirsová, ředitelka Odboru farmakovigilance SÚKL. Dozvěděli jsme se, že podmíněná registrace LP se uděluje pro mimořádně potřebná léčiva, pokud je ohroženo veřejné zdraví. Po registraci musí MAH (držitel rozhodnutí o registraci pozn. redakce) získávat a předkládat další data k vyhodnocení. V den konání konference bylo na SÚKL podáno 165 hlášení podezření na NÚ vakcíny proti Covid 19. Blok ukončila PharmDr. Kornélia Chrapková sdělením, jak se očkuje v IKEM a jak se na očkování, evidenci a řešení NÚ podílejí farmaceuti ústavní lékárny.
Jarní konference se bude konat 18. 6. 2021, zda bude prezenční v Jihlavě nebo znovu virtuální se teprve uvidí!
Veronika Horáková
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 2
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Významná jubilea únor
- Okénko do magistraliter
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Členové Komory mají svůj nový Facebook!