Lednové jednání PGEU
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 2, s. 5
Jednání PGEU se stále konají online a lze předpokládat, že tomu tak bude po celý rok 2021. Poslední jednání se konalo 12. a 13. 1. 2021.
Byl projednán návrh Evropské komise řešící dostupnost léků v EU a posílení role Evropské lékové agentury (EMA) – Regulation on a reinforced role for the European Medicines Agency in crisis preparedness and management for medicinal products & medical devices. Z tohoto materiálu by se lékáren mohla v budoucnu týkat povinnost hlášení skladových zásob léčivých přípravků. Evropská komise považuje téma výpadků léků za jednu z priorit, proto lze očekávat další informace v průběhu následujících měsíců.
Dalšími velkým tématem je situace s očkováním COVID-19 v jednotlivých zemích a role lékárníků v systému očkování. Lékárníci v zemích, které mají dlouhodobou zkušenost s očkováním, jsou zapojováni do strategií i v rámci provádění očkování proti COVID-19 v Irsku a Velké Británii (cca 200 lékáren). V ostatních zemích zatím nikoliv. Ačkoliv např. ve Francii se z řad novinářské veřejnosti začínají ozývat hlasy na podporu zapojení lékáren do očkování proti COVID-19, očkování ve francouzských lékárnách proti chřipce totiž probíhá cca 5 let. Zdá se, že průlom nastal také v Polsku, kde se Polské lékárnické komoře podařilo přesvědčit ministerstvo zdravotnictví, že očkování v lékárnách je pozitivní krok pro celou společnost. V tuto chvíli projevilo zájem o školení v očkování zhruba 4 000 lékárníků (15 %) v Polsku. Situace s očkováním pro lékárníky jako zdravotnické profese se v různých zemích liší. Situaci u nás, kdy jsme zařazeni na stejnou úroveň jako lékaři, lze považovat za jednu z těch lepších.
Za Českou republiku jsem informoval ostatní kolegy, že se české státní orgány rozhodly ukončit přechodné období při ověřování léčiv (FMD). Jsme tudíž jednou z pěti zemí, které spustily ostrý provoz včetně pokut. Je to smutný primát, který nám je odměnou za vzorný přístup lékárníků k ověřování. Lékárny v zemích, které se potýkají s problémy (Francie, Španělsko, Nizozemí a další) stále ověřují v režimu přechodného období a nedělají si zbytečné problémy.
V průběhu jednání byla projednána i důležitá směrnice o uznávání odborných kvalifikací, což je sice téma, které se dotýká především farmaceutických fakult a pregraduální výuky, ale bude mít vliv na zaměstnávání českých lékárníků v zahraničí a obráceně, zahraničních kolegů v ČR.
Martin Kopecký
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 2
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Významná jubilea únor
- Okénko do magistraliter
- Členové Komory mají svůj nový Facebook!
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe