Nové nebo méně známé léčivé rostliny
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 2, s. 36
Oroxylum indicum (L.) Kurz – oroxylum indické(Bignoniaceae – trubačovité)
Až 18 metrů vysoký listnatý opadavý strom. Přirozeně se vyskytuje v Indii a jihovýchodní Asii. Jeho zpeřené listy dosahují 1 metr délky a patří k největším mezi dvouděložnými rostlinami. Kvete v noci a květy jsou opylovány netopýry. Plodem je lusk dosahující délky 1,5 metru. Po opadu listů připomínají lusky visící z holých větví meče nebo srpy.
Synonyma: Arthrophyllum ceylanicum, Bignonia indica, Calosanthes indica.
Obecný název: Aralu (sanskrit), Tree of Damocles (angl.), Tundilamu (telug.).
Sbíraná část: cortex, folium, lignum, radix, semen.
Droga: Oroxyli cortex, O. folium, O. lignum, O. radix, O. semen.
Obsahové látky: v listu, kmenové a kořenové kůře flavonoidní aglykony baikalein (4 % v sušině plodu), oroxylin A, skutellarein a chryzin, isoflavony biochanin-A a prunetin, dále glykosid tetuin (baikalein-6-glukosid), glukuronidy baikalein-7-O-glukuronid a oroxindin (wogonosid), sterol β-sitosterol, třísloviny a volná kyselina ellagová, antrachinon aloe-emodin. Dále alkaloidy (skupinová detekce při HPTLC), irridoidy, anthokyany, karotenoidy a terpeny. V plodu triterpenoidní kyselina ursolová.
Účinky a použití: v tradiční medicíně Indie se aplikují odvary z plodů, listů, semen i kůry stonků a kořenů při diabetu, srdečních potížích, horečce, respiračních onemocněních (bronchitida, pneumonie, tuberkulóza), poruchách funkce GIT (nechutenství, hepatitida, zvětšená slezina, průjmy, hlísti), jako diuretikum a při zhoubném bujení. Kořen proti různým vnitřním i zevním zánětům, svrabu, jako expektorans a afrodiziakum. Semena jako projímadlo a v práškované formě k zvýšení plodnosti u žen. Drogy se staly součástí ajurvédských přípravků.
Odborné studie. Oroxylum vykazuje slibné výsledky při prevenci a léčbě zhoubného bujení.
Laboratorní studie potvrdily antiproliferativní účinky extraktů z různých rostlinných částí (ponejvíce z kmenové kůry) v případě buněčných linií tumorů prsu MCF7, MDA-MB-231 (invazivní duktální karcinom) a MDA-MB-435S, dále Hep3B (lidský hepatocelulární karcinom), HCT-8 (lidský karcinom tlustého střeva), PC-3 (lidský karcinom prostaty) a myší melanom B16. Vždy se jednalo o významnou aktivaci apoptózy. Z izolovaných sloučenin byl nejvíce studován baikalein.
Vyvolává apoptózu v buněčných liniích HL-60 (lidská promyelocytární leukemie) a HCC (lidský hepatocelulární karcinom), dále inhibuje mutagenitu. Je antagonistou estrogenních receptorů. Inhibicí určitých lipoxygenáz tlumí záněty, inhibicí CYP2C9 (substrátem je např. warfarin, tamoxifen, ibuprofen, diklofenak) může ovlivnit účinek některých léčiv, vazbou na GABAA receptor působí anxiolyticky bez vyvolání sedace nebo myorelaxace. Nejlepší antimikrobiální účinky vykazoval alkoholický extrakt z kmenové kůry. Inhiboval růst mikroorganizmů Klebsiella sp., Proteus sp., Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus. Antioxidační účinky souvisejí především s flavonoidní frakcí. Rovněž obecně protizánětlivá, antiartritická, hepatoprotektivní (v testech snížení hodnot SGOT, SGPT a ALP) a antiulcerozní aktivita extraktů odpovídá obsahu flavonoidů, dalších fenolických látek a sterolů. Extrakty významně snižují sérové hladiny celkového cholesterolu, triacylglycerolů, LDL-C frakce a zvyšují hodnoty HDL-C frakce v porovnání s lovastatinem. Izolovaný chryzin vykazoval nefroprotektivní účinky. Vodné extrakty z kořene snižovaly u potkanů s experimentálním diabetem glykemii v porovnání s kontrolní skupinou. Diabetes byl indukován alloxanem a inzulinová rezistence dexamethasonem.
Dávkování: 3x denně odvar z 1 čajové lžičky drogy.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem.
Interakce: inhibicí CYP2C9: zvýšení účinku diklofenaku, ibuprofenu, tamoxifenu, warfarinu.
Hlavní zdroje: AISLP, botanika.Wendys, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989, Drugs.com, European Medicines Agency, Google Scholar, Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe, Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002, Liber Herbarum Minor, Medline, Plants for a future, PubChem Compound, Toxnet.
PharmDr. Miloš Potužák
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 2
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Významná jubilea únor
- Okénko do magistraliter
- Členové Komory mají svůj nový Facebook!
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe