Trnité cesty vývoje léčiv XII.
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 4, s. 28-29
Inzulin – převratný objev pro diabetiky
Před objevem inzulinu byla pro pacienty trpící diabetem jedinou léčbou přísná dieta. Inzulin se stal zázračným lékem, který prodloužil a stále prodlužuje život mnoha pacientům na celém světě. Poznání účinků inzulinu a jeho prvotnímu podání pacientům předcházela řada dílčích výzkumů. Teprve jejich propojením došlo k tomuto významnému objevu.
Prvním impulsem ke zkoumání bylo zjištění německých badatelů Oskara Minkowskiho a Josepha von Meringa. V roce 1889 přišli na to, že u psů se symptomy lidského diabetu projeví po odstranění pankreatu.
Pozdější výzkumy odhalily, že ve vztahu k diabetu je konkrétní pankreatická tkáň – Langerhansovy ostrůvky. V roce 1909 bylo evidentní, že právě buňky této tkáně produkují „tajemnou substanci“, která ovlivňuje metabolismus cukru. Belgický badatel Jeande Meyer tuto látku začal nazývat insulin, podle latinského insula (ostrov). Stejné označení později zavedl britský vědec Edward Albert Sharpey-Shafer. Insulin dostal své pojmenování dávno před jeho izolací z pankreatické tkáně.
K významnému historickému posunu v hledání „tajemné substance“ došlo na Torontské universitě v Kanadě. Pod záštitou Johna Jamese Rickarda Macleoda, vedoucího tamního Fyziologického ústavu, mladý chirurg Frederick Banting a jeho asistent Charles Best (na snímku vpravo) přišli v roce 1921 na způsob, jak získat inzulin z pankreatu psů. Vzhled extraktu připomínal husté hnědé bahno a vůbec nebudil zdání, že se stane nadějí pro miliony lidí s diabetem.
První krok, že jde bádání správným směrem, se ukázal při aplikaci extraktu dalšímu psovi s vyvolaným diabetem. Pokusné zvíře přežívalo po celou dobu podávání extraktu. Jednalo se o extrakty chlazených atrofovaných pankreatů v Ringerově roztoku. Extrakty bohužel obsahovaly příměsi nečistot a způsobovaly řadu nežádoucích účinků. Macleod proto přizval ke spolupráci biochemika Jamese Bertrama Collipa, který vývoj inzulinu významně posunul. Z pankreatu skotu připravil čistější a méně pyrogenní inzulinový extrakt… K přípravě použil alkohol okyselený kyselinou sírovou. Zavedl tím novou proceduru čištění, etanolovou frakcionaci.
Leonard Thompson, čtrnáctiletý chlapec umírající na cukrovku v torontské nemocnici, se už v lednu 1922 stal prvním pacientem, kterému byl aplikován inzulin. První podání inzulinového extraktu bylo nejprve neúspěšné. Kvůli nežádoucím účinkům bylo další podání extraktu zastaveno. Po několika dnech a opakovaném přečištění extraktu byl pokus obnoven. A stal se zázrak! Během 24 hodin klesla nebezpečně vysoká hladina glukózy v krvi na téměř normální úroveň, poklesla i hladina ketolátek a mladý pacient se cítil lépe. Bylo evidentní, že byla nalezena zázračná látka nahrazující porušenou endogenní produkci pankreasu.
Zpráva o tomto objevu se rychle šířila po celém světě. Lékaři i pacienti s diabetem získali naději na nový lék. Radost z objevu ovšem zakalil spor mezi Bantingem a Macleodem o míru zásluh na objevu. Když v roce 1923 získali Nobelovu cenu za medicínu, na slavnostním předání ve Stockholmu chyběli oba. Ke svým spolupracovníkům se ale zachovali spravedlivě, Banting se o svůj finanční podíl z ocenění rozdělil s Bestem a Macleod následně s Collipem. Úžasný objev inzulinu byl a je natolik cenný, že slávy je dost pro všechny, kteří svým zaujetím a prací přinesli svůj díl do jedenapadesátidílné skládanky (inzulin má 51 aminokyselin).
Objev bylo potřeba dotáhnout do konce, což znamenalo začít vyrábět inzulin v množství, které by umožnilo přístup k léčbě všem nemocným s diabetem. Zájem o další výzkum a následnou výrobu projevila farmaceutická společnost Eli Lilly, která ve spolupráci s torontským týmem v roce 1923 představila Iletin® – první komerčně vyráběný inzulin živočišného původu na světě.
V roce 1976 Ely Lilly představila projekt, díky němuž by mohl být metodou genového inženýrství připraven lidský inzulin. První geneticky vytvořený biosyntetický „lidský“ inzulin byl vyroben v roce 1978 použitím bakterií Escherichia coli. První komerčně dostupný biosyntetický lidský inzulin začala firma Eli Lilly dodávat na trh v roce 1982 pod značkou Humulin®.
Díky úpravám struktury molekuly vyráběného inzulinu došlo k cílenému ovlivnění rychlosti jeho vstřebávání. Jako první vstoupil v roce 1996 na americký trh inzulinový analog Lispro, jak jinak než z „dílny“ Eli Lilly.
Počátky inzulinu v Evropě
První povolení k výrobě inzulinu v Evropě přivezli manželé Kroghovi (na snímku) již v prosinci 1922. August Krogh, nositel Nobelovy ceny za fyziologii z roku 1920, byl profesorem na univerzitě v Kodani. Jeho manželka Marie byla lékařkou a sama trpěla diabetem 2. typu. Proto s velkým zájmem sledovala výzkum inzulinu od jeho počátků. Shodou okolností pobývali v Torontu při pokusech s aplikací inzulinu prvnímu pacientovi a po dohodě s Bantingem získali povolení k výrobě inzulinu v Dánsku.
Na prvních experimentech se získáváním inzulinu z hovězích pankreatů a léčbě prvních pacientů spolupracoval ve Skandinávii také lékař Hans Christian Hagedorn. Díky finanční podpoře lékárníka Augusta Kongsteda a majitele farmaceutické firmy Leo Pharmaceutical products byla v roce 1923 založena společnost Nordisk Insulin laboratorium. Na žádost investora nesl první komerčně vyráběný inzulin v Evropě název Insulin Leo®.
Roku 1936 August Krogh a lékárník Norman Jensen objevili, že protamin dokáže prodloužit účinek inzulinu, čímž se podařilo snížit četnost jeho aplikací. První komerčně vyráběný inzulin s protaminem nesl název NPH inzulin (Neutral Protamine Hagedorn).
V roce 1925 založili dva bývalí zaměstnanci firmy Nordisk společnost Novo Terapeutisk Laboratorium, která se orientovala na výrobu injekčních stříkaček a zlepšování stability inzulinu. O 64 let později obě společnosti fúzovaly a daly vzniknout firmě Novo Nordisk.
Díky desetiletím výzkumu dnes lékaři mohou při léčbě volit a kombinovat typy inzulinů s rychlým a dlouhodobým působením. Je tak možné co nejvíce podporovat nejenom compliance pacienta, ale i jeho komfort na základě osobních potřeb a životního stylu.
Mgr. Jana Martinásková
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 4
- Čokoláda podávaná v malých dávkách neškodí. Vědecky prokázáno!
- MUDr. Václav Šmíd, Ph.D.: Jaterní fibróza a iniciální stadia cirhózy jsou potenciálně vratné stavy
- Esenciální fosfolipidy v podpůrné léčbě jaterní steatózy asociované s metabolickou dysfunkcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. 3. do 31. 3. 2020
- Mírové zbraně
- Významná JUBILEA - duben
- Okénko do magistraliter