Míša Bažantová – mluvčí lékárníků
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 2, s. 9-10
Magistru Michaelu Bažantovou zná většina českých lékárníků jako svou mluvčí. I v novém představenstvu byla potvrzena coby tisková mluvčí České lékárnické komory. Jak sama říká, tato práce není pro každého. „Vyžaduje nasazení, nadhled, znalosti, trpělivost, schopnost a ochotu přemíry komunikace – osobní, telefonické, mailové, na sociálních sítích... a extrémní porci času. Tahle práce nikdy nekončí.“
Dodejme, že žádný mluvčí se nesmí bát mikrofonu a nepříjemných otázek. Toho se určitě Míša nebojí, stejně jako se nebojí vstávat ráno před pátou a několikrát týdně dojíždět z 90 km vzdáleného Žandova do Prahy.
V Žandově se s manželem starají o rodinnou lékárnu. Patří do českolipské lékárnické komunity, která je jednou z nejaktivnějších v celé zemi. „Už od revoluce se tady lékárníci pravidelně scházejí v hojném počtu na schůzích OSL, dokonce jsme vždy usnášeníschopní,“ říká k tomu. „Z našich řad pocházejí Jarmila Skopová, Jana Šolínová, Jan Hašek, Alexandra Hašková. Jak o našem okrese říká doktor Maršík: ostrůvek pozitivní deviace.“
Na otázku, jak je její rodina spokojena s kočovným životem, který kvůli své roli v Komoře vede, odpovídá:
„On ten život zas tak moc kočovný není. Jezdím do Prahy pravidelně každé úterý a podle potřeby ještě jednou, maximálně dvakrát týdně. Mnoho z práce tiskové mluvčí se dá udělat v době moderních technologií od stolu. A je jedno, kde ten stůl je, proto je více než polovina mé pracovní doby home office – místo, abych trávila 4 hodiny denně v kolonách, pracuji doma.
Rodina mé dojíždění snáší asi lépe než já. Někdy děti hůř nesou spíš mé večerní telefonáty s prezidentem, webinářové porady nebo rozhovor pro rozhlas na výletě na Lemberk. Taky jim vadí, když telefonuji v autě a oni po tu dobu musí mlčet...“
Aktuální mediální obraz českých lékárníků bývá častým tématem diskuzí na sjezdech, poradách předsedů i při jiných příležitostech. Magistra Bažantová je z logiky své funkce tou, která pečuje o to, jak se veřejnost na české lékárníky dívá a občas za to pochopitelně schytává i kritiku.„Je to věc, která se nedá změnit mávnutím kouzelného proutku, ale dlouhodobou komunikací s veřejností, s novináři i přístupem každého lékárníka k pacientům. Mediální obraz lékárníků se zlepšuje, ale stále není na úrovni, která by mě osobně uspokojovala.“
Poslední dobou se někteří lékárníci ptají, jestli je nutné, aby Komora měla najatou agenturu na mediální práci?
„Mít P. R. agenturu je více než vhodné. Spolupráce s mediálními profesionály se vyplatí. Pokud bych takovou práci měla dělat sama, určitě bych nezvládla takové množství aktivit. O kontakty s médii je třeba neustále pečovat a starat se i o nalézání nových cest, jak na lékárnickou problematiku upozorňovat, stejně jako se starat o udržení a rozvíjení kontaktů v neustále se proměňujících médiích.“
Jak vám budeme po celý rok představovat dvojice členů představenstva, tak bychom rádi co nejdéle zvládli stavět vedle sebe farmaceuta, který už má zkušenost z minulých představenstev, a lékárníka – nováčka, který byl na loňském listopadovém sjezdu zvolen poprvé. Další otázka na magistru Bažantovou je tedy nabíledni. Jaká je atmosféra v novém představenstvu a jak funguje spolupráce mezi služebně staršími a mladšími členy?
„Každé představenstvo (už jsem členkou čtvrtého) je jiné. To současné se hodně omladilo a je velmi pracovité. Práce v představenstvu se více rozdělila, máme mnoho pracovních skupin, které se věnují konkrétní problematice. Mimochodem tou největší skupinou je ta, která se věnuje P.R. a komunikaci. Také využíváme moderní technologie a možnosti komunikace, pracujeme s aplikací Freelo, pracovní skupiny se schází ve webinářové místnosti... Snad budou brzy vidět i výsledky. Atmosféru na jednáních představenstva zatím nedokážu plně posoudit. Občas mi chybí u nových kolegů pohled na daný problém z druhé strany, z více stran. Například neschválení přečerpání rozpočtu dvou OSL a odečtení z jejich letošních prostředků – u jednoho z nich takové rozhodnutí může vést k tomu, že se letos kolegové z daného okresu ani nesejdou. Po zaběhlé praxi, kdy bylo přečerpání vždy schváleno a takové schválení předchozím vedením komory předem proklamováno, se mi jeví toto rozhodnutí jako necitlivé.“
Co by se muselo stát, aby Mgr. Michaela Bažantová rezignovala na svoji funkci v představenstvu?
„Pokud bych cítila, že zásadní rozhodnutí představenstva jsou v rozporu s mým osobním přesvědčením, neopustila bych pozici členky představenstva, ale vzdala bych se funkce tiskové mluvčí. Nejen proto, že by pro mě byla práce permanentní frustrací, ale i proto, že bych ji kvůli vnitřnímu rozporu nedokázala odvádět v takové kvalitě, na kterou jsem zvyklá a na kterou nemíním rezignovat.“
Kromě tiskové mluvčí Komory je Míša Bažantová vedoucí pracovní skupiny pro lékový záznam a pracovní skupiny pro registrační list návštěvní služby lékárníka. „Naše profese by neměla pouze lpět na svých současných kompetencích, měla by se vyvíjet, přizpůsobovat době a situaci. Lékový záznam i návštěvní služba lékárníka jsou nové výzvy, kterých bychom se neměli bát. A nebuďme jen kritiky změn – třeba v oblasti ePreskripce – pojďme ji přijmout jako výzvu, navrhujme zlepšení a doplnění – třeba ePreskripci zdravotnických prostředků.“
Část rozhovoru jsme uskutečnili prostřednictvím e-mailové korespondence. Když jsem se ptal na předpoklady pro práci tiskové mluvčí Komory, dozvěděl jsem se, že „Předpokladem je pro ni schopnost dělat mnoho věcí najednou. Třeba nyní, během odpovídání vám, jsem komunikovala s ČT kvůli výpadkům, telefonovala s panem prezidentem a odpověděla jsem do Lidových novin na téma kompetence lékárníka nevydat lék.“
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 2
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Okénko do magistraliter
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. 1. do 31. 1. 2020
- Celoživotní vzdělávání 2017–2020 – jak se plní právě teď
- Lukáš Láznička: Přílišná opatrnost brzdí