Mladí lékárníci sobě
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 2, s. 22
Spolek Mladí lékárníci vznikl v roce 2009 v Opavě, a již od té doby se snaží být aktivní v mnoha směrech vůči svým členům, příznivcům a samozřejmě i ostatním lékárníkům. Mezi aktivity spolku patří například pořádání různých vzdělávacích akcí, aktivní účast na kongresech, přednáškách i na schůzkách s politiky a ve státních institucích.
Jedním z hlavních cílů je zvýšení informovanosti a výměna zkušeností lékárníků napříč lékárnami a zapojení především absolventů a mladých lékárníků do aktivního zájmu o obor. K takové výměně zkušeností a informací aktuálně slouží skupina Mladí lékárníci na sociální síti Facebook, kde se každý den objevují zajímavé příspěvky a komentáře k aktuálním tématům.
V uplynulém měsíci se řešilo několik témat, nejčastějším z nich byl jednoznačně eRecept. V diskusi se například objevila myšlenka, zda by nebylo kolegiální na papírové průvodky k eRp značit provedené výdeje, aby to i další kolegy v jiné lékárně „trklo“. Samozřejmě se objevily i opačné názory, že takovým značením na papírovou průvodku bychom ukazovali její nutnost a neschopnost přijmout jakoukoliv elektronizaci.
Rovněž se řešila problematika směrování a reklamy na průvodkách eRp z některých zdravotnických zařízení. Základem této diskusní skupiny je motto, že se zde nikdo nemusí bát ozvat a může kolegy upozornit na nekorektní praktiky, případně na porušování právních předpisů. Otevřenou diskusí a eventuálním postihem šiřitelů nedovoleného obsahu bychom do bu-doucna mohli pomoci vymý-tit některé nešvary v léká-renské praxi.
V rámci debaty často zabrousíme i k běžnějším dotazům, které je obzvlášť mladým kolegům s krátkou pracovní zkušeností dobré připomínat a potvrzovat. Konkrétně jsme si opět ujasňovali platnost receptu na antibiotika, kdy je na receptu předepsán zároveň „klasický“ léčivý přípravek. Vyhláška stanovuje platnost takového receptu jasně na 5 dní a ani částečný výdej (výpis) tuto platnost nemění.
Uvedená platforma výměny zkušeností na Facebooku se jako diskusní fórum velmi osvědčila. Bohužel po nepříjemné zkušenosti s uniknutím některých komentářů do bulvárního plátku jsme přistoupili ke zpřísnění pravidel pro přijímání nových členů do této skupiny a porovnáváme žadatele s členskou evidencí ČLnK.
V diskusi se řeší ale i odlehčenější „problémy“, se kterými se lékárníci za tárou setkávají. V poslední době nás pobavil problém s „rozbitým“ tlakoměrem, který ukazoval hodnoty, i když byl vypnutý (viz foto). Bystrá magistra na pacientovu reklamaci sundala ochrannou fólii z displeje tlakoměru a bylo po problému. I řešení takovýchto drobných obtíží našich pacientů je nedílnou součástí poskytování kvalitních zdravotních služeb obyvatelstvu a jsme hrdí na to, že se každý z nás snaží dělat pro svého pacienta vše, jak nejlépe umí.
A víte, jak se dávkuje Alavis pro koně lidem? Lopatou do žlabu
PharmDr. Lukáš MALÝ, Mgr. Eva PROCHÁZKOVÁ
členové předsednictva Mladých lékárníků, z. s.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 2
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
-
Nově registrované látky
Kyselina obeticholová - Co určitě stojí za přečtení...
- XX. Konference mladých lékárníků