Je to opravdu záležitost pouze lékárníků
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 9, s. 11-12
Mnoho kolegyň a kolegů si přeje, aby lékárnu mohl vlastnit pouze lékárník. V ČČl č. 6/2017 se v rubrice „Zeptali jsme se“ k této věci kromě dalších respondentů vyjádřilo pět lékárníků (členů ČLnK) a z toho pouze jedna lékárnice vyjádřila negativní názor a nesmyslnou úvahu, jak by měla změna vlastnictví lékáren probíhat. Pro nás existuje zcela jasný postup, vedoucí k jednoznačnému vlastnictví lékáren lékárníky, jak je to např. v Německu a jinde.
V ČČl č. 5/2017 je ve „Zprávě z porady předsedů“ uvedeno: „Z iniciativy představenstva komory také nově započala spolupráce s výrobci lékárenského softwaru a asociacemi provozovatelů lékáren“, bohužel jsme se nedověděli, z jakého důvodu spolupráce začala a co má přinést. Asociaci provozovatelů lékáren tvoří Dr.Max, BENU a Devětsil. Devětsil neznám. Dr.Max jsou podle jejich majitelů skupiny PENTA obchody – v časopise Lekárnické listy č.11/2011 (vydavatelem je Slovenská lékárnická komora) – jeden z majitelů sdělil: Lékárny nejsou zdravotnická zařízení, ale patří do skupiny maloobchod, je to retail, předmětem prodeje jsou léky. Z této filozofie u Dr.Maxe vycházejí, nemůžeme proto očekávat, že se z nich stanou lékárny. Stejně je tomu v podniku, který vlastní BENU. Vedení obou společností si myslí, že rozumí lékárenství, chtějí se podílet na vývoji lékárenství v ČR. Pán Bůh zaplať. Bohužel i kvůli nim kleslo společenské postavení lékárníků, úroveň lékárenské péče atd.
Situace se rovněž nezmění, dokud budeme jako lékárníci nuceni nakupovat u Phoenixu, který je v Česku zodpovědný za přídělový systém nákupu léků a na venkov se vůbec nedostanou. V Německu by si to nemohl dovolit. Je nepochopitelné, že ministrům zdravotnictví nevadí stamilionové částky odcházející do Německa.
Z iniciativy řady lékárníků z kamenných lékáren i virtuálních řetězců se připravuje na 17. listopadu 2017 od 9.30 hodin v Domě odborů v Praze setkání za účelem založení občanského sdružení, které má za cíl změnit zákon tak, aby v České republice mohl lékárnu vlastnit pouze lékárník.
Tímto zveme majitele lékáren, lékárníky zaměstnance i posluchače farmaceutických fakult 4. a 5. ročníků.
Přihlášky zasílejte na ps.vfo@seznam.cz. Na vaše otázky bude dostatek času, odpovídat budou přední čeští právníci a ekonomové. Vyslechnete informace o formě vlastnictví lékáren v sousedních i dalších zemích EU.
Pokud máte zájem vystoupit s vlastním příspěvkem, připravte prosím své sdělení i písemně.
Podle významných světových ekonomů bude od roku 2020 končit fungování obchodních řetězců. Tím budou mít majitelé obchodů s léky umístěných v prostorách supermarketů vystaráno. Lékárníci potřebují být ekonomicky silní. Jediným českým distributorem léčiv je Pharmos, vlastněný českými lékárníky. Musí však být tak silný, aby mohl ručit lékárníkům za úvěry k nákupům lékáren. Alliance Healthcare, podle jejich představitelů, nemá a nebude mít zájem provozovat lékárny.
RNDr. Petr Fiala
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2017 Číslo 9
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Kdo se v tom má vyznat… O ATESTACI
- Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL)
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU SOUKROMÉ LÉKÁRENSKÉ PRAXE zrušená a vydaná od 10. 7. do 31. 8. 2017
- Had nebo červ na Aeskulapově holi