Co určitě stojí za přečtení…
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 9, s. 29
Benáková, N., Vašků, V.: Retinoidy v dermatologii
Česko-slovenská dermatologie č. 3/2017
Retinoidy jsou významnou skupinou léčiv užívanou téměř výhradně v dermatologii. Mají zásadní význam pro lokální i celkovou dermatologickou léčbu. Jsou to přirozená či syntetická analoga vitaminu A.
Jde o analoga buď funkční (odlišná struktura, obdobný efekt), nebo strukturální (obdobná struktura vitaminu A). Mají pleiotropní účinky, modulují buněčnou proliferaci a diferenciaci, normalizují keratinizaci, snižují buněčnou kohezi, mají i imunomodulační a protizánětlivé účinky.
Prvním retinoidem byl v 60. letech syntetizovaný tretinoin, pak isotretinoin. V 70. letech byly objeveny aromatické retinoidy (arotinoidy) – etretinát a acitretin. Šlo o průlomový počin v léčbě psoriázy.
V 90. letech se objevil alitretinoin vhodný pro lokální i celkové použití u ekzému rukou. Současně byly objeveny tzv. RAMBAs, které blokují metabolismus endogenní kys. retinové – liarozol, talarozol.
Třetí generaci retinoidů odstartoval objev jaderných receptorů kys. retinové. Jsou to polyaromatické retinoidy – adapalen, tazaroten a temaroten. Dalšími pak jsou retinoidy s vazbou na receptory RXR, tzv.rexinoidy – bexaroten, fenretinid a temibaroten.
Retinoidy byly primárně zkoumány jako protinádorová léčiva. Kromě členění podle historie objevu se dělí na lokální (adapalen, tazaroten, tretinoin), celkové (alitretinoin, acitretin, bexaroten, isotretinoin) a s obojím použitím (liarozol, talarozol).
Lékové interakce vykazují s tetracykliny, karbamazepinem, cyklosporinem A, metotrexatem, antidiabetiky (riziko hypoglykémie).
Z nežádoucích účinků je to teratogenita, kostní NÚL, pankreatitida, agranulocytóza, intrakraniální hypertenze, zhoršené barevné vidění, nauzea, průjem, lomivost nehtů, xeroftalmie atd.
Hutyra, M., Přeček, J.: Plicní arteriální hypertenze – současné možnosti diagnostiky a léčby
Intervenční a akutní kardiologie č. 2/2017
PAH je primární onemocnění plicních arteriol. Je charakterizováno vaskulární proliferací a remodelací. Postupem času dochází ke zvýšení plicní cévní rezistence, selhání pravé komory až k úmrtí.
Všechny léčebné prostředky objevené v poslední době vedou ke zlepšení kvality života a k jeho prodloužení. Základní diagnostickou metodou je echokardiografie, dále se používá plicní scintigrafie, pravostranná srdeční katetrizace a test akutní vazodilatační odpovědi na prostacyklin, adenozin či oxid dusnatý.
Používají se tři typy léčby – konvenční, podpůrná a specifická. Podpůrnou léčbu představují: antikoagulancia, léčiva srdečního selhání, dlouhodobá domácí oxygenoterapie. Specifickou léčbu představují: blokátory kalciových kanálů, prostanoidy, antagonisté endotelinových receptorů (AER) a inhibitory fosfodiesterázy 5 (IF5). Z AER se používají: ambrisentan, bosentan a macitentan, z IF5 jsou to sildenafil a tadalafil. Z prostacyklinů se používá epoprostenol, iloprost, treprostinil a agonista prostacyklinového receptoru selexipag. Stimulaci solubilní cyklické guanykcyklázy způsobuje novější léčivo riociguat.
Stránku připravil
PharmDr. Pavel GRODZA, panacea@iol.cz
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2017 Číslo 9
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Kdo se v tom má vyznat… O ATESTACI
- Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL)
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU SOUKROMÉ LÉKÁRENSKÉ PRAXE zrušená a vydaná od 10. 7. do 31. 8. 2017
- Had nebo červ na Aeskulapově holi