Editorial
Autoři:
Jaroslava Hořanská
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 9, s. 3
Kategorie:
Editorial
Je zajímavé zeptat se lidí různého věku a povolání, co si myslí o elektronickém receptu. Jejich odpovědi jsou samozřejmě rozličné, svou roli tu hrají zkušenosti s moderními technologiemi, (ne)ochota poskytnout o sobě další údaje, pochybnosti, jestli e-recept bude pro občana vůbec přínosem, obavy, jestli v lékárně opravdu dostanou to, co jim lékař předepsal, jestli zůstane možnost chodit jako dosud do kterékoliv lékárny, nebo zda vysoké finanční prostředky do vybudování Centrálního úložiště receptů nebudou chybět zrovna při jejich léčbě.
Hlavně starší pacienti, zmateni i zaskočeni různými nebo nedostatečnými informacemi, už se teď strachují, jak tu novotu zvládnou. Mnohým totiž zatím nikdo pořádně nevysvětlil, že jim lékař může vytisknout papírovou průvodku, se kterou půjdou do lékárny, takže si nebudou muset pořídit drahý mobil. Ale člověk si nakonec zvykne na všechno. Leckdo se naopak zaraduje, že si ušetří cestu k lékaři.
Očekává se, že po novém roce ukončí svou praxi zhruba dvě procenta praktických lékařů, protože si s e-receptem nechtějí nic začínat, mnozí z nich ovšem působí právě v oblastech, kde je praktiků nedostatek. Není to planá výhrůžka, jsou k tomu kroku odhodlaní. Jde většinou o lékaře vyššího věku, kteří byli donedávna zvyklí vypisovat papírové recepty, a zejména „argumenty“ – třeba o úspoře papíru – považují za fantasmagorii. Stačí se podívat, jak úsporný je v této době účet dlouhý třeba deset centimetrů za jednu tatranku nebo krabičku sýrů. A hlavně nejsou, na rozdíl od lékárníků, zvyklí na takový dozor z financí a ze SÚKL. Kde se pacienti těch lékařů připravených k odchodu budou léčit, už je jiné téma. Jisté je, že pokud si lékaři zvyknou, e-recept ocení, protože v čekárnách výrazně ubude chronických pacientů.
My však víme, že o to rychleji přibude požadavků na zásilkový výdej léků. Když občan nemusí k doktorovi, proč by se štrachal do lékárny. A to už taky nabízí jiné téma: lékárníci slibovaný přístup do databáze mít nebudou, za chybějící lék pacientovi vydat náhradní přípravek nesmí, takže kromě dalších finančních nákladů elektronický recept nic nepřinese.
Jaroslava HOŘANSKÁ
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2017 Číslo 9
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Kdo se v tom má vyznat… O ATESTACI
- Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL)
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU SOUKROMÉ LÉKÁRENSKÉ PRAXE zrušená a vydaná od 10. 7. do 31. 8. 2017
- Had nebo červ na Aeskulapově holi