Světové dny zdraví
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 1, s. 34
Kategorie:
Světové dny zdraví
Světových nebo mezinárodních dní zaměřených na problematiku zdraví a nemocí je v měsíci únor sice více než v lednu, v porovnání s dalšími měsíci v roce však stále relativně málo. Z dní přímo vyhlašovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO) do této kategorie nepatří žádný, z již zveřejněných dní, které měly charakter dní sponzorovaných WHO, lze uvést Světový den boje proti rakovině a z dní, které měly povahu dní podporovaných WHO, můžeme do této kategorie zařadit Světový den nemocných a Mezinárodní den vzácných onemocnění.
Novější členění mezinárodních dnů zdraví vycházelo ze změněné filosofie. Nadále zůstala skupina dní vyhlašovaných WHO a druhou skupinu tvořily jiné mezinárodní dny související se zdravím (v únoru například Světový den boje proti rakovině, Mezinárodní den nulové tolerance vůči mrzačení ženských pohlavních orgánů, Světový den nemocných a Mezinárodní den vzácných onemocnění). Z dalších dní jsme představili Světový den sociální spravedlnosti, Mezinárodní a Evropský den epilepsie, Mezinárodní měsíc prevence prenatálních infekcí, Mezinárodní den Aspergerova syndromu a Světový den encefalitidy.
Světový den cholangiokarcinomu (World Cholangiocarcinoma, CCA Day)
Od roku 2023 připadá Světový den cholangiokarcinomu (CCA) vždy na třetí čtvrtek v únoru. Dříve se konal 12. února, a to od roku 2016, kdy se spojilo šest partnerských charitativních organizací, aby společně usilovaly o lepší budoucnost pro všechny pacienty s CCA, a založily Světový CCA den (WCCAD). Byly jimi:
- AMMF – The Cholangiocarcinoma Charity, jediná britská charitativní organizace zabývající se cholangiokarcinomem. Je iniciátorkou založení popisovaného dne.
- The Cholangiocarcinoma Foundation of Thailand, Thajská nadace pro cholangiokarcinom,
- CASCAP, Program screeningu a péče o cholangiokarcinom,
- The Cholangiocarcinoma Foundation (USA), Nadace pro cholangiokarcinom, což je globální nezisková organizace, jejímž posláním je zlepšit kvalitu života pacientů s cholangiokarcinomem,
- The Bili Project, kterou je nadace zaměřující se na snížení výskytu a zlepšení výsledků u pacientů s karcinomem jater a žlučníku,
- Target Cancer Foundation, nadace podporující vývoj život zachraňujících léčebných protokolů pro vzácná nádorová onemocnění.
K logu v záhlaví příspěvku. Bylo původně vytvořeno pro první WCCAD a nepředstavuje žádnou skupinu nebo organizaci, ale je symbolem všech organizací z celého světa, které se v tento první den v roce 2016 spojily, aby společně usilovaly o lepší budoucnost pro všechny pacienty s CCA.
Světový den CCA je mezinárodní akce, jejímž cílem je zvýšit potřebné povědomí o CCA, zřídka se vyskytujícím, vysoce invazivním nádorovém onemocnění, které se vyskytuje ve žlučových cestách, v játrech nebo mimo ně. Výskyt tohoto málo pochopeného a nedostatečně prozkoumaného onemocnění celosvětově narůstá. Jeho incidence v ČR činí asi 1,4 případu na 100 000 obyvatel za rok.
CCA způsobuje řadu nejasných příznaků, což velmi ztěžuje jeho diagnostiku a v některých případech vede k tomu, že jsou lidé před stanovením správné diagnózy nesprávně diagnostikováni s jinými, méně závažnými onemocněními. V mnoha případech dochází ke stanovení diagnózy v pokročilém stadiu onemocnění, proto i špatné prognóze při omezených možnostech léčby. Z uvedených důvodů vyplývá apel na zlepšení cesty ke stanovení diagnózy (včasná, rozhodná a podporovaná). K němu má přispět také iniciativa #BeClearOnCCA, již můžeme přeložit jako „Ujasněte si, co je CCA“. Anglické slovo „clear“ zde však vstupuje jako akronymum, zkratkové slovo, složené z počátečních hlásek více slov:
Clarify (Objasněte si – poznejte známky a symptomy CCA),
Listen (Naslouchejte – zjistěte, zda anamnéza pacienta naznačuje, že je u něj vyšší riziko CCA),
Explain (Vysvětlete – transparentně informujte pacienta o možných diagnózách a dalších krocích).
Act (Jednejte – rozhodně a co nejrychleji stanovte diagnózu),
Refer (Doporučte – pacienty k odbornému lékaři a sdílejte s nimi zdroje,
které jim pomohou porozumět jejich diagnóze).
Některé ze známek a příznaků:
- kůže a oční bělmo zežloutnou,
- podrážděná kůže,
- stolice bílé barvy,
- vyčerpání,
- bolest břicha na pravé straně, pod žebry,
- úbytek hmotnosti bez námahy,
- horečka,
- pocení v noci,
- moč tmavé barvy.
Významné rizikové faktory vzniku CCA:
- různé hereditární nádorové syndromy,
- žlučové kameny, cysty, vrozené malformace žlučových cest,
- primární sklerózující cholangoitis,
- v jihovýchodní Asii se uplatňují rovněž parazitární infekce (motolice postihující žlučovody), konzumace syrových nebo nedostatečně tepelně upravených mořských plodů,
- stárnutí,
- rizikovými faktory asociovanými s výskytem CCC jsou rovněž idiopatické záněty střeva, chronické virové hepatitidy a jaterní cirhóza, diabetes, obezita, kouření a alkohol.
Léčba:
- chirurgická, chemoterapie, radioterapie.
Riziko vzniku cholangiokarcinomu může snížit (preventivní opatření):
- zanechání kouření,
- snížení pravděpodobnosti vzniku (chronických) onemocnění jater. Některým příčinám onemocnění jater se nelze vyhnout, některým jiným však lze předcházet.
- udržení zdravého indexu tělesné hmotnosti,
- dodržování bezpečnostních doporučení při práci s chemickými látkami.
Literatura u autora.
Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 1
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle