Právní poradna
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 4, s. 21
Naše lékárna je zapojena do systému města na svoz nepoužitelných léčiv od občanů. Je třeba Magistrátu hl. m. Prahy předávat informace o množství předmětných odpadů? Magistrát má tato data přímo od svozové společnosti. Dostali jsme informace (e-mail) od svozové společnosti, že plní tu povinnost.
Ano, tuto povinnost plníte bez ohledu na to, že ji plní i svozová společnost.
Potřeboval bych vědět, jak je to s právní odpovědností zaměstnanců, pokud majitel lékárny provádí reexport a kvůli kontrolám SÚKL neprocházejí nakoupené přípravky pro reexport skladovým softwarem lékárny. Při dosavadních kontrolách SUKL to byla dle komentářů inspektorů odpovědnost provozovatele.
Odpovědnost farmaceuta v lékárně za nezákonné zacházení s léčivými přípravky se odvíjí vždy od toho, co o tomto zacházení věděl nebo měl vědět, jakým způsobem mu bránil, případně jak se na něm podílel. Nelze paušálně spoléhat na to, že vše provádí jen provozovatel. Pokud je ale situace natolik jednoznačná, že provozovatel zcela mimo provoz lékárny a mimo vědomí farmaceutů nezákonně obchoduje s léky, a farmaceut ani při běžné kontrole evidence léčivých přípravků nemá šanci to zjistit, pak je odpovědnost skutečně jen na provozovateli.
Elektrozařízení je zařízení, které se zapojí do elektriky? Nebo se to týká i zařízení pouze na baterie? Myšleno na elektroteploměr – je to každý teploměr na baterie?
Elektrozařízením se podle zákona rozumí toto: „Elektrické nebo elektronické zařízení, jehož správná funkce závisí na elektrickém proudu nebo na elektromagnetickém poli, nebo zařízení k výrobě, přenosu a měření elektrického proudu nebo elektromagnetického pole, které je určeno pro použití při napětí nepřesahujícím 1 000 V pro střídavý proud a 1 500 V pro stejnosměrný proud“. Vzhledem k tomu, že zdroj v této definici není zmíněn, je elektrozařízením vše, co funguje na elektrický proud ze sítě i z baterie.
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík
právní poradce
Česká lékárnická komora
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 4
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Prontosan roztok je nestárnoucí klasika. Proč doporučovat také gel?
-
XXII. Konference lékárníků on-line
19. června 2021 - Očkování v lékárnách