Zastupuji lékárníky, kterým na farmacii záleží
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 3, s. 10-11
Věčná otázka. Proč se někdo rozhodne vystoupit z anonymity a dobrovolně obětuje volný čas, zaběhnuté pracovní rituály, často i rodinný klid, aby se věnoval zvelebování obce, v tomto případě obce lékárníků? Na listopadovém sjezdu Komory se takových dobrodružných nováčků našlo hned několik.
„Ano, určitě to považuji za vyústění svého snažení o lepší lékárnictví,“ říká jedna z nich, doktorka Veronika Orendášová. „Od nástupu do lékárny jsem se zajímala o dění v Komoře a snažila se být aktivní v OSL. Pravidelně jsem jezdila jako delegát na sjezdy ČLnK. O kandidování do představenstva jsem přemýšlela už minulé volební období, ale nenašla jsem tenkrát v sobě dostatek odvahy.“
V listopadu loňského roku už ale odvahu našla, přímo na sjezdu, a jako poslední, se přihlásila mezi kandidáty. Odvaha se vyplatila a doktorka Orendášová byla do představenstva zvolena. „Velice si svého zvolení vážím,“ dodává.
Veronika Orendášová vystudovala Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové, má specializaci v oboru lékárnictví 1. stupně a v současné době působí na pozici vedoucí lékárny Benu v Jičíně. Kromě toho je předsedkyní OSL Jičín.
V představenstvu Komory se zapojila do pracovní skupiny pro celoživotní vzdělávání a je členkou týmu pro PR a komunikaci. „Přála bych si, aby se lékárníci směrem k veřejnosti projevovali spíš jako proaktivní partner a zdatný řešitel nastalých situací než jako neustálý stěžovatel a kritik. Postupně bych se chtěla zapojit i do dalších důležitých oblastí, jako je legislativa. Chtěla bych, aby lékárníci byli o krok napřed než ostatní, ne abychom neustále jen hasili problémy, které se na nás valí.“
Na otázku, jaké má ve vedení Komory další ambice, s úsměvem odpovídá: „Ambice neřeším, chci být především užitečná.“
Atmosféra v představenstvu je podle Veroniky přátelská a kolegiální. Současně doufá, že taková zůstane po celé volební období. „Zatím je pro mě spousta věcí nových, stále se učím od starších, i když pro mě jako kolegové nebyli neznámí. Dlouhodobě se znám s většinou členů představenstva.“
Za největší problém českých lékárníků považuje to, že společnost jim dává najevo, že je nepotřebuje. Od toho se odvíjí to, že nejsou schopni prosadit téměř nic, co by bylo pro lékárny dobré, ať se to týká odměňování i dalších důležitých oblastí. „Poslední dobou ale vidím posun v komunikaci se státními orgány a proto věřím, že se to zlepší. Sama se snažím být lékárníkem, ne prodavačem léků.“
Ve vztahu ke státním orgánům, pojišťovnám atd. by upřednostnila vyjednávání po dobrém. „Vím, že je to velmi těžké a politika je neustálé dohadování něco za něco, ale věřím, že po dobrém se dá dosáhnout mnohem víc než po zlém.“
Veronika Orendášová pracuje ve známém řetězci. Ale v tom, koho v představenstvu zastupuje, má prý jasno. „Zastupuji lékárníky, kterým na farmacii záleží.“
Mnohokrát proklamovaná lékárnická jednota je někdy důležitá, jindy ne. Názorová pestrost má taky své místo, protože různé skupiny lékárníků se mohou navzájem obohatit. „Lékárnická jednota je nezbytná v okamžiku, kdy chceme něco prosadit. A pokud to má být pro lékárenství přínosem, může to být i kompromis napříč jednotlivými segmenty. Je třeba vidět, co každé naše rozhodnutí přinese do budoucna, nejen v krátkodobém horizontu.“
Veronika Orendášová přitom doufá, že se budou zástupci jednotlivých segmentů lékárenství pravidelně setkávat a diskutovat o budoucnosti naší profese.
Zdá se, že Veronika, asi jako každý nováček v této funkci, teprve řeší, jak skloubí práci pro Komoru s rodinou.
„Musím říci, že jsem si nedovedla představit, co práce v představenstvu obnáší. Musíte být neustále k dispozici na mailu, reagovat na aktuální dění. To je každodenní práce. Moje rodina mě plně podporuje a můj syn je ve věku, kdy dohled matky je spíš nežádoucí. Už jsem vlastně své koníčky omezila, neboť jednání představenstva bývají v úterý, kdy chodím na oblíbený balet. Ale nenapadlo by mě odejít z jednání dřív. Mým dalším velkým koníčkem je plážový volejbal a tady mají návštěvy Prahy své výhody – na tréninky chodím do klubu Beachklubu Pankrác, což je jen kousek od sídla komory.“
Doktorka Orendášová se taky zajímá o existenci a obsah komorového časopisu. Tištěnou verzi rozhodně podporuje a má prý schovanou většinu výtisků. Na otázku, co nového by v ČČL uvítala, odpovídá: „Mohli bychom mít rubriku známých osobností – politiků, herců, novinářů, kteří by mluvili o zkušenostech s lékárníky, mohla by to být pro nás zajímavá zpětná vazba a reklama. Nebo by si mohli kolegové navzájem předávat jakousi štafetu a každý by napsal nějaký článek.“
Těmto nápadům určitě tleskáme a budeme se těšit na spolupráci se všemi členy představenstva. Magistru Michalu Hojnému, o němž si můžete přečíst na další straně, by si netroufla poradit nic, protože „Michal je pro mě velká osobnost, která velice dobře lékárníky reprezentuje“.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 3
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. 2. do 29. 2. 2020
- Jak účinně a šetrně odstranit biofilm z rány a podpořit její hojení?
- Okénko do magistraliter
- Interaktivní dispenzační semináře za podpory společnosti Zentiva, k. s.