Jak účinně a šetrně odstranit biofilm z rány a podpořit její hojení?
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 3, s. 25
Dotaz na ošetřování chronických defektů patří v lékárnách k nejfrekventovanějším. Rozšířil se rovněž sortiment zdravotnických prostředků, které může lékárník svým klientům nabídnout. Použití klasických sterilních obinadel zůstalo doménou první pomoci, zatímco k léčbě popálenin a chronických ran se dnes standardně využívají moderní obvazové krycí materiály na bázi vlhkého hojení, jejichž aplikaci zvládne pacient i v domácím prostředí.
Pokud mají krycí materiály splnit svůj účel, musí každému převazu předcházet důkladné, ale šetrné vyčištění rány. Provádí se tak zvanou obložkou (cca na 15 minut se na ránu přiloží čtverec napuštěný roztokem s povrchově aktivní látkou) a mechanickým očištěním. Tímto způsobem postupně odstraňujeme odumřelé buňky, zahuštěný fibrinový povlak, bakterie, nekrotickou tkáň a zbytky exsudátu. Hojení komplikuje a prodlužuje především kolonizace rány bakteriemi. Bakterie produkují biofilm, který pokrývá 60 až 90 % ran, a to i neinfikovaných. Tvoří jej nashromážděné mikrobiální buňky a jejich matrix. Biofilm na povrchu rány pevně ulpívá a chrání bakterie před antibiotiky i antiseptiky, což umožňuje jejich množení a patogenní působení.
Který prostředek k odstranění biofilmu doporučit? Výhodou je, pokud oplachovací roztok obsahuje povrchově aktivní složku, která dokáže biofilm narušit a odstranit. Pokud roztok povrchově aktivní látku nemá, při oplachu po biofilmu pouze steče a biofilm zůstává dál v ráně.
Účinnými složkami v roztoku Prontosan jsou povrchově aktivní undecylenamidopropylbetain a antiseptikum polyhexanid. Prontosan ránu dekontaminuje, zvlhčí a důkladně vyčistí. Kromě oplachu je možné Prontosan využít i k udržování vlhkého prostředí v ráně a odstranění důkladně provlhčeného inkrustovaného a přischlého krytí bez traumatizace rány. Pro povrchové a povleklé rány je vhodný sterilní Prontosan Wound Gel X, pro hluboké tunelizované defekty případně Prontosan gel, který se pro svou tekutější texturu do těchto defektů lépe aplikuje.
Vyčištění, zvlhčení a dekontaminace rány jsou zásadní kroky k jejímu zacelení. Eliminace biofilmu vede k rychlejšímu hojení, ale také ke ztrátě typického zápachu, což je pro nemocné velkým benefitem.
komerční prezentace
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 3
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. 2. do 29. 2. 2020
- Jak účinně a šetrně odstranit biofilm z rány a podpořit její hojení?
- Okénko do magistraliter
- Interaktivní dispenzační semináře za podpory společnosti Zentiva, k. s.