Zapojování pražských lékáren do systému města – nově elektronicky
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 4, s. 18
V souladu s plněním povinností vyplývajících z § 89 odst. 2 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o léčivech“) je lékárna povinna převzít nepoužitelná léčiva (katalogové číslo 200132 kategorie „N“) odevzdaná fyzickými osobami (občané).
V současné době je sběr nepoužitelných léčiv pocházejících od občanů zajištěn na základě smlouvy mezi hl. m. Prahou a spol. EKOM CZ a. s., Průmyslová 1472/11, Praha 10, IČO 26462061, přičemž hl. m. Praha uvedenou službu provádí na místo úhrad nákladů jednotlivým lékárnám v souladu s ustanovením § 89 odst. 2) zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů, v zájmu zjednodušení systému a omezení administrativní náročnosti. K dnešnímu dni je v systému hl. m. Prahy zapojeno cca 320 lékáren na celém území hl. m. Prahy, služba je plně hrazena z jeho rozpočtu, přičemž vynaložené finanční prostředky jsou následně Praze refundovány Ministerstvem financí.
Pro zapojení do systému nabízí nově hl. m. Praha provozovatelům lékáren on-line formulář, kam vyplní identifikační údaje provozovatele a lékárny, která by měla být nově zahrnuta do svozů, připojí požadované přílohy a formulář odešlou zpět na Magistrát hl. m. Prahy prostřednictvím systému „Komplexní systém nakládání s komunálním odpadem“ (KSNKO). Systém KSNKO byl založen v roce 2012 primárně pro potřeby dohledu nad stanovišti tříděného odpadu, ale systém je průběžně rozvíjen a rozšiřován o další vrstvy, mimo jiné slouží i občanům, kteří si ve volně přístupné mapě mohou najít nejbližší stanoviště tříděného odpadu, přistavení velkoobjemového kontejneru na objemný odpad či bioodpad apod. Nová funkcionalita pro potřeby zapojování lékáren celý administrativní postup zjednoduší a zefektivní. Provozovatelé lékáren naleznou odkaz na on-line formulář a další informace na webovém portálu životního prostředí hl. m. Prahy odpady.praha.eu.
Nepoužitelná léčiva, jejichž původcem je lékárna, a další odpady vznikající lékárně má lékárna povinnost shromažďovat odděleně od léčiv odevzdaných občany a tyto odpady má povinnost předávat oprávněné osobě na základě vlastní smlouvy na náklady lékárny, na tyto odpady se systém obce nevztahuje. A jakožto původce těchto odpadů musí poté provozovatel lékárny postupovat v souladu s § 39 zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech (tzn. například při překročení ohlašovacích limitů, tedy v případě, že souhrnné množství odpadů provozovatele lékárny za území celé ČR překročí ohlašovací limity, vzniká provozovateli povinnost podání Hlášení o odpadech v souladu s odst. 2 § 39 zákona o odpadech).
Magistrát hl. m. Prahy, Odbor ochrany prostředí
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 4
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Jak to chodí v lékárnách ve Státech
- významná JUBILEA - duben 2019
- Zrušená a vydaná od 1. do 31. 3. 2019
- Potenciální lékové interakce diosminu a hesperidinu