Nevšímejte si nás!
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 4, s. 30
Říkají nám opomíjené choroby, protože svět skoro nezajímáme. Nejvíc se nám daří v chudých oblastech, kde naši hostitelé nemají peníze na léky. Naši nepřátelé mají v rukách slabé zbraně – často zastaralé léky objevené před desítkami let.
Co na to říct? Jen tak dál. Nevšímejte si nás. Nám to vyhovuje.
Kala Azar a spol.
Chagasova choroba. Můj čas přichází hlavně v noci, kdy z blátěných stěn a slaměných střech domů vylézají krev sající „líbající brouci“. Jejich polibek je často mou jízdenkou do lidských těl. Ačkoliv se mi do nich daří pronikat třeba i při transfuzi nebo kojení. Mé oběti o mně nemusí vědět ani celá léta, odhalit mne nejde jen tak. Nejdříve se vyznačuji mírností, projevuji se jako jiné nemoci, třeba horečkami, únavou, bolestmi, zvracením. Pokud se rozhodnu zabydlet natrvalo, usídlím se v nervovém systému, trávicím traktu a navždy poškozuji srdce… Porazit mě může jen málo léků a ještě je na mě musíte vytáhnout brzy. Hnízdím v nejmé-
ně šesti milionech lidí, ročně zabiju na osm tisíc z nich. Útočím takřka výlučně v Latinské Americe, ačkoliv mí hostitelé mne mohou převézt kamkoliv. Není to báječné?
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 4
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Jak to chodí v lékárnách ve Státech
- významná JUBILEA - duben 2019
- Zrušená a vydaná od 1. do 31. 3. 2019
- Potenciální lékové interakce diosminu a hesperidinu