Samo se opravdu nic neudělá
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 5, s. 10
Snaha o účelné spojení konání PČLnK, Porady předsedů OSL + RK + ČR OSL a XII. Lékárnického sněmu v Olomouci 21. 4. 2018 se organizačně podařila. To podstatnější – účast co největšího počtu předsedů OSL či jejich zástupců se nepodařila. S ohledem na program sněmu byla i účast lékárnické veřejnosti – tedy vás lékárnic a lékárníků z lékáren (!) – nečetná. A to včetně neúčasti odhodlaných a vševědoucích kritiků, nanejvýš se prezentujících na webu ČLnK (i za tuto distanční kritiku z terénu však díky).
A důvody malé účasti na akcích? Již rezignace na situaci v lékárenství, „se to nějak udělá“, první slunečné dny, souběh akcí či snad spokojenost se současnými i nastávajícími podmínkami výkonu naší (zatím) profese?
V minulých měsících a letech je kritika činnosti – nečinnosti PČLnK opakovaně slyšet. A na vysvětlení od PČLnk či sněmování není na hledání cest, nápadů, argumentaci, jak naše požadavky prosadit, zájem? Mediálně se ozývají, vysvětlují i kritizují bývalí členové PČLnK, nabízejí se nová neotřelá grémia, členská základna je spící či snící.
Každý návrh, postup i jednání PČLnK potřebuje nejen prezentaci, ale především sílu na prosazení!
Ta potřebná síla spočívá v členech ČLnK! Ve vás v okresech, v lékárnách.
Kolikrát jste za poslední půlrok debatovali se svým poslancem, vysvětlovali svoji profesi, požadovali zajištění životaschopných podmínek pro naše lékárny, poukazovali na zdravotnický nezastupitelný charakter své práce v lékárně?
PČLnK se nezřídka při jednání s poslanci, na ministerstvu, s úředníky zdravotních pojišťoven setkává s argumentací, a to v lepším případě – my o žádných problémech lékáren nevíme, vše skvěle roste, funguje, poslanci nemají „poplašné informace“ od svých voličů... Tak proč něco v lékárenství napravovat či se připravovat na nové podněty? A vůbec, řetězce, obchod, byznys vše zvládne! Bez VÁS – bez lékárníků!
Pak opravdu nebudete muset jezdit na sněmy, porady. Budete i mimo nynější lékárny, buďte v… nějakém krámě.
Opakovaně jsem četl, slyšel, že PČLnK je odtrženo od lékárnické veřejnosti, lékárenské praxe (té zatím nedistanční).
Přestože to jste pouze vy, kteří svým společným tlakem, zájmem/nezájmem můžete potřebné podmínky prosadit pro svůj obor a udržet ho v přijatelně fungující, i ekonomicky, podobě.
Přijedete příště?
Jan HENDRYCH
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 5
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- V Rakousku recepty klasické i privátní
-
Mgr. Eva Stoklasová k interaktivní výstavě Jak šel čas lékárnou
Aby lidé věděli, co je za lékem - Webinář