Co určitě stojí za přečtení...
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 5, s. 19
Peterka, M., Kasl, Z.: Monoklonální protilátky v léčbě roztroušené sklerózy
Neurologie pro praxi č. 2/2018
Monoklonální protilátky (MP) přinášejí v léčbě roztroušené sklerózy (RS) velkou výzvu. K léčbě relaps-remitentní RS jsou dnes dostupné MP schopné ovlivnit migraci lymfocytů nebo indukovat jejich depleci. Bezpečnost MP je stále vyšší díky humanizovaným MP. Vlivem MP dochází k eliminaci specifických prozánětlivých procesů. Zlomem ve vývoji MP byl rok 1975, kdy Milstein a Köhler objevili postup jejich přípravy. V roce 1984 obdrželi Nobelovu cenu. MP jsou produkovány jen jedním klonem B-lymfocytů a vykazují tak shodnou antigenní specifitu. V článku je uvedena i tabulka s nomenklaturou MP.
V léčbě RS byl první MP schválen 27. 6. 2006 natalizumab. Je to humanizovaná MP IgG4 namířená proti α-řetězci α4β1 integrinu a jiným adhezivním molekulám. V klinických studiích prokázal superioritu proti placebu, počet relapsů poklesl ve studii AFFIRM o 68 %. Nejzávažnější nežádoucí účinek je progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML) podobně jako u dalších MP. Jde o oportunní infekci s vážnými následky. Druhou MP je alemtuzumab. Studie CARE-MS I prokázala rovněž výrazný pokles ročního výskytu relapsů (54,9 %). Nežádoucím účinkem je nejčastěji reakce spojená s infuzí vlivem uvolnění velkého množství cytokinů (bolest hlavy, kopřivka, pruritus, únava). Před aplikací se proto podávají kortikoidy a antihistaminika.
Třetí MP je daclizumab, váže se na alfa-podjednotku receptoru pro interleukin 2. Nežádoucí účinky jsou rash, lymfadenopatie a horečka, bolest hlavy, parestézie, únava.
Čtvrtou MP je rituximab, která působí proti povrchovému antigenu CD20. Nejčastějším nežádoucím účinkem je reakce spojená s infuzí (horečka, zimnice, chřipkový syndrom a bolest hlavy). Používá se s úspěchem i u neuromyelitis optica.
Nejnovější MP u RS je ocrelizumab. Má lepší vlastnosti než rituximab, který jím bude vytlačen. Počet ročních relapsů se snížil u vysokodávkovaného o 73 % a u nízkodávkovaného o 80 %. Nejčastějším nežádoucím účinkem je reakce spojená s infuzí (pruritus, kopřivka, erytém, horečka, bolest hlavy). Schválen byl EMA 18. 1. 2018.
Fricová, J.: Nežádoucí účinky neopioidních analgetik
Bolest č. 1/2018
Neopioidní analgetika (NA) jsou běžně používána k léčbě mírných a středně silných bolestí akutních i chronických. NA snižují tvorbu prostaglandinů, které zvyšují vnímání bolesti a inhibují enzym cyklooxygenázu. NSAID mohou zvýšit riziko srdečního záchvatu nebo CMP u kardiaků. Nebyl však prokázán rozdíl mezi jednotlivými NSAID.
Paracetamol patří k relativně bezpečným antipyretikům až do dávky 4x denně 1 g krátkodobě. NÚL na GIT byl prokázán jedině v kombinaci s NSAID. Ve vyšších dávkách hrozí hepatotoxicita.
Metamizol může vzácně vyvolat poruchy krvetvorby, maximální dávka je 4x denně 1 g.
Dobře tolerován je propyfenazon.
Všechna nesteroidní antiflogistika – ibuprofen, diklofenak, kys. tiaprofenová, naproxen, ketoprofen, indometacin a alklofenak – vykazují podobné nežádoucí účinky. Některá z nich mají nižší gastrotoxicitu. Bezpečnější se zdají preferenční cox-2 inhibitory nimesulid a meloxikam. Nižší gastrotoxicitu mají koxiby (celekoxib, parekoxib a etorikoxib), mají však kardiovaskulární riziko, nejvíce etorikoxib.
Stránku připravil:
PharmDr. Pavel GRODZA,
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 5
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- V Rakousku recepty klasické i privátní
-
Mgr. Eva Stoklasová k interaktivní výstavě Jak šel čas lékárnou
Aby lidé věděli, co je za lékem - Webinář