Lékárníci, ukažte, co umíte!
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 5, s. 12
Kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků 2018
Jako každoročně se v březnu konal Kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků. Letos setkání hostil švédský Göteborg. Na kongres přijelo více než 3 000 účastníků z mnoha zemí. Kromě těch evropských jsme měli možnost se setkat s kolegy například i z Indie či Maroka.
Tématem letošního kongresu bylo heslo: Hospital pharmacists – Show us what you can do! Tedy: Nemocniční lékárníci, ukažte, co umíte! Nejednalo se ale o to, abychom sami sebe přesvědčovali, jak je naše práce důležitá. Přednášky, semináře, workshopy či prezentace se zaměřovaly více na to, jak naši práci a přínos prezentovat navenek – jiným zdravotnickým pracovníkům, managementu a vedení poskytovatelů zdravotních služeb, plátcům či dokonce politickým představitelům na regionální a národní úrovni a samozřejmě laické veřejnosti, pacientům. Řada z nich totiž ví jen málo o tom, co jim nemocniční lékárna poskytuje či může nabídnout, v čem všem dokáže pomoci odborně i organizačně.
Program kongresu byl tradičně velmi pestrý. Svoji práci nám v jednom z bloků ukázali švédští kolegové. Právě Švédsko se může pochlubit vysokou mírou elektronizace zdravotnictví – záznamy pacientů, zásobování lůžek a evidence podaných léčiv, podpora preskripce či elektronické recepty. Na své si během kongresu přišli ti, co se věnují klinické farmacii, technologii sterilní přípravy (parenterální výživa, cytostatika), dodávkám léků na lůžka v jednodávkových systémech, i ti, které více zajímá organizace práce v multioborových týmech či práce v lékových komisích na tvorbě pozitivních listů léčiv v nemocnici. Zejména výstava farmaceutických a technologických firem pak přinesla náhled do budoucnosti – mobilní nebo webové aplikace pro zdravotníky i pacienty, telemedicínu i výukové programy.
Osobně mě hodně zaujaly ukázky práce kolegů jak v rámci krátkých sdělení, tak formou vyvěšených posterů s možností rozhovorů s autory. Například o tom, jak moc/málo se kontaminuje blistr po vyloupnutí tablet cytostatika. Zájem ukázat na posteru svoji práci mělo letos téměř tisíc autorů či autorských týmů. Vybráno však bylo jen 529 z nich. A já jsem byla moc ráda, že tuto možnost získal i ten náš (Jana Davidová, Romana Čechová, Veronika Bauerová a Helena Rotterová) s tématem Optimisation of stock of levodopa/carbidopa intestinal gel by using semi-automatic planning systém (Optimalizace skladových zásob intestinálního gelu s levodopou/karbidopou pomocí semi-automatického plánovacího systému).
#500293
Pro ty z vás, které aktivita Evropské asociace nemocničních lékárníků a program kongresu zaujaly a chtěli byste se dozvědět více, je volně přístupná webová stránka www.eahp.eu. Najdete tu nejen novinky z nemocničního lékárenství, ale právě z kongresů jsou tu zveřejněny mnohé přednášky, abstrakta, a dokonce si na dálku můžete projít i výstavu posterů.
PharmDr. Jana DAVIDOVÁ, Ph.D.,
Nemocniční lékárna Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 5
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- V Rakousku recepty klasické i privátní
-
Mgr. Eva Stoklasová k interaktivní výstavě Jak šel čas lékárnou
Aby lidé věděli, co je za lékem - Webinář