Substituce u biologických léčiv
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 10, s. 5
Mezinárodní farmaceutická federace (FIP) na začátku října aktualizovala svoje stanovisko o provádění generické substituce. Nově dokument řeší i terapeutické záměny (switche) u biologické léčby. K aktualizaci došlo vlivem rostoucí dostupnosti biosimilárních přípravků.
Text aktualizovaného doporučení vychází i z faktu, že dosud nebyly reportovány žádné zásadní problémy týkající se bezpečnosti použití biosimilárních přípravků jako alternativy k původní biologické léčbě. V souvislosti se změnami v biologické léčbě nový text vyzývá k „adekvátní farmakovigilanci“, aby mohla být pro každý biologický lék spolehlivě identifikována specifická bezpečnost, případně imunogenicita, a aby byly takové údaje veřejně dostupné, podobně jako jsou pro generické přípravky dostupné informace z postmarketingových studií bezpečnosti.
Základní principy z původního prohlášení zůstávají:
- Provádění generické substituce je součástí role lékárníka při poskytování zdravotní péče.
- Aby byla prováděna správně, měl by být lékárník ze strany regulačních orgánů a výrobců vybaven informacemi o biologické dostupnosti léků.
- V případě náhrady lékem s jinou účinnou látkou by měl vždy předcházet souhlas předepisujícího lékaře.
Revidované stanovisko dále zdůrazňuje předchozí doporučení používat mezinárodní nechráněné názvy léčivých přípravků. Dále doporučuje, aby byly v souvislosti s generickou substitucí zvažovány také informace o použitých pomocných látkách.
V případě biosimilárních přípravků je v souvislosti se změněným stanoviskem FIP namístě poznamenat, že Evropská asociace nemocničních lékárníků (EAHP) aktualizovala ve stejném duchu svůj Poziční list o Biosimilárních léčivech (https://1url.cz/@biosimilars) letos v červnu.
V pozičním listu EAHP mimo jiné podporuje označování biosimilárních přípravků mezinárodním nechráněným názvem (INN) shodným s referenčním přípravkem. Také podporuje vzájemnou zaměnitelnost biologických léčiv a doporučuje, aby pro rozhodnutí o záměně bylo využíváno znalostí a zkušeností lékárníků a záměnu doprovázel souhlas předepisujícího lékaře i pacienta. Prakticky totožně jako FIP vyzývá EAHP příslušné orgány, aby převzaly zodpovědnost za šíření a dostupnost informací o biologických léčivých přípravcích.
Stanovisko představenstva České lékárnické komory k provádění generické substituce v zařízeních lékárenské péče (https://1url.cz/@substituce) bylo v opatrnějším duchu aktualizováno už v roce 2014 a stejně jako letošní doporučení FIP zmiňuje potřebu „zvýšené farmakovigilance“. Stanovisko umírněně doporučuje substituci pouze u přípravků vyráběných jedním výrobcem a distribuovaných pod jinými obchodními názvy a velmi pravděpodobně dozná úprav po zapracování výše citovaných doporučení obou mezinárodních organizací.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 10
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Semináře
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Nové nebo méně známé léčivé rostliny
- významná JUBILEA - říjen 2018