Pneumokoková vakcína: vybírejte na základě věku dítěte
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 3, s. 31
Ve Francii byly hlášeny případy, kdy kojenci dostali namísto pneumokokové konjugované vakcíny (Prevenar®) v důsledku chyb při předepisování nebo výdeji nekonjugovanou pneumokokovou polysacharidovou vakcínu (Pneumovax®), která je v tomto věku neúčinná. Nekonjugovaná vakcína je u dětí mladších 2 let jen slabě imunogenní, a tudíž nechránící.
Mezi příčiny těchto chyb patří: nekonjugované vakcíny mající explicitnější obchodní názvy než konjugovaná vakcína; nedostatečné povědomí o rozdílech v účinnosti obou typů vakcín podle věku pacienta, což je důvod, proč se jejich očkovací schémata liší; a nedostatečně informativní značení.
Farmaceutické společnosti by měly varovat uživatele před rizikem záměny konjugovaných vakcín s nekonjugovanými vakcínami tím, že tyto informace budou velmi nápadně zobrazovat na krabičce, příbalovém letáku pro pacienta a štítku na injekční stříkačce. Štítky mají být navíc navrženy tak, aby se daly oddělit a nalepit na záznamy o imunizaci pacienta a před podáním zkontrolovat.
Pro předcházení těmto chybám je důležité v každé fázi očkovacího procesu kontrolovat, zda je typ pneumokokové vakcíny vhodný pro konkrétní věk dítěte, zejména při jmenovitém výběru vakcíny z elektronického systému. Je rozumné nespoléhat se pouze na název značky, ale označovat tyto pneumokokové vakcíny nejprve jejich běžným názvem, vždy s uvedením „konjugované“ nebo „nekonjugované“ a zajistit, aby předpis zahrnoval věk dítěte.
Zdroj: „Pneumococcal vaccine errors: infants poorly protected“ Prescrire International 2022; 31 (234): 48–49
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2022 Číslo 3
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle