NOVÉ NEBO MÉNĚ ZNÁMÉ LÉČIVÉ ROSTLINY
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 9, s. 34
Conyza canadensis (L.) Cronq. – turanka kanadská, (Asteraceae – hvězdnicovité)
Až metr vysoká jednoletá bylina se vzpřímenou lodyhou, původem ze Severní Ameriky. V současnosti je rozšířena po celé zeměkouli. Patří mezi běžné plevelné rostliny, vyskytuje se v příkopech, na zahradách, rumištích i vinicích. Je odolná vůči suchu i řadě herbicidů.
Synonyma: Caenotus canadensis, Erigeron canadensis
Obecný název: Canadian Horseweed (angl.), Kanadisches Berufkraut (něm.)
Sbíraná část: herba, radix
Droga: Conyzae canadensis herba, C. c. etheroleum, C. c. radix
Obsahové látky: v silici monoterpeny s převahou (+) - limonenu (až 76 %) a α-pinenu, seskviterpeny α-cis-bergamoten, β-trans-farnesen, β‑himachalen a β-kubeben, dále acetylenový C10 derivát cis,cis‑matrikariamethylester a příbuzné sloučeniny, triterpeny 3‑β‑erythrodiol, friedelin a taraxerol, steroly β-sitosterol, spinasterol a stigmasterol, furanolaktonový derivát konyzolid, flavonoidní aglykony apigenin, baikalin, kvercetin, luteolin a jejich glykosidy, dále biflavonoid konyzoflavon, kyselina gallová a třísloviny obou typů, saponin konyzasaponin B a anthrachinonové deriváty.
Účinky a použití: v tradiční medicíně amerických Siouxů byla aplikována jako diuretikum, čerstvá rozdrcená nať jako obklad při bolestech kolen a macerát v oleji k odpuzování blech a dalších parazitů, v Evropě při krvácivých stavech, průjmech, horečkách, kašli, dně, ledvinových kamenech, zánětech močových cest i jako diuretikum.
Odborné studie mnohdy vysvětlily oprávněnost tradičního využití turanky.
U extraktů z nadzemní části byly hodnoceny antivirové účinky. Jednalo se o útlum aktivity lidského cytomegaloviru AD-169 (HCMV seu herpes virus 5 – HHV 5), možného původce mononukleózy a dále coxsackie viru Cox-B3 (seu Enterovirus B), původce meningitidy a myokarditidy.
Antibakteriální a antifungální aktivita izolovaného konyzolidu a konyzoflavonu byla zjištěna u druhů Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Trichophytom longifusus, Candida albicans a Candida glaberata. Konyzoflavon účinkoval nejvíce proti houbě Candida albicans a konyzolid vykazoval silnou antibakteriální aktivitu vůči druhu Escherichia coli. Antioxidační účinky extraktů z nadzemní části se v experimentu projevovaly jednak inhibicí aktivity standardně používaných volných radikálů DPPH (difenylpikrylhydrazyl), dále snížením produkce NO v buněčných liniích myších makrofágů a ochranou plazmatických a destičkových proteinů před oxidací a nitrací působením peroxynitritu (není volným radikálem). Antikoagulační a protidestičkové účinky extraktů souvisí ponejvíce s polysacharidní frakcí i konjugáty polysacharidů s flavonoidními polyfenoly. Byly prokázány protizánětlivé účinky extraktů z nadzemní části, které u krys inhibují otok vyvolaný formaldehydem. Efekt je vázán především na siličné seskviterpenické uhlovodíky. Lihový extrakt z nati chrání před vznikem žaludečního vředu a má i depigmentační účinky. Protirakovinné účinky. Nejvyšší antiproliferativní aktivitu vykazovaly extrakty z kořenu v n-hexanu proti buněčným liniím MCF7 (epiteliální adenokarcinom prsu), slabší účinky proti HeLa (epiteliální adenokarcinom děložního čípku) a A431 (kožní epidermoidní karcinom). Z izolovaných látek pak působil proti buněčným liniím lidské rakoviny žaludku MKN-45 triterpen 3-β-erythrodiol, zejména indukcí apoptózy. Mutagenita byla hodnocena standardně na několika kmenech Salmonella typhimurium. Test byl pozitivní v případě flavonoidu kvercetinu a rhamnetinu. V homeopatii jsou přípravky indikovány při hepatitidě a cholecystitidě, gastritidě, hemoroidech a krvácivých stavech.
Dávkování: denně 3x 1 lžičku usušené nati (nálev) nebo 3x 20 kapek tinktury z kořene.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem. Možnost alergické reakce. Opatrnost vyžaduje trombóza.
Interakce: nejsou známy
Hlavní zdroje: AISLP; botanika.wendys.cz, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989; Drugs.com; European Medicines Agency; Google Scholar; Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe; Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002; Liber Herbarum Minor; Medline; Plants for a future; PubChem Compound; Toxnet.
PharmDr. Miloš Potužák
Obrázek: Rasbak (Wikipedia), vzorce: autor
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 9
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Askina® Scar Repair – pro všechny, které trápí nevzhledné jizvy
- VÝZNAMNÁ JUBILEA září
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- GARANTOVANÉ KURZY ČLnK