Snazší cesta ke screeningům v lékárnách
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 4, s. 8
Inspirována aktivitami kolegů ze zemí s nejvyspělejšími zdravotnickými systémy vypracovala Česká lékárnická komora ve spolupráci s odbornými lékařskými společnostmi speciální nadstavbové vzdělávání pro lékárníky ve formě tzv. „Garantovaných kurzů ČLnK“. Absolventi těchto kursů jsou připraveni poskytovat pacientům lékové konzultace a vybrané screeningové činnosti ve standardizované podobě. Klíčová je samozřejmě odborná a respektovaná spolupráce lékárníků s ošetřujícími lékaři, která je v řadě regionů na velmi dobré úrovni.
V loňském roce jsme bohužel narazili na nejednotný přístup krajských hygienických stanic, z nichž některé odmítaly schválit provozní a hygienické řády vypracované podle posledního schváleného vzoru z roku 2018 a zahrnující právě selfmonitoring.
Ve spolupráci s Mgr. Michalem Hojným jsme proto v listopadu 2023 vyvolali schůzku s MUDr. Pavlou Svrčinovou, Ph.D., hlavní hygieničkou ČR s postavením vrchní ředitelky pro ochranu a podporu veřejného zdraví. Schůzky se dále zúčastnili
PharmDr. Stanislav Gregor a PharmDr. Aleš Novosád. Výsledkem velmi konstruktivního jednání bylo rozeslání dopisu k rukám ředitelů všech krajských hygienických stanic v tomto znění:
Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,
obrátili se na mne zástupci České lékárnické komory (dále jen „ČLnK“) ve věci sjednocení přístupu krajských hygienických stanic při schvalování provozních řádů lékáren (dále jen „PŘ“), které chtějí poskytovat v rámci svého provozu i selfmonitoring glykémie/cholesterolu.
V této souvislosti musím zmínit Vám adresovaný dopis hlavní hygieničky ČR, Mgr. Evy Gottvaldové, č.j. MZDR 23777/2018-1/OVZ ze dne 7. června 2018, jehož přílohou byl vzor PŘ pro lékárny, který v bodě 16 řeší problematiku selfmonitoringu. Zde uvedený postup připouští provádění selfmonitoringu i v diskrétním koutě vyčleněném v rámci výdejny léčivých přípravků a zdravotnických prostředků a také řeší náhradní opatření v případě nedostupnosti umyvadla. Dle informací zástupců ČLnK některé krajské hygienické stanice provádění selfmonitoringu za těchto podmínek odmítají schválit, popřípadě při schvalování PŘ postupují nekonzistentně s tím, že někdy daný postup schválí, jindy ne.
Žádám Vás tedy o respektování doporučeného postupu pro selfmonitoring, který je uveden ve vzorovém PŘ, který Vám byl zaslán přílohou výše zmiňovaného dopisu, a který opětovně zasílám přílohou. Samozřejmě další části předkládaného PŘ musí být aktualizovány v souladu s platnou legislativou.
Věříme, že díky této aktivitě usnadníme lékárnám provádění konzultací a screeningů, které mohou významným způsobem napomoci k včasnému odeslání pacienta do ordinace lékaře s cílem stanovení včasné diagnózy a ve finále také k úsporám, respektive efektivnímu využívání finančních prostředků zdravotnického systému.
Odkaz na platný vzor provozního a hygienického řádu naleznete na lekarnici.cz/provozni-rad-lekaren-vzor. Pokud byste při schvalování provozního nebo hygienického řádu zahrnujícího konzultační činnost ze strany krajských hygienických stanic narazili na jakýkoliv problém, neváhejte napsat na: novosad@lekarnici.cz.
Aleš Novosád
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 4
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Takové zvláštní mezidobí
- NIS2 aneb Novinka v evropské legislativě
- Velká gratulace Dr. PhMr. Jiřímu Dlouhému k 95. narozeninám!
- Zkušenosti z nemocniční lékárny v Norsku