CO URČITĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ...
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 4, s. 35
Kategorie:
Co určitě stojí za přečtení...
Šťastná, D., Menkynová, I., Horáková, D.: Vysoce účinná terapie již od první ataky – důležitý posun v léčbě roztroušené sklerózy?
Neurologie pro praxi č. 1/2023
Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění CNS snoubící autoimunitní zánět a neurodegeneraci. V poslední době se velmi rozšířily léčebné možnosti, a to zavedením úhrady monoklonálních protilátek v časných stádiích nemoci ihned po první atace nemoci. Od 60. let 20. století se začaly používat kortikoidy, ale uplynulo dalších 30 let k přijetí konceptu dlouhodobé imunomodulační léčby RS.
Největší zlom nastal v roce 1993 první aplikací DMD (disease-modifying drugs) interferonu beta. Dnes máme ve skupině DMD k dispozici více než desítku léčiv s různými mechanismy účinku. Jsou to: glatiramer acetát (Copaxone®), teriflunomid (Aubagio®), dimethylfumarát (Tecfidera®), natalizumab (Tysabri®), alemtuzumab (Lemtrada®), ocrelizumab (Ocrevus®), ofatumumab (Kesimpta®), kladribin (Mavenclad®), fingolimod (Gilenya®), siponimod (Mayzent®), ozanimod (Zeposia®) a ponesimod (Ponvory®). Aplikace těchto léčiv se děje dvěma možnými strategiemi:
1. eskalační strategie – na počátku se podávají základní DMD (glatiramer, interferon beta, teriflunomid a dimetylfumarát) a teprve při nedostatečné účinnosti je léčba eskalována na HET (high efficacy therapy).
2. časná intenzivní terapie s nasazením HET od počátku nemoci (blokátory receptoru pro sfingosin fosfát a protilátky proti CD20).
Druhá varianta se od počátku jeví jako účinnější, ale v potaz se musí brát její vyšší bezpečnostní rizika. Důležité je konstatování, že úhradová kritéria pojišťoven se velmi přiblížila odborným doporučením.
Müllerová, A., Kultan, J.: Cemiplimab v léčbě lokálně pokročilého NSCLC
Onkologie č. 1/2023
Článek je kazuistikou 77leté pacientky, kuřačce s anamnézou 28,5 balíčkoroků, které byl diagnostikován inoperabilní adenokarcinom pravé plíce, stádia IIIB. Marker PD-L1 byl vysoce pozitivní (90 %), proto imunoterapie představovala modalitu s reálnou šancí na úspěch. Vzhledem ke komorbiditám a věku nebyla indikována chemoterapie. Proto byl jako lék první volby nasazen cemiplimab (Libtayo®), který je v současnosti jediným imunoterapeutikem s indikací pokročilý nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC).
V doporučených postupech byla imunoterapie nejprve indikována jen u metastazujícího karcinomu, nyní je možné ji použít i u nižších stádií, i u pacientky z kazuistiky. Kašel a hemoptýza se u pacientky objevily až se zpožděním. K lékaři přišla, až když začala hubnout a měla bolesti na hrudi. Diagnostikován byl plicní adenokarcinom o velikosti 52 mm. Před plánovanou aplikací cemiplimabu prodělala pacientka infekci (hospitalizace ve spádové nemocnici) a zkomplikoval se jí CHOPN, při příjmu na kliniku nebyla kompenzována, byla znovu přeléčena ATB a pak podán cemiplimab. Po pěti cyklech byla zaznamenána parciální regrese nádoru a efekt se dále zvyšoval i po devíti cyklech. Lze konstatovat, že léčba je úspěšná a dobře snášená, cemiplimab má již centrální registraci EMA, zbývá jen stanovení úhrady v ČR.
Stránku připravil: PharmDr. Pavel GRODZA, panacea@iol.cz
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2023 Číslo 4
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Berberin: přírodní hypolipidemikum se slibnými výsledky
Nejčtenější v tomto čísle