Prvním laureátem Heritesovy ceny je…
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 11, s. 30
V loňském roce jsme ke 140. výročí vydání prvního čísla našeho časopisu vyhlásili Heritesovu cenu. Má být v pravidelných dvouletých intervalech udělována autorovi, lékárníkovi, který pravidelně publikuje nebo publikoval v Časopise českých lékárníků, případně i v jiných médiích. Také se má jednat o všeobecně uznávanou osobnost mezi lékárníky s přesahem do povědomí veřejnosti.
Z návrhů, které dorazily od vás čtenářů, vybrala rada, složená ze všech žijících prezidentů ČLnK, šéfredaktorů ČČL a předsedy České farmaceutické společnosti ČLS JEP farmaceuta, lékárníka, velmi aktivního stavovského činovníka, pořadatele proslulých lékárnických akcí PharmDr. Pavla Grodzu. Toho není třeba víc představovat, nejen Lékárnické dny, ale u nás v časopise již legendární Molekula měsíce a další texty, zná každý lékárník. S Pavlem Grodzou, který je také členem redakční rady časopisu, plánujeme už delší dobu obsáhlejší rozhovor. Nicméně na udělení Heritesovy ceny reagoval následujícími řádky.
Před mnoha lety (cca 25) jsem byl osloven Jarkou Hořanskou ke vstupu do redakční rady ČČL. Byl jsem tehdy již místopředsedou odborné společnosti a měl jsem pocit, že by měla mít v tomto stavovském tisku své zastoupení. Nechtěl jsem být v redakční radě jen formálně, tak jsem si vymyslel „svoji“ rubrikovou stránku. „Molekula měsíce“ se mi zdála vhodná, i když vím, že lékárníci moc vzorce v lásce nemají, přece jen je znalost chemie léčiva pro náš obor zásadní a odlišuje nás od ostatních zdravotníků. Radost mi udělalo, že jsem po čase objevil podobnou rubriku i v rakouském lékárnickém časopise. Psal, či ji možná ještě píše profesor z vídeňské univerzity. „Stojí za přečtení“ je další částí mojí stránky. Chodí mi domů řada časopisů, některé zdarma (z nakladatelství Solen, kde, když zjistili, že excerptuji články z jejich časopisů, bezplatně mi je posílají), některé si předplácím (Remedia, Farmakoterapie). Zajímavé farmakoterapeutické články mně připadalo dobré přiblížit i ostatním. Překvapil mě kdysi Tomáš Cikrt, když mi sdělil, že si původní články dohledává a jedna moje známá kolegyně si stránku vystřihuje a schovává. To mě na tom asi nejvíc baví a snad i motivuje. Tím jsem vlastně našel skoro láskyplný vztah k našemu profesnímu časopisu a stále přetrvává. Navíc mi byla většina lidí z redakční rady blízká a sympatická a občasná setkání vždy stála za to.
Význam profesního časopisu je dle mého názoru nedocenitelný. Setkal jsem se i s kolegy, kteří jej hází nerozbalený do odpadu, na našem OSL jednou zaznělo, že je zbytečný, mnohé hlasy zavrhují papírovou formu. Tyto názory se mi příčí a jejich nositelé, nechť mi prominou. Přeji časopisu do dalších desetiletí atraktivní obsah i lákavou formu, dobré lidi v redakční radě a rozumně publikující lékárníky. Vivat, crescat, floreat!
Pavlu Grodzovi samozřejmě gratuluje i redakce Časopisu českých lékárníků, přejeme pevné zdraví a těšíme se na další skvělou spolupráci!
Redakce
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2023 Číslo 11
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Molekula měsíce: Gepirone
- Lékárnické dny v Klatovech – opět excelentní zážitek
- Jaké jsou mé dojmy ze sjezdu?