Veletrh bioanalytiky a farmacie – ONLINE
Autoři:
Farmacie Českých Studentů Spolek
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 6, s. 27
Souhrn
V dnešní podivné době se spousta akcí, koncertů, workshopů přesouvá do online podoby. Co ale udělat s plánovaným Veletrhem bioanalytiky a farmacie, který má obvykle účast přes 500 studentů? Jde to také zvládnout online?
Farmacie je obor rozsáhlý a vystudovaný farmaceut nemusí pracovat jen v lékárně. Má spoustu dalších možností uplatnění od výzkumu, přes průmysl, regulatory affairs, market access a klinickou farmacii po státní správu. Druhý dubnový týden už 11 let patří v kalendářích Spolku českých studentů farmacie a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Veletrhu pracovního uplatnění. Nebylo tomu jinak ani letos. Studenti už se nemohli dočkat, až načerpají inspiraci a motivaci k dalšímu studiu nebo si najdou zaměstnavatele, se kterým spojí po státních zkouškách svou budoucnost. Na druhé straně byli vystavovatelé připraveni ukázat to nejlepší, co může jejich společnost nabídnout a proč by si měli studenti a absolventi vybrat právě je.
Situace ohledně koronaviru se nevyvíjela dobře a Veletrh musel být v klasické podobě stánků vystavovatelů na půdě fakulty zrušen. Myšlenka, že by se Veletrh mohl stihnout ještě na konci dubna nebo v květnu se s postupem času ukázala jako dost naivní. I přes celosvětovou pandemii studenti ale ukončí svoje studium a potřebují vědět, jaké mají možnosti uplatnění, a zároveň farmaceutické společnosti, jakožto součást zdravotnického sektoru, potřebují zaměstnance. Toto byly hlavní důvody, proč se organizátoři rozhodli uspořádat akci online.
Ve středu 13. května se tedy konal historicky první ONLINE Veletrh bioanalytiky a farmacie. Do tohoto neobvyklého projektu se zapojilo deset vystavovatelů, kteří plni očekávání, jak bude celá akce probíhat, připravovali propagační materiály tentokrát jen virtuálně. Jelikož studenti stále vypomáhali v lékárnách, aby pomohli zajistit primární zdravotnickou péči, byla akce zahájena až v podvečer, kdy se přes platformu Zoom, kterou zprostředkovala Univerzita Karlova, z pohodlí domova připojilo něco málo přes sto natěšených návštěvníků. Po úvodním slově organizátorů a dalších technických pokynech byli studenti rozděleni do deseti virtuálních místností, každá patřila jednomu vystavovateli. Vyslechli si krátkou nabídku a představení farmaceutické společnosti a následně byl prostor na dotazy. Tímto způsobem mohli navštívit vystavovatele z řad lékárenských řetězců (BENU Lékárny, Lékárny Dr. Max, Pilulka, Lékárny IPC), farmaceutického průmyslu a vývoje (Novartis, Fagron, Contipro), marketingu (Grandaliro) i dalších sdružení (Česká odborná společnost klinické farmacie, Mladí lékárníci). Po dvou hodinách záludných dotazů, jimž museli zástupci farmaceutických společností čelit, se začaly virtuální místnosti pomalu vyprazdňovat a návštěvníci mohli jít spát s hlavou plnou nových užitečných informací.
Tímto způsobem se podařilo vytvořit jedinečnou alternativu k prezenčnímu Veletrhu bioanalytiky a farmacie. I přesto doufáme, že ji nebude potřeba využít znovu v dalších letech a Veletrh se vrátí do starých kolejí plného koridoru Farmaceutické fakulty, který má svoji unikátní atmosféru. Už se na to všichni moc těšíme.
Spolek českých studentů farmacie
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 6
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Vitamin B12 a onkologická onemocnění
- Prezident glosuje kompenzace za COVID
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Významná JUBILEA - červen