Pavlíček: Čím dříve se vrátíme k normálu, tím lépe
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 5, s. 8-9
PharmDr. Ondřej Pavlíček, Ph.D., MBA, patří v představenstvu České lékárnické komory k nováčkům. Žádný začínající farmaceut to ale není. Už v roce 2005 dokončil hradeckou Farmaceutickou fakultu, v roce 2014 se stal vedoucím lékárníkem nemocniční lékárny v Českých Budějovicích. Na podzim loňského roku byl zvolen do vedení Komory a není třeba zakrývat, že přicházel s kritickým pohledem na její činnost. „U nás v holdingu jsme zvyklí na určitý styl práce, zejména zpracování dat, snahu vnímat věci v širším kontextu, neupřednostnit jen jeden aspekt na úkor celku. A nebát se nových výzev, vnímat je jako příležitosti. Nelíbila se mi dogmatická opozice Komory k řadě návrhů, eRecepty a FMD počínaje.“
Jaké si klade cíle, čím by chtěl být v představenstvu užitečný?
„Chtěl bych vnášet jiný pohled, navrhovat možná řešení, rozšiřovat perspektivu. Zajímám se o legislativu, elektronizaci procesů – rezervační systém, distanční výdej, angažoval jsem se v diskusi k emergentnímu systému a nedostupnosti léčiv.“
Za největší problém, se kterým se čeští lékárníci potýkají, považuje odměňování lékárenské péče a rozdílné doplatky. Ruku v ruce s tím snahu o rovnoměrnost lékárenské sítě. „Aktuální koronavirová krize ve svém počátku poukázala na potřebu udržet lokálně dostupnou lékárenskou péči v obcích v karanténě, na druhou stranu také oživila snahy o prosazení distančního výdeje.“
A co si myslí doktor Pavlíček právě o snaze využít krizi k prosazení zájmů některých velkoobchodníků?
„Nedovedu si představit lepší příležitost k vytváření poptávky z lidu než stávající koronavirou paniku. Čím dříve se vrátíme k normální činnosti lékáren, tím dřív by ta aktivita mohla vyšumět. Na druhou stranu, postavme se k tomu čelem a zformulujme vlastní návrh pravidel.“
Ondřeji Pavlíčkovi se líbí stávající styl, kdy se Komora snaží o konstruktivní jednání se státem, pojišťovnami apod. Věří, že i státní instituce si uvědomují, že pokud by docházelo k neplnění závazků z jejich strany, a tudíž k diskreditaci strategie Komory, ztratí zdroj věcných připomínek a v důsledku toho poklesne kvalita zdravotní péče o občany státu. „Nejedno rozhodnutí „od stolu“ už dalo všem možnost vyzkoušet si, jak se snadno historicky znemožnit – podívejte se například na cenový předpis o regulaci cen přípravků s obsahem konopí.“
Podle doktora Pavlíčka jsou čeští lékárníci lidé zapálení pro svoje poslání, většinou ochotní až pedanticky dodržovat předpisy, ale težce zkoušení jejich množstvím a kvalitou. „Jakou skupinu zastupuji? Nejsem zástupcem skupiny. Mému srdci je nejbližší náplň činnosti nemocničních lékárníků. Ale stejně tak, jako veřejní lékárníci potřebují ty nemocniční, my nemocniční potřebujeme fungující síť veřejných lékáren.“
Doktor Pavlíček všechny překvapil, když už ve svém kandidátském medailonku prohlásil, že pokud by práce pro Komoru narušila jeho rodinné ště stí, respektive pokud by nedokázal dělat práci v představenstvu pořádně, v této funkci skončí. Jak tento zvláštní slib hodnotí po půl roce? „Tehdy se někteří z delegátů listopadového sjezdu divili, proč si takto snižuji svoje šance na zvolení. Ale věděl jsem, proč to říkám. Zatím se dá rodina i komorová práce skloubit, byť poslední dva měsíce byly opravdu náročné. A chci ženě poděkovat a dětem se omluvit.“
Věren svému sarkasmu, odpovídá Ondřej Pavlíček na otázku, jaký je aktuální mediální obraz českých lékárníků, takto: „Po koronavirové krizi věřím, že je lepší. Až všem otrne, zase se zhorší.“
Doufejme, že to nebude tak zlé. Pracovní jednání vedení Komory by asi měla zůstat skryta diskrétní rouškou (i když o tom žádné vládní nařízení nemluví) a ven by se měly dostat jen domluvené výsledky. Nicméně nováček představenstva Ondřej Pavlíček roušku trochu poodhaluje, když popisuje atmosféru na jeho jednáních.
„Atmosféru vnímám jako velice příjemnou, tvůrčí. Obdivuju klidné vystupování pana prezidenta, zapálení členů pracovních skupin pro kontinuální vzdělávání a PR aktivity, zápal Standy Gregora, entuziasmus Mgr. Haškové, nasazení dr. Švédové. Baví mě glosy dr. Šmída. Jednání s hosty – zástupci státní správy jsou velmi přínosná pro obě strany, pro mě příležitost upozornit je na největší klacky, které nám v práci brání.“
P. S. Druhým zpovídaným členem představenstva Komory je PharmDr. Stanislav Havlíček. Na co by se ho jeho služebně výrazně mladší kolega zeptal? Zda v horku Súdánu či Jemenu měl větší chuť na sklenici vychlazeného Budvaru nebo Plzně? Čtěte dál.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 5
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- okénko do magistraliter
- Digitalizace výdejů na listinný recept – změna vykazování od 1. 6. 2020
- osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Co určitě stojí za přečtení...