okénko do magistraliter
Autoři:
PharmDr. Zahradníková Tereza
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 5, s. 29
Zajímavé magistraliter receptury z přípravy očních kapek
V běžné lékárenské praxi se můžeme setkat s různými recepturami magistraliter očních kapek. V Národní části Českého lékopisu najdeme články o nejčastěji předepisovaných očních kapkách, například s kyselinou boritou, homatropinem, pilokarpinem nebo tetrakainem. V tomto článku se ale věnuji jiným zajímavým recepturám, které v Českém lékopise nenajdeme a se kterými se při svojí praxi setkávám stále častěji.
Atropini sulfatis oculoguttae 0,01%
Atropini sulfas monohydricus 0,001 g
Carbethopendecinii bromidum 0,002 g
Solutio moderans F 6,45 ad 10,0 g
První recepturou jsou oční kapky s účinnou látkou atropin. Jedná se o parasympatolytikum, které se v oftalmologii používá pro svůj dlouhodobý mydriatický účinek, tedy k rozšíření zornic při vyšetření, nebo k léčbě syndromu líného oka. Před několika lety byl při výzkumu vedlejších účinků atropinu téměř náhodou odhalen i pozitivní vliv na myopii. Oční kapky s atropinem v 0,01% koncentraci jsou indikované při léčbě dětské myopie, krátkozrakosti, která je diagnostikována většinou v předškolním věku a během několika let dochází k výraznému zhoršení vlivem růstu oka.
Oční kapky jsou aplikovány nejčastěji 1x denně na noc do obou očí. Atropin se v oku váže na určité růstové receptory a tím zpomaluje progresi myopie u dětí. Značnou výhodou je, že léčba 0,01% atropinem nemá žádné vedlejší účinky.
Ciclosporini oculoguttae
Ciclosporinum 0,2 g
Olivae oleum raffinatum ad 10,0 g
Cyklosporinové oční kapky jsou ve veterinární medicíně s oblibou předepisované při léčbě keratokonjuctivitis sicca u psů a koček – keratokonjunktivitida vznikající v rámci syndromu suchého oka. Nedostatek slz činí spojivky i rohovku náchylnější k infekci a poškození. Cyklosporinové oční kapky jsou indikované v případě, kdy není úspěšná léčba umělými slzami. Cyklosporin A má imunosupresivní a protizánětlivý účinek a zvyšuje produkci slz, která je nezbytná pro udržení zdravé rohovky.
Oční kapky jsou aplikované lokálně do spojivkového vaku, 1 kapku do postiženého oka každých 12 nebo 24 hodin. Ke zvýšení produkce slz dochází během několika dní od zahájení léčby. Nezbytné je ale celoživotní podávání.
Oční kapky s riboflavinem
Riboflavinum 0,005 g
Hypromellosum 0,05 g
Marcain 0,5% 2,0 g
Aqua pro inj. ad 5,0 g
Další zajímavou recepturou jsou oční kapky s riboflavinem, které se aplikují při chirurgické léčbě keratokonu. Jedná se o degenerativní onemocnění oční rohovky, při kterém dochází k degradaci kolagenu rohovky, jejímu ztenčení a vyklenutí, což má za následek zhoršení zraku.
Toto onemocnění nelze zcela vyléčit, lze korigovat brýlemi či měkkými kontaktními čočkami. V současné době je možné zastavit progresi onemocnění moderní metodou, tzv. Corneal Collagen Cross-linking. Při chirurgickém zákroku jsou do oka aplikovány oční kapky s riboflavinem, který pod UVA zářením reaguje za účasti ROS a dochází k vytvoření můstků mezi kolagenovými vlákny. Tímto dochází k biomechanickému zpevnění a stabilizaci rohovky. Bylo prokázáno, že záření UVA nepoškozuje čočku a zákrok je tak považován za zcela bezpečný. Cílem léčby je zpomalení progrese keratokonu a oddálení transplantace rohovky.
PharmDr. Tereza Zahradníková
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 5
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- okénko do magistraliter
- Digitalizace výdejů na listinný recept – změna vykazování od 1. 6. 2020
- osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Co určitě stojí za přečtení...