Co ukázalo dotazníkové šetření
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 3, s. 4-5
Česká lékárnická komora připravila v listopadu 2018 pro své členy krátký, strukturovaný dotazník k celoživotnímu vzdělávání ve farmacii s cílem zjistit spokojenost se vzděláváním a zmapovat preference farmaceuta. Získaná data byla zpracována formou diplomové práce Bc. Kláry Jindrové a zároveň sloužila jako zpětná vazba pro ČLnK.
Dotazníkového šetření se zúčastnilo 2 691 lékárníků, z nich 71 % žen a 13 % mužů. Převládající skupinou byli respondenti ve věkové kategorii 35 až 50 let. Výzkumu se zúčastnili lékárníci v zastoupení všech krajů, Hl. m. Praha (15,1 %), Jihomoravský kraj (14,2 %), Moravskoslezský kraj (11,5 %), Středočeský kraj (9,4 %), Královéhradecký kraj (6,5 %), Olomoucký kraj (5,6 %), Zlínský kraj (5,5 %), kraj Vysočina (5,4 %), Jihočeský kraj (5,4 %), Ústecký kraj (5,3 %), Pardubický kraj (5,2 %), Plzeňský kraj (5,2 %), Liberecký kraj (3,9 %), Karlovarský kraj (1,9 %).
Z charakteristiky respondenta bylo zjištěno, že nejpočetnější skupina pracuje ve veřejných lékárnách déle než 21 let, má atestaci v daném oboru a jejich provozovatel nejčastěji provozuje jednu lékárnu. V případě 62 % zaměstnanců jim zaměstnavatel neposkytuje vlastní vzdělávání. Zaměstnavatel hradí vzdělávání vždy 15 % a téměř vždy 37 % lékárníků.
Mezi nejnavštěvovanější patří vzdělávací akce České lékárnické komory; 63 % lékárníků je spokojených se vzděláváním ČLnK, jejich počet považuje za dostatečný a navštěvuje semináře nejraději v pracovním týdnu od 17 hodin, v délce 1 až 3 hodiny. Většině respondentů, kteří se vzděláváním nejsou spokojeni, vadí místo konání (při výběru seminářů, podle šetření, nejdůležitější téma).
Prezenční forma vzdělávání vyhovuje většině farmaceutů (64 %), distanční vzdělávání, mezi které patří webináře, e-learningy aj., upřednostňuje 36 % lékárníků. Mezi nejčastější důvody, proč nenavštěvují webináře, patří technické problémy. Z tohoto důvodu zveřejní ČLnK na webu doporučený postup, který by pomohl při přihlášení všem lékárníkům. V roce 2018 uspořádala komora 12 webinářů, které bez poplatku absolvovalo 5 190 jejích členů, následně byly všechny webináře zveřejněny jako záznamy.
Interaktivní dispenzační semináře nejsou bohužel u většiny lékárníků navštěvovány, a to z důvodu místa konání, s odborností jsou absolventi velmi spokojeni.
Z dotazníkového šetření bylo zároveň zjištěno, že 1 až 3 prezenční akce/rok absolvuje 1 250 lékárníků, online akcí 1 461.
Vzdělávací cyklus CV trvá 3 roky. Každý farmaceut by měl v tomto cyklu splnit hranici 90 bodů; 81 % respondentů tuto podmínku splňuje.
Nejdůležitějším okruhem témat je pro lékárníky Farmakoterapie, Lékárenská právní problematika a Konzultační činnost v lékárně, podle výzkumu nejvíce postrádají Novinky ve farmacii a magistraliter, Právní poradenství, Psychologie a psychiatrie, Gynekologie a pediatrie, Vedení lékárny a management.
Kompletní výsledky šetření na webu ČLnK v sekci VZDĚLÁVÁNÍ → VŠEOBECNÉ INFORMACE A NÁVODY.
Všem, kteří se šetření zúčastnili, patří dík.
Bc. Klára JINDROVÁ
PharmDr. David OVČAŘÍ
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 3
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Veterinária v lékárnách
- Nové nebo méně známé léčivé rostliny
- Deset let lékárníkem v Anglii