Lékárníci strávili své Dny v hutích
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 11, s. 24-25
Před rokem, když jsme se loučili v Písku po 34. Lékárnických dnech, jsme malým filmem představili areál Dolních Vítkovic. Pojítkem mezi oběma místy byl věhlasný architekt Josef Pleskot. V Písku se narodil a revitalizaci industriálního skanzenu hutí ve Vítkovicích navrhl, včetně Boltovy věže s kavárnou a multifunkční arény Gong.
A právě malý sál Gongu byl místem konání 35. Lékárnických dnů v letošním roce. Mé tradiční obavy z malé účasti se počátkem září znovu začaly naplňovat, bylo přihlášeno čtyřicet kolegů a vše objednáno, jen se čekalo na upřesnění počtu lidí kvůli jídlu a pití a ekonomickému zvládnutí celé akce. Nakonec ten kámen ze srdce spadl po 20. září, kdy se počet přihlášených začal blížit optimu a ustálil se až na počtu 200. Za poslední roky nejvyšší účast a za to patří všem, kteří u toho byli, poděkování.
V pátek 4. října ve vstupní aule Gongu kolegyně zaregistrovaly první příval účastníků. Aula byla i místem tradičního kulturního uvítání. Tentokrát nám zapěl v hodinovém vystoupení Ostravský smíšený sbor. V repertoáru měl hebrejské písně (nedávno sbor vystupoval v Izraeli), ale i řadu moravských lidových většinou v úpravě Leoše Janáčka. Malé občerstvení s douškem dobrého vínka pak navodilo příjemnou atmosféru úvodního večera.
V sobotu účastníky přivítal pozvaný náměstek primátora Ostravy ing. Zbyněk Pražák, který poznamenal, že počet lékáren od dob socialismu vzrostl v Ostravě z 29 na 84, což kvitoval, i když my lékárníci víme svoje, určitě by jich stačilo méně.
Celý odborný program čítal osmnáct půlhodinových přednášek, které byly rozděleny do šesti tematických bloků. První blok farmakoterapie v gynekologii zahájil prof. MUDr. Pavel Trávník z Brna přednáškou o současném pohledu na hormonální substituci s bezvadným porovnáním jednotlivých léčiv i lékových forem z hlediska účinku i bezpečnosti. Paní doktorka Eva Jirsová, ředitelka oddělení farmakovigilance SÚKL, podala krásný přehled rizikovosti léčiv přestupujících do mateřského mléka pro kojence. Klinický farmaceut PharmDr. Dalibor Černý z Nemocnice Na Homolce pak seznámil kolegy s fakty a mýty kolem hormonální kontracepce.
Blok farmakoterapie v dermatologii zahájila přednáškou o aktuálních možnostech léčby akné primářka kožního oddělení FN Ostrava MUDr. Yvetta Vantuchová. Její léčebná doporučení i rady pro pacienty mohou kolegové s výhodou použít pro konzultační činnost za tárou lékárny. Primář kožní kliniky FN U Svaté Anny v Brně MUDr. Miroslav Nečas pak sdělil nejčerstvější novinky v léčbě lupénky, především zmínil nové monoklonální protilátky, kterých v léčbě stále přibývá a jejich účinnost je stále vyšší a použití bezpečnější. Ostravský dermatolog MUDr. Radek Litvik pak poskytl přednáškou důležité rady ve strategii léčby nehtových mykóz, ale i důležitost prevence vzniku této nemoci.
Po obědové pauze následoval blok farmakoterapie v imunologii zahájený přednáškou doc. PharmDr. Jana Juřici z brněnské lékařské fakulty o farmakologii biologických léčiv, názvosloví, mechanismech působení a klinickém využití. PharmDr. Petr Jílek z FaF UK pak trefným způsobem popsal fakta a některé mylné představy o probioticích včetně toho, že někomu mohou pomoci a někomu naopak uškodit. Prof. MUDr. Martin Klabusay přednesl novinky v imunoterapii nádorových onemocnění s připomenutím loňských laureátů Nobelovy ceny J. Allisona a T. Honjo. Do imunologického bloku patřila i jedna nedělní přednáška, konkrétně Mýty a fakta o očkování v podání odborníka na slovo vzatého doc. MUDr. Rastislava Maďara z ostravské lékařské fakulty, který posluchače jednoznačně přesvědčil o důležitosti očkování i s praktickými ukázkami možných následků při ignorování vakcinace.
Blok minisympozií zahrnoval přednášku Mgr. Martiny Husárové o využití magistraliter přípravy ve veterinární medicíně a Mgr. Matej Jezný představil nové studie s mikronizovanou flavonoidní frakcí u chronické žilní insuficience a novou fixní kombinaci atorvastatinu s perindoprilem firmy Servier, generálního partnerem lékárnických dnů.
V podvečer se pro zájemce konala komentovaná prohlídka Dolních Vítkovic, cesta skrz vysokou pec vedla až do nebes – Boltovy věže s kavárnou. Společenský večer následoval v předsálí velké koncertní haly Gong, k tanci i poslechu hrála ostravská kapela Tango. Tak velký tančící kruh lékárníků ještě nebyl k vidění, velký prostor k tomu přímo sváděl. Účastníci nahlédli i do facsinujícího Pleskotova velkého sálu. Jídla a pití byl dostatek a jeho kvalita byla nesporná, kachní medailonky i uzená kýta v medové omáčce stály za to. Kolem druhé hodiny jsme se dostali do postele, abychom vstali svěží na nedělní program.
Lékárnice maminky, Mgr. Alexandra Hašková a Mgr. Karolína Romášková, představily v úvodní přednášce nedělního programu nejenom tento sympatický projekt, ale i možnosti fytoterapie jako prostředek upevňující zdraví ženy. PharmDr. Marie Zajícová přidala střípek z historie farmaceutického průmyslu v moravskoslezském regionu, osobnost Gustava Hella jako zakladatele dnešního farmaceutického giganta – Tevy a jednotlivé historické etapy vývoje této firmy.
Oba děkani farmaceutických fakult doc. Radka Opatřilová a prof. Tomáš Šimůnek se pochlubili úspěchy svých škol na poli národním i mezinárodním a chystanými novinkami. Tradiční byla i přednáška prezidenta ČLnK PharmDr. Lubomíra Chudoby o novinkách v činnosti představenstva komory, které se tentokrát v Ostravě sešlo ke svému výjezdnímu zasedání a několik členů se lékárnických dnů zúčastnilo.
V programu organizátoři slavnostně poděkovali bývalé šéfredaktorce ČČL Jarce Hořanské a zároveň i končícímu prezidentovi ČLnK Luboš Chudobovi za dlouholetou vzornou spolupráci s Českou farmaceutickou společností. Poslední sdělení o aktivitách ČFS ČLS JEP jsem za sebe a předsedu prof. Martina Doležala přednesl sám.
Představil jsem jednotlivé členy výboru společnosti, spolku v Ostravě i Sekce lékárenství. Ti všichni: Jana Kotlářová, Ivana Sokolová, Radek Oswald, Tonda Svoboda, spolu s pokladníkem ČFS Jirkou Kotlářem, vytvořili skvělý tým, který zorganizoval tuto odbornou akci. Myslím, že prostředí bývalých hutí bylo pro většinu kolegů příjemné a zajímavé, pro někoho možná příliš strohé a chladné, rezavé ale věřím, že kus srdce, který jsme lékárnickým dnům věnovali, bylo aspoň trochu v jejich atmosféře poznat.
Možná bude v příštím roce v říjnu prostředí kulturního stánku v libereckých Lidových sadech pro účastníky příjemnější. Všem účastníkům moc děkujeme, že přišli či přijeli a věříme v jejich trvalou přízeň.
Za organizátory
PharmDr. Pavel Grodza
předseda Sekce lékárenství ČFS ČLS JEP
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 11
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. 10. do 31. 10. 2019
- Co určitě stojí za přečtení...
- Bonifikace poskytovatelů lékárenské péče v nedostupných oblastech
- Nové nebo méně známé léčivé rostliny