Co určitě stojí za přečtení...
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 1, s. 19
Slíva, J.: Fixní kombinace hyaluronátu s chondroitin sulfátem u recidivujících gystitid
Urologie pro praxi č. 5/2017
Kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát jsou v lidském těle bohatě zastoupené. Kromě jiného pokrývají povrch urotelu močového měchýře. Narušení jejich vrstvy (GAG) může vést ke vzniku močových infekcí. Možných příčin poškození GAG vrstvy může být více: např. dysfunkce dna pánevního, autoimunní onemocnění, primárně neurogenní zánět, protinádorová léčba či poranění močového měchýře.
Poškození vrstvy GAG lze terapeuticky ovlivnit jen velmi obtížně. Klinicky se projevuje především bolestí v pánevní oblasti, vyšší frekvencí močení, zvýšenou citlivostí močového měchýře a zvýšenou náchylností vůči infekcím.
Terapeuticky lze dnes ovlivnit GAG vrstvu intravezikální aplikací některých léčiv: dimetylsulfoxid, heparin a nově i kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát či jejich fixní kombinace. Přípravek se nazývá Ialuril Prefill a je zdravotnickým prostředkem třídy III. Indikací jsou opakované cystitidy a chronický močový zánět. Kombinace je k dispozici ve formě předplněných 50ml stříkaček.
Obsah se pomalu instiluje do močového měchýře skrz katetr zpočátku 1x týdně, po měsíci 1x za dva týdny a pak 1x měsíčně až do stabilní remise.
Bláha, V.: Evolokumab pro léčbu familiární hypercholesterolémie
Intervenční a akutní kardiologie č. 4/2017
Familiární hypercholesterolémie (FH) je častým vrozeným monogenním metabolickým onemocněním. Je spojena s vysokou hladinou LDL cholesterolu v plazmě. FH vede k předčasnému výskytu ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody a postižení periferních tepen. Celosvětově je FH poddiagnostikovaná a často neléčená. Dosažení cílových hodnot LDL je i přes moderní terapii stále obtížné, dokonce nemožné.
Jako nejúčinnější se poslední dobou ukazují monoklonální protilátky proti serinovým proteázám proprotein konvertázy subtilisin/kexin typ 9 (PCSK9) alirokumab a evolokumab. V kombinaci s ostatními hypolipidemiky mají potenciál snížit hladinu LDL až o 60 %. Před inhibitory PCSK9 byla zkoušena, použita a schválena v EU i USA další dvě léčiva - apoB antisense oligonukleotid mipomersen a inhibitor microsmal triglyceride transferproteinu lomitapid.
Bezpečnost a účinnost evolokumabu u FH byla hodnocena v řadě studií programu PROFICIO, který zahrnuje dvaadvacet studií s touto monoklonální protilátkou u zhruba třiceti tisíc pacientů. Nejúčinnější metodou léčby homozygotů a statin-refrakterních heterozygotů je nefarmakologická metoda pomocí lipoproteinové aferézy (LA) -selektivní odstranění lipoproteinů z plazmy v kombinaci se statinem a ezetimibem. Perspektivní se zdá být i kombinace podávání evolokumabu a LA. Evolokumab zajistí optimální hladinu LDL v období mezi aferézami.
Stránku připravil: PharmDr. Pavel GRODZA, panacea@iol.cz
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 1
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe - zrušená a vydaná osvědčení od 21. 11. 2017 do 31. 12. 2017
- www.lekarnici.cz - aktuálně
- Nový kurz ČLnK – Lékové interakce
- Výzva pro členy nefunkčních OSL