Světové dny zdraví prosinec
Autoři:
Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 12, s. 33
Ze světových dnů sponzorovaných WHO si v prosinci připomínáme Světový den boje proti AIDS a Mezinárodní den lidských práv. Ze světových dnů podporovaných WHO Mezinárodní den osob se zdravotním postižením. Se zdravím souvisejí i další dny, například Světový den alergie, Mezinárodní den lidské solidarity, Mezinárodní den dobrovolníků.
Mezinárodní den migrantů (International Migrants Day, IMD)
„Migrace je vyjádřením lidské touhy po důstojnosti, bezpečí a lepší budoucnosti. Je součástí sociální struktury, součástí našeho uspořádání jako lidské rodiny.“ Potud slova osmého generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, úřadujícího ve funkci v letech 2007 až 2016. Pojem migrace souvisí ještě s dalším slovem, a tím je solidarita. Šestý prezident Spolkové republiky Německo v letech 1984–1994, Richard von Weizsäcker, uvedl: „Jen solidární svět může být spravedlivý a žít v míru.“ Solidarita znamená dobrovolnou společenskou soudržnost, ochotu ke vzájemné spolupráci a podpoře v rámci nějaké skupiny. Člověk je solidární s nějakou skupinou, pokud ji podporuje a její úspěchy i neúspěchy pociťuje jako vlastní.
Zmiňovaný IMD si připomínáme dne 18. prosince. Tento den byl ustanoven na 81. plenárním zasedání, které se konalo 4. prosince 2000 (A/RES/55/93). Valné shromáždění OSN přitom vzalo v úvahu velký a stále rostoucí počet migrantů ve světě. Celkový počet mezinárodních migrantů byl v roce 2000 odhadován na 175 milionů, v roce 2015 stoupl na 244 milionů osob. Téměř dvě třetiny všech mezinárodních migrantů žijí v Evropě (76 milionů) nebo v Asii (75 milionů). Každý desátý migrant je mladší 15 let. Významná je i celková finanční částka – remitence (finance posílané ekonomickými migranty do země původu) – ve výši 436 miliard dolarů, daleko překračující oficiální rozvojovou pomoc.
Dne 18. prosince 1990 byla na 69. plenárním zasedání přijata mezinárodní konvence – Úmluva o ochraně práv všech migrujících pracovníků a členů jejich rodin (A/RES/45/158), účinnosti nabyla 1. 7. 2003.
Definicí termínu migrant je více. Navíc se některé pojmy používají nepřesně (uprchlík, migrant, imigrant, azylant). Jedná se o heterogenní skupiny, pro které neexistuje univerzálně akceptovatelná definice.
Migrant
Každý člověk, který změní své místo pobytu překročením mezinárodně uznávaných hranic a stráví zde déle než jeden rok
Ekonomický migrant
cizinec, který svou zemi opustil dobrovolně, s cílem zlepšení svého ekonomického postavení Ekonomické důvody však nejsou důvodem pro udělení mezinárodní ochrany.
Uprchlík
Každý člověk, který se nachází mimo svou vlast a má oprávněné obavy před pronásledováním z důvodů rasových, náboženských nebo národnostních nebo z důvodů příslušnosti k určitým společenským vrstvám nebo i zastávání určitých politických názorů
Azylant
Cizinec, kterému byl podle zákona č. 325/1999 Sb. udělen azyl, a to po dobu platnosti rozhodnutí o udělení azylu
Azyl
Ochranný pobyt, který stát poskytuje státnímu příslušníku třetí země nebo osobě bez státní příslušnosti v souvislosti s jejím pronásledováním zpravidla z důvodů politických (v ČR důvody udělení azylu specifikuje výše uvedený zákon)
Ekonomický migrant
- osoba, která přichází do jiného státu za účelem zlepšení ekonomické situace
- musí mít platný cestovní doklad
- musí mít platné vízum, vydané před vstupem na území státu
- stát jí může vydat víza či povolení k pobytu, pokud naplní zákonem stanovené předpoklady, není to ale jeho povinností
Uprchlík
- osoba, které má odůvodněný strach z pronásledování v zemi svého původu
- musí požádat o azyl a v rámci azylového řízení získat statut uprchlíka
- po udělení statutu nesmí být navrácena do země svého původu
- země, která jí poskytla azyl, je zavázána se o ni postarat
Osoba s doplňkovou ochranou
- osoba, která má odůvodněný strach z dočasného pronásledování v zemi svého původu (zejména oběť válečných konfliktů)
- musí požádat o azyl a v rámci azylového řízení získat statut osoby s doplňkovou ochranou
- země, která jí poskytla azyl, je zavázána se o ni postarat do té doby, než skončí nebezpečí v zemi jejího původu, poté je navrácena zpět
Péče o zdraví migrantů ochraňuje zdraví celé populace
Na 66. zasedání Regionální komise (WHO) pro Evropu, konaném v Kodani 12.–15. září 2016 byl přijat dokument Strategický a akční plán pro zdraví uprchlíků a migrantů. Ten se zavázaly členské země WHO včetně České republiky naplňovat. V obecné rovině se jedná o dohodu evropských zemí, že budou v zájmu ochrany zdraví svých populací koordinovat spolupráci a zlepšovat zdraví uprchlíků a migrantů. Za jeden z nejpalčivějších problémů se považují zdravotně sociální dopady migrace na tzv. děti bez doprovodu.
Také řada dokumentů Evropského parlamentu zdůrazňuje potřebu učinit vše proto, aby byly uprchlíkům zaručeny důstojné životní podmínky v členských zemích EU a v utečeneckých táborech, zejména s ohledem na zdravotní péči.
Pokud jde o naši profesi, existuje při poskytování optimální lékárenské/farmaceutické péče migrantům více bariér. Pro zajištění bezpečnosti pacienta je nezbytná efektivní komunikace. Uvedené bariéry zahrnují jazykové a kulturní bariéry, např. komunikační bariéru (získávání a poskytování informací), důvěrnost informací (využívání členů rodiny, přátel jako tlumočníků), dopad očekávání pacientů, která se týkají zdravotní péče, na komunikaci a délku konzultace, frustrace z konzultace.
Literatura u autora
Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2017 Číslo 12
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- PŘÍRUČKA expedujícího lékárníka - eRecept snadno a rychle
- Elektronický recept napříč paragrafy
- garantované kurzy ČLnK
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU SOUKROMÉ LÉKÁRENSKÉ PRAXE zrušená a vydaná osvědčení od 1. do 21. 11. 2017