FIP oslavila 100. výročí
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2012; 61, 288
Kategorie:
Z činnosti farmaceutických společností
Mezinárodní farmaceutická federace byla založena v roce 1912 v Haagu (Nizozemsko), a tak si letos ve dnech 3. až 8. října za účasti více než 5000 farmaceutů ze 107 zemí všech kontinentů připomněla 100. výročí svého založení na 72. kongresu v Amsterodamu. Nejpočetnější delegaci tvořilo 338 účastníků z Nigerie.
Po předcházejících workshopech a schůzce děkanů farmaceutických fakult (3. 10.) zahájila 4. října hlavní kongres princezna Margriet. Následovaly uvítací řeč prezidenta nizozemské farmaceutické společnosti Jana Smitse, projevy prezidenta FIP dr. Michela Buchmanna a zástupkyně WHO dr. Clarissy Etienne a udílení cen. Za celoživotní přínos pro farmaceutické vědy obdrželi ceny dr. Sabine Kopp ze Švýcarska a dr. Vinod P. Shah z USA. Označení FIP fellows získalo 13 farmaceutů z Dánska, Finska, Izraele, Japonska, Kanady, Německa, Portugalska, Rakouska, Tchaj-wanu a USA. Čestné členství FIP získal dr. Leslie Z. Benet z USA, cenu André Bédata prof. Charles D. Hepler (USA) a novou cenu Josepha A. Oddise převzal jako první její zakladatel dr. Oddis (USA). Zahajovací ceremoniál doprovázely baletní a hudební kulturní vložky.
Program následujících dní byl bohatý, zahrnoval přednášky v několika sekcích, postery a schůze nebo workshopy jednotlivých sekcí. Program kongresu se zabýval osmi hlavními tématy, např. budoucími zdravotními týmy, léky pro budoucnost, bezpečností léků a bezpečím pacientů, budoucností ekonomiky zdravotnictví, adherencí a efektivnějším užíváním léků pacienty nebo budoucí distribuční sítí pro léky. Současně probíhala výstava farmaceutických firem a organizací.
Odborný program doplnily večerní společenské aktivity, např. uvítací večírek v prostorách kongresového centra nebo Muzea námořnictví a sekční diskuzní večeře. Olympijský stadion přivítal v sobotu časně ráno asi padesátku sportovně velmi zdatných farmaceutů, kteří se za velmi nepříznivého počasí v dešti a silném větru zúčastnili pětikilometrového maratonu. Naši republiku úspěšně reprezentoval místopředseda Výboru ČFS PharmDr. Pavel Grodza.
Českou republiku zastupovalo na kongresu 14 farmaceutů z Výboru ČFS, ČLK, pedagogové i studenti DSP z obou farmaceutických fakult a kolegové z lékárenské praxe. Většina se sešla na české večeři pod garancí prezidenta ČLK PharmDr. Lubomíra Chudoby. Účastníci z České republiky prezentovali pět posterů v několika sekcích:
- The Czech Pharmaceutical Society 1871–2012
- Teaching communication skills in pharmacy practice to know and to do are two different things
- Antibiotic awareness week in Czech pharmacies
- Patient counceling in pharmacy practice - optimization of drug therapy
- Pharmacists help to make financial savings in the health care
Postery byly hodnoceny odbornými komisemi. Mezi vítěznými postery se objevily i postery Evaluation, modification and validation of pictograms depicting potential side effects to medication a Pharmaceutical pictograms and elderly – a Portuguese pilot study, které připomněly stále aktuální problematiku zavedenou u nás před mnoha léta prof. V. Smečkou.
Zástupci Výboru ČFS vzdali poctu i učiteli národů J. A. Komenskému v blízkém Naardenu.
Miloslava Rabišková a Martin Doležal
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2012 Číslo 6
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Hodnocení obsahové stejnoměrnosti tablet s nízkým obsahem léčivé látky s úzkým terapeutickým indexem
- Za doc. DrPh. PhMr. Jozefom Hegerom
- Analýza farmaceutické péče při dispenzaci léčiva orlistat v režimu OTC
- POKYNY PRO AUTORY ČASOPISU ČESKÁ A SLOVENSKÁ FARMACIE