Cena Pro bono humanum
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 12, s. 28
Galénova nadace podporuje, uznává a odměňuje excelenci vědecké inovace, která zlepšuje stav lidského zdraví. V současnosti se uděluje Galénova cena za nejlepší medicínskou technologii, biotechnologický přípravek a léčivý přípravek. Od roku 2007 se také oceňuje přínos osobností v podobě speciální ceny Pro bono humanum. Odměněným ji předával Elie Wiesel. Jde o vzdání pocty těm, kteří sloužili lidstvu jako celku, za jejich velký sociální a vědecký přínos v oblasti zdraví.
Rok 2007 – Pindaros Roy Vagelos, lékař, bývalý generální ředitel farmaceutické společnosti Merck, předseda představenstva společnosti Regeneron
Za program boje proti onchocerkóze (říční slepotě) a za historické rozhodnutí darovat léčivý přípravek Mectizan (ivermektin) více než 530 milionům lidí ve 34 zemích, aby se jím léčili „tak dlouho, jak je to nutné“.
Rok 2008 – Sheldon Jerome Segal a Population Council, embryolog a biochemik, bývalý předseda Rady pro populaci
Za vědecky podložené globální úsilí při podpoře reprodukčního zdraví a plánování rodiny.
Rok 2009 – Barry R. Bloom a Jeffrey, David Sachs, profesor Veřejného zdravotnictví na Harvardské univerzitě; ekonom, profesor Zdravotní politiky a managementu na Kolumbijské univerzitě
Za aplikaci poznatků základních biologických věd a ekonomiky na globální zdravotní problémy způsobem, který změnil život nejchudších lidí na světě.
Rok 2010 – William („Bill“) Jefferson Clinton a Philippe Douste-Blazy, 42. prezident Spojených států amerických, zakladatel Clintonovy nadace zaměřené na boj s HIV/AIDS; francouzský lékař a politik, bývalý francouzský ministr zahraničí, zakládající předseda organizace UNITAID
Za vynikající úspěchy dosažené při poskytování léčby obyvatelstvu s nedostatečným přístupem ke zdravotním službám prostřednictvím iniciativy výše uvedené nadace a organizace UNITAID.
Rok 2011 – Paul Farmer, lékař a antropolog, hlavní stratég a spoluzakladatel organizace Partners in Health (PIH)
Za humanitární práci na Haiti a po celém světě, včetně pokroku dosaženého v boji proti infekčním chorobám, počítaje v to AIDS a TBC.
Rok 2012 – Francis Sellers Collins, lékař–genetik, ředitel National Institutes of Health (NIH) v USA
Za vedení projektu lidského genomu (jednalo se o mezinárodní vědecký výzkumný projekt, jehož hlavním cílem bylo zjištění sekvence párů chemických bází v DNA a zmapování zhruba 20 000–25 000 genů lidského genomu z fyzikálního i funkčního hlediska), který měl dopad na globální inovace léčiv.
Rok 2013 – Anthony („Tony“) StephenFauci, lékař–imunolog, ředitel National Institute of Allergy and Infectious Diseases (Národní institut pro alergie a infekční choroby)
Za přínos pro základní a klinický výzkum patogeneze a léčby imunitně zprostředkovaných a infekčních nemocí.
Rok 2014 – Bernard Kouchner, lékař, spoluzakladatelmezinárodní humanitární organizaceMédecins Sans Frontières, bývalý francouzský ministr zahraničních a evropských záležitostí
Za roli při založení organizace Lékaři bez hranic a za terénní práci, rozvíjející moderní pojetí univerzálnosti humanitární činnosti.
Rok 2015 – Mary-Claire Kingová, profesorka genomiky a lékařské genetiky, Washingtonská univerzita
Za práce – identifikování genů karcinomu prsu, prvním byl gen BRCA1, zodpovědný za zděděnou náchylnost k tomuto onemocnění; a prokázání, že genomy lidí a šimpanzů jsou z 99% identické; a použití genetického sekvenování ve forenzní praxi za účelem identifikace obětí.
Rok 2016 – Paula Schwartz Apsellová, výkonná producentka NOVA (služba veřejnoprávního vysílání)
Za proměnu velké vědy na lidský příběh, který ukazuje, že vědecká gramotnost je první obrannou linií společnosti proti ničivým silám strachu a nevědomosti. Čtyři desetiletí se zabývala problematikou vědy, veřejného zdraví a výzkumem a vývojem léčiv.
Rok 2017 – James („Jimmy“) Earl Carter, 39. prezident Spojených států amerických, spoluzakladatel společnosti The Carter Center (1982) – mottem centraje vedení míru, boj proti nemocem, budování naděje
Za to, že onchocerkóza (říční slepota) byla eliminována ve čtyřech ze šesti latinskoamerických zemí, v nichž byla endemicky rozšířena, a že se zastavil přenos nemoci na několika místech v Africe, kde se vyskytuje více než 99 % celosvětových případů.
Rok 2018 – Bill & Melinda Gates, Nadace Billaa Melindy Gatesových
Jako uznání spoluzakladatelům nadace za jejich mimořádnou práci, která podporuje vědeckou a technologickou inovaci s cílemzlepšit život nejchudších lidí na světě. Za podporu bezprecedentního pokroku v globálním zdraví, snižování chudoby a veřejného vzdělávání v USA.
Dne 14. června 2018 oznámila Galénova nadace, že dochází k přejmenování Galénovy ceny Pro bono humanum na Roy Vagelosovu cenu Pro Bono Humanum Award (v podtitulu se uvádí „za globální zdravotní spravedlnost“) na počest Dr. Roye Vagelose, který působil ve funkci předsedy Výboru po udělování Galénovy ceny v USA.
Rok 2019 – James („Jim“) Harris Simons a Marilyn Havrys Simons, matematik, manažér hedgeových fondů se stanou laureáty ceny Roy Vagelos Pro Bono Humanum za rok 2019.
Uznávajíce jejich proaktivní podporu základního vědeckého výzkumu prováděného ve snaze porozumět jevům našeho světa, často včetně výzkumu vědců v raných fázích jejich kariéry, nový model financování spolupráce umožňující průlomové průzkumy a snahy inspirovat nové a současné filantropy, aby věnovali část své filantropie základní vědě.
Literatura u autora.
Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.
Ústav aplikované farmacie,
Farmaceutická fakulta VFU Brno
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 12
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Cyklus celoživotního vzdělávání vstoupil do poslední třetiny
- Členské příspěvky ČLnK na rok 2020
- 20. lekárnický kongres na Slovensku: Budúcnosť nezávislých lekární – lekáreň 2020
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. 11. do 22. 11. 2019