Patnáct Cen Scrip po patnácté
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 1, s. 34
Po patnácté byly 4. prosince 2019 v londýnském hotelu Hilton vyhlašovány prestižní ceny časopisu Scrip. Celkem šlo o 15 kategorií s tím, že oproti roku 2018 došlo k několika změnám: Cena za největší technologický pokrok v klinických studiích (zaměřený na technické sponzory) a Cena za největší technologický pokrok v klinických studiích (zaměřený na klinické sponzory) byly znovu sloučeny do Ceny za největší technologický pokrok v klinických studiích. Dále se opět spojila Cena za finanční dohodu roku (veřejná a soukromá) do jedné. Po roce existence byla zrušena Cena za nejlepší využití dat z reálné klinické praxe. Na druhé straně byla v roce 2019 zavedena nová kategorie Cena za inovaci.
Přes léto panel šestnácti respektovaných hodnotitelů zkontroloval všechny nominace a vytvořil užší seznam. Podobně jako v předcházejících letech jsou udělovány významné ceny, které mají zvláštní postavení – Farmaceutická společnost roku a Cena za celoživotní přínos. Celkově tedy bylo vyhlášeno 15, resp. 17 cen.
Zastavme se u nové kategorie Cen za inovaci. Tato nová kategorie reprezentuje uznání a oslavu mimořádného vědeckého nebo technologického průlomu, o němž se soudí, že má potenciál při objevování nebo vývoji nových léčiv. Nominovanými mohou být jednotlivci, skupiny osob nebo společnosti, které dosáhly skutečně průlomového pokroku.
Mezi úspěchy budou zařazeny poznatky, které zlepšují naše chápání biologie onemocnění; nové terapeutické cíle nebo přístupy; objasnění nového mechanismu účinku; klinický důkaz koncepce nového mechanismu nebo nového cíle; a techniky a technologické platformy, které zvyšují zdravotní výhody nových nebo existujících léčiv.
Budou se posuzovat odpovědi na několik klíčových otázek:
- na jaké vědecké, technologické nebo lékařské výzvy se inovace zaměřují?
- jaké je řešení této výzvy?
- jaký důkaz o principu nebo koncepci byl získán?
- jaký dopad bude mít vstup na objev nebo vývoj inovativních terapeutických přístupů?
- jak je inovace novátorská?
Do užšího finále byly nominovány: platforma syntézy DNA (Evonetix), fluorescenční mikroskop EVOS M7000 (Invitrogen), platforma výzkumu mikrobiomu (Kaleido), technologie přímé celulární konverze (Mogrify), léková forma s ultra-dlouhým účinkem (Lyndra Therapeutics) a platforma PATrOL (NeuBase Therapeutics).
Cenu Farmaceutická společnost roku vybírá redakční tým časopisu Scrip, podobně jako zvláštní cenu Za celoživotní přínos.
Nejčastěji si ocenění za svoji činnost a dosažené výsledky odnesla společnost AstraZeneca (licenční dohoda, manažer roku, společenské partnerství).
Přehled jednotlivých kategorií Cena Scrip 2019 a jejich vítězů je uveden v tabulce 1.
Ve druhé tabulce uvádíme speciální ceny.
Doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc.
Literatura u autora.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2020 Číslo 1
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Lékárníci mění svět
- Okénko do magistraliter
- Červená fermentovaná rýže
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 22. 11. do 31. 12. 2019