Strhněte tu zeď, zbavte se okovů!
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 5, s. 13
V poslední době se hodně diskutuje možnost uzákonění distančního výdeje Rx léčivých přípravků. Prostě vám ty statiny domů přiveze PéPéeLko, paninko. Komora tento druh výdeje bojkotuje a brání se. Myslím, že to není dobrá strategie.Podívejme se na eRecept. Brblali jsme, brblali a dneska si to řada pacientů nemůže vynachválit. Zejména chronici, kteří nemusí k lékaři, když jim dojde zásoba, jsou šťastni. Vypadáme jako zpátečníci a brblalové.
Kdyby tento odpor byl vyvážen výrazným rozvojem oboru, ale ruku na srdce, náš obor nevzkvétá. Troufám si říct, že spíš chřadne a umírá. Slyšeli jste za posledních 20 let o nějakém výrazném posunu? Kromě kartičkového systému a slev: nula. Jsou tady tři milníky, ale ty jsou na poli nemocničního lékárenství. Je to ředění cytostatik přenesené do kompetence lékárny a v současné době i hrazené ze zdravotního pojištění. Pak jsou konzultace, které jakoby zamrzly, už jsem o nich dlouho neslyšel a jejich relevantní proplácení ze zdravotního pojištění asi nebude zcela jednoduché. A nakonec klinická farmacie, která se tak nějak trhla ze systému. Od veřejných lékárníků nula. Nová receptura? Posun k potřebám klienta? Nula, nula a zase nula. Zatímco velcí hráči jedou na efektivitu, soukromí lékárníci dělají hlouposti, které jim jen berou energii a čas, který nemají na rozvoj.
A proto: nula, nula, nula.
Je třeba razantní změny v myšlení. Poškodí to hodně mě, protože si myslím, že současné zákony celkem ovládám, ale: „Zapomeňme na platnou legislativu!”
Nikdy vám nepřišlo zvláštní, že „1 tabletu k snídani” chronikovi, co to bere 20 let, říkáte vy, zatímco laborantka je hozena do vody a indikuje léčbu u samoléčení? Nemělo by to být obráceně? Laborantka by vydávala chronikům jejich „já to znám” a my bychom konzultovali s pacienty problémy na volném prodeji s náhledem do lékové karty, případně přispěchali při hlášené závažné interakci. Umím si představit systém, kdy lékárník vydává jednou za rok a ostatní výdeje zařídí laborantka.
Distanční výdej bude. Zejména u těch chroniků to dává smysl. Buď bude aspoň trochu podle nás, nebo bude podle plánů obchodníků v lékárenství. Je potřeba vymyslet způsob a podat jim to jako „ráj na zemi”. Povyprávějme lidem příběh, jak je přijde navštívit lékárník, uklidí jim lékárničku, nachystá léky do dávkovače. Všechno by měla platit pojišťovna a mělo by být indikováno lékařem. Ale jistě by šlo službu poskytovat na „Hradí nemocný”. Parametry si dosadí pojišťovna (osamocený pacient nad 80 let má právo na tento typ výdeje 2x za rok; pár 75 a 70 let má právo na návštěvu jednou za rok).
Nedávno na Vysočině proběhlo zkoumání klinických farmaceutů z Nemocnice Na Homolce, kteří našli řadu interakcí u klientů domovů pro seniory. Víme to. Kraje totiž objednávají po známosti a po ceně. Jinak by to samosebou uměl leckterý lékárník. Jen by se muselo zatlačit a stejně jako u ředění cytostatik, které přešlo na nemocniční lékárníky ze sester na oddělení, trvat na přípravě léčivých přípravků k podání nasmlouvanou lékárnou/lékárníkem. Na úhradu ZP nebo domova pro seniory. Lékárník by samosebou zodpovídal za lékový profil klientů v daném zařízení, konzultoval léčbu s ošetřujícími lékaři, hlídal zajištění klientů léčivými přípravky.
Představte si různorodost, jakou mají lékaři. Lékaři jsou nemocniční. Lékaři jsou ambulantní a praktičtí soukromníci. Lékaři jsou součástí klinik, které nejsou zcela nemocnicemi. A co máme my?Jednu lékárnu. Vždyť ani tu nemocniční lékárnu nemáme nikde definovanou. Umíte si představit lékárnu bez laborky? Já ano, ale pak neposkytuje veškerou farmaceutickou péči a bude ji hrazeno pouze… a do výše… Lékárna s přípravou týdenních dávkovačů (bratru 1 000 Kč/hod) by měla samosebou vyšší statut. Bylo by třeba oslovit fakulty, aby konzultovaly stabilitu a čistotu obalů (jednorázové papírové týdenní dávkovače versus plastové, které bude třeba čistit a sterilizovat).
Lékárnici, strhněte tu zeď. Zbavte se okovů, které nás brzdí v rozletu. Probuďme svou představivost. Mějme svůj sen, než ho někdo bude mít bez nás.
PharmDr. Přemysl Císař, Ph.D.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 5
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Compendium pro členy komory se slevou
- zeptali jsme se
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Lékárna 2030: Vize pro veřejné lékárny v Evropě