Oživme LÉKÁRNICE MAMINKY (IV.)
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 5, s. 24
Zdraví ženy
Organizátorka oživení projektu Lékárnice maminky, matka dvou dětí Alexandra HAŠKOVÁ, provází cyklem besed „O zdraví tak trochu jinak“ v mateřských centrech v České Lípě:
Proč „Zdraví ženy“?
Je to téma, které vyplynulo z dotazníkového průzkumu po besedách na téma Nemoci z nachlazení (ČČL 3/19) a Ekzém (ČČL 4/19) a maminky hodně zajímá.
Pro značný rozsah bylo téma pro jednu besedu rozděleno na tři části. V první nabízím pohled lékárnice na období těhotenství a kojení. Snažím se vystihnout specifika v samoléčbě tohoto období. Poskytnout maminkám konkrétní rady k režimovým opatřením a bezpečným lékům. Opět opakuji, že nejlepším lékem je prevence. Kladu důraz i na podporu kojení a jeho nenahraditelnost. Zmiňuji, že kromě výhod pro dítě jsou již prokázané účinky pro zdraví žen (např. dlouhodobé kojení funguje jako prevence budoucí osteoporózy). Společně s posluchačkami se zamýšlíme nad tím, že akutní nemoc matky bývá mnohdy neracionálním důvodem k ukončení kojení. Odkazuji opět na odbornost lékárníka, který může pomoci s výběrem a načasováním léků s ohledem na dobu a frekvenci kojení. Rozebírali jsme různá šetrná doporučení vycházející z EBM.
Myslím, že je důležité upozornit maminky na to, že neléčená nemoc, zejména z častých obav z negativních účinků léků, může přinést vyšší rizika než správně zvolená léčba. Jako příklad uvádím horečnaté stavy, které je lepší i v probíhajícím těhotenství šetrně zaléčit bezpečným paracetamolem, než vystavovat organismus stresu, který je spojený s vysokou teplotou.
S tím souvisí určitá zrádnost „babských“ rad, kdy nedojde k dostatečnému zaléčení a onemocnění se zbytečně rozvine a má komplikovanější průběh. Jako příklad uvádím oblíbenou samoléčbu česnekem u infekcí spojených s bolestí krku a mluvím o bezpečných lokálních antiseptických pastilkách s obsahem tridecanaminu. Obdobná situace je i u potíží s infekční rýmou, kdy doporučuji šetrné hypertonické roztoky.
Zajímavou odezvu má i zamyšlení se nad skutečnou potřebou doplňků stravy pro toto období. Zejména o doplňcích stravy nejasných kvalit cílících na nastávající maminky již v čekárnách gynekologů slogany typu: „Mějte zdraví svých dětí ve svých rukou“. O nezbytnosti suplementace kyselinou listovou nepochybuji, jako přinejmenším sporné vidím paušální doporučování multivitaminových doplňků pro celé období těhotenství a kojení. Nabádám maminky, aby vhodnou pestrou stravou z kvalitních sezónních surovin doplňovaly vitamíny a mikronutrienty přirozenějším způsobem.
V závěru první části probíráme osobní zkušenosti maminek, které se obrací právě na nás lékárníky s prosbou o samoléčbu různých běžných onemocnění a ne vždy se setkávají s jasnými a konkrétními doporučeními. Možná právě z obav nás lékárníků ke stále se zpřísňujícím kritériím na bezpečnost léčby těhotných a kojících žen? Ovšem právě tady vidím důležitou roli lékárníka, který má přehled o nejnovějších doporučeních a umí zhodnotit rizika a přínos léčby. Dokážeme, že lékárník může být a je dobrým rádcem i pro tuto skupinu pacientů?
V další části besedy probíráme nejčastější urologické a gynekologické potíže žen. Kromě šetrných režimových opatření k profylaxi urologických infekcí zmiňuji fytofarmaka a léčivé čajové směsi. U gynekologických potíží se zaměřuji především na hledání skutečné příčiny těchto mnohdy opakovaně se vracejících potíží. Fytofarmaka (např. s obsahem drmku obecného) doporučuji pro celou škálu potíží, ať už jde o bolestivou menstruaci, nepravidelnosti cyklu nebo premenstruační syndrom a mastodynii. Pro úpravu a regulaci cyklu a příznivé ovlivnění plodnosti ženy existují i nehormonální způsoby. Posluchačky vítaly možnost přírodních registrovaných léčiv. I u těchto potíží hodně mluvíme o nezbytnosti psychosomatického přístupu, který má velký význam právě v cykličnosti ženy. Vnímání přirozených cyklů a naslouchání signálům těla pomáhá pracovat nejen s bolestivou menstruací. Zamýšlíme se také nad důležitostí vzájemné důvěry při výchově dcer, které při prvních potížích s bolestivou menstruací mohou přijít za svou matkou a společně hledat šetrné řešení.
Závěrečnou část besedy věnuji důležitému tématu prevence karcinomu. Upozorňuji na prospěšnost každoměsíčního pravidelného samovyšetření prsu, na které upozorňuje i projekt Loono v kampani #prsakoule. Loono je tým mladých lékařů a mediků, se kterými jsem navázala spolupráci pro projekt Lékárnice maminky.
Pokud vás projekt Lékárnice maminky zaujal, dává vám smysl a chtěly byste se jakoukoliv formou zapojit, neváhejte psát na můj e-mail: svrckova.alexandra@seznam.cz nebo se přidejte do FB skupiny Lékárnice maminky. Spousta lékárnic maminek se mi už ozvala a mají zájem o spolupráci. To je skvělé, mám z toho radost! Potěší mě, když se přidají další. Pojďme oživit tento skvělý projekt, jedině společnými silami můžeme něco změnit.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 5
- Čokoláda podávaná v malých dávkách neškodí. Vědecky prokázáno!
- MUDr. Václav Šmíd, Ph.D.: Jaterní fibróza a iniciální stadia cirhózy jsou potenciálně vratné stavy
- Esenciální fosfolipidy v podpůrné léčbě jaterní steatózy asociované s metabolickou dysfunkcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Compendium pro členy komory se slevou
- zeptali jsme se
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Lékárna 2030: Vize pro veřejné lékárny v Evropě