#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Využití diklofenaku ve formě gelu v terapii seboroické keratózy

23. 5. 2017

Seboroická keratóza je řazena mezi benigní nádory epidermis. Projevuje se tvorbou vyvýšených hnědavých lézí na kůži. Léčba zahrnuje mechanické odstranění léze (například pomocí kyretáže či kryoterapie) a lokální aplikaci léčiv. Následující článek prezentuje kazuistiku pacienta, který se po odmítnutí chirurgické terapie rozhodl pro topickou léčbu diklofenakem ve formě gelu.

Seboroická keratóza

Seboroickou keratózu řadíme mezi benigní kožní nádory, které se vyskytují převážně u starších pacientů. Na povrchu kůže dochází k tvorbě na omak mastných hnědavých lézí. Na základě svého makroskopického vzhledu jsou přirovnávány ke kusu vosku, který je nalepený na kůži. Léze bývají často mnohočetné. Histologicky v preparátu nacházíme bazaloidní keratinocyty. Bývají přítomné malé cysty obsahující keratin (tzv. keratinové perly). Vzhledem ke své histologické povaze nádor neohrožuje pacienta na životě, ale kvůli pigmentaci se odstraňuje hlavně z kosmetických důvodů. 

Možnosti terapie

Nádor lze odstranit chirurgicky metodou kyretáže nebo pomocí kryoterapie, kdy se k odstranění léze použije tekutý dusík. Další terapeutickou možností je použití topických léčiv, jež se nanášejí přímo na lézi. Lze použít např. diklofenak ve formě gelu. Jedná se o nesteroidní protizánětlivý lék, jehož mechanismus účinku spočívá v inhibici cyklooxygenázy a snížení syntézy prostaglandinů. V této indikaci se užívá 2× denně po dobu 2−3 měsíců.

Kazuistika

73letý muž pozoroval 3 roky plošné léze v oblasti nosu. Léze hnědavé barvy byly ostře ohraničené od okolní zdravé kůže. Za pomoci dermatoskopu byla diagnostikována seboroická keratóza. Pacient odmítl chirurgickou terapii a rozhodl se pro topickou léčbu. Diklofenak ve formě gelu aplikoval 2× denně. Po měsíci této léčby došlo k úplnému vymizení lézí.

Shrnutí a závěr

Terapie seboroické keratózy není nezbytná ze zdravotních důvodů. Pacienta na životě nijak neohrožuje. Při lokalizaci lézí na viditelných místech však může onemocnění pacienta omezovat ve společenském životě, z kosmetických důvodů je tedy indikované jejich odstranění. Možná je chirurgická intervence, která však nemusí být vhodná například při výskytu na obličeji. V těchto případech je vhodnější použití topických antirevmatik, např. diklofenaku ve formě gelu. V klinické praxi bylo prokázáno, že při pravidelném užívání po dobu několika týdnů až měsíců dochází k vymizení lézí bez nutnosti chirurgického zásahu a bez rizika vzniku trvalých následků v podobě nevzhledných jizev.

(idav)

Zdroj: Aktas H., Ergin C., Keseroglu H. Diclofenac gel may be a new treatment option for seborrheic keratosis. Indian Dermatol Online J 2016; 7 (3): 211−212, doi: 10.4103/2229-5178.182363.



Štítky
Farmacie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#