Voltaren forte − protizánětlivý a analgetický gel dostupný i bez lékařského předpisu
Voltaren forte je gel obsahující diklofenak ve 2,32% koncentraci určený ke kožnímu podání. Je dostupný i bez lékařského předpisu a představuje nejsilnější topický přípravek s obsahem diklofenaku dostupný na českém trhu. Pomocná látka oleylalkohol navíc zvyšuje prostupnost kůže pro účinnou látku a tím umožňuje lepší absorpci do hlubších zanícených tkání.
Indikace a aplikace
Přípravek Voltaren forte 2,32% gel se aplikuje na kůži a na jedno použití stačí množství ve velikosti třešně nebo vlašského ořechu (2–4 g). Aplikace 2× denně naprosto postačuje k úlevě od bolesti na rozdíl např. od přípravku Voltaren emulgel, který je nutno aplikovat 3−4× denně.
U dospívajících od 14 let je přípravek určen k léčbě bolesti u akutních poranění tkání, např. při zánětech šlach, vazů, svalů a kloubů, jejichž příčinou je pohmoždění, podvrtnutí apod. Podávání se doporučuje jen po dobu 7 dní, o delším používání by se pacient nebo jeho rodiče měli poradit s lékařem.
U dospělých indikace zahrnují léčbu bolesti a zánětu u poúrazových stavů a léčbu bolesti zad. Dále je vhodné přípravek využít k léčbě lokalizované formy revmatismu měkkých tkání, jako jsou záněty kloubního pouzdra a šlach (tenisový loket) a onemocnění okolních tkání kloubů. Přípravek je možné rovněž podávat při revmatismu degenerativním, např. u osteoartrózy periferních kloubů nebo kolen. Dospělí by měli používat gel maximálně 2 týdny, pokud se stav zlepšuje. Pokud však nedochází ke zlepšení, měl by pacient vyhledat lékaře již po 7 dnech léčby.
Pacienti ve věku nad 65 let mohou užívat dávky obvyklé pro dospělé. Nejsou dostatečné údaje o účinnosti a bezpečnosti u dětí a dospívajících do 14 let.
Upozornění při použití
Přípravek lze podávat na zdravou a intaktní kůži bez poranění a nemá se aplikovat na místa postižená vyrážkou. Ošetřené místo není třeba zakrývat obvazem nebo náplastí. Gel by se neměl dostat na sliznice ani do očí. Pokud k tomu dojde, je třeba vypláchnout oči čistou vodou.
Použití je kontraindikované při přecitlivělosti na diklofenak nebo jakoukoli pomocnou látku a v III. trimestru těhotenství. Přípravek nelze podávat pacientům se záchvaty astmatu, s kopřivkou nebo akutní rinitidou, které byly vyvolány kyselinou acetylsalicylovou nebo jinými nesteroidními protizánětlivými léčivy. Pacienti by se měli vyvarovat nadměrného slunečního záření, protože je vzácně popsána i fotosenzitivní reakce.
(imt)
Zdroje:
1. SPC Voltaren forte 2,32%. Dostupné na: www.sukl.cz
2. www.voltaren.cz/voltaren/voltaren-forte.html
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Infekce se v Americe po příjezdu Kolumba šířily nesrovnatelně déle, než se traduje
Mohlo by vás zajímat
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza