Princip účinku medu v léčbě chronických i infikovaných ran
Nárůst rezistence bakterií vůči antibiotikům vede k čím dál rozšířenějšímu využívání moderních typů přípravků pro ošetřování ran. Mezi ně patří rovněž prostředky s obsahem medu, který má jedinečné vlastnosti přispívající k rychlejšímu i komfortnějšímu hojení.
Základní vlastnosti medu
Ze široké škály hojivých vlastností medu těží například přípravky z řady Revamil. Tento hydrofilní gel je vhodný k ošetřování různých typů chronických i infikovaných ran. Základem terapie jsou antibakteriální vlastnosti medu. Přípravky s obsahem 100% čistého lékařského medu s vysokým obsahem cukru udržují vlhké prostředí v ráně, které podporuje hojení. Viskozita medu přispívá k ochraně před infekcí. V procesu hojení hrají pozitivní roli také imunomodulační vlastnosti medu.
Antibakteriální účinek díky enzymu
Antibakteriální vlastnosti medu spočívají v přítomnosti enzymu glukózooxidázy, který se aktivuje, když med přijde do styku s ránou, a vede k tvorbě peroxidu vodíku. Ten následně likviduje bakterie přítomné v ráně. Enzym, který je účinný po dobu až 50 hodin, přispívá ke komfortu při léčbě ran pomocí přípravků s medem – toto krytí není nutné měnit denně, interval výměn může být až 3 dny.
Podpora hojení a pH
Typické pH medu se pohybuje mezi 3,2 a 4,5. Tato hodnota je dostatečně nízká, aby zaručovala inhibiční účinek vůči patogenům jako Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa či Streptococcus pyogenes. Kyselé pH v ráně zpomaluje množení bakterií a podporuje proces hojení. K regulaci kyselého prostředí přispívá kyselina glukonová v medu, která vzniká taktéž díky působení glukózooxidázy.
Protizánětlivé působení a dobrá snášenlivost
Díky protizánětlivým účinkům přípravků s medem jsou takové produkty vhodné pro léčbu ran, které nereagují na konvenční terapii antibiotiky a antiseptiky, a rány s infekcí vyvolanou methicilin-rezistentním Staphylococcus aureus (MRSA). Výhodou přípravků s medem je dobrá snášenlivost, která byla u řady Revamil potvrzena analýzou na toxicitu, přecitlivělost a podráždění.
Další možný mechanismus účinku
Zajímavým poznatkem v oblasti využití medu k ošetřování ran je fakt, že i v případě absence glukózooxidázy jsou některé druhy medu (například z keře manuka – Leptospermum scoparium) schopny působit antibakteriálně. Mechanismus účinku medu s neperoxidovou aktivitou se připisuje nízkému pH a vysoké osmolaritě. Výzkumy prokazují účinnost takového medu proti široké škále bakterií, mimo jiné Escherichia coli a Enterobacter aerogenes. To dokládá velký potenciál přípravků na bázi medu.
Možnosti využití na rány
Kombinace popsaných vlastností dělá z produktů s obsahem medu víceúčelové přípravky vhodné na akutní rány, jako jsou odřeniny, řezné rány či popáleniny. Uplatní se i v léčbě chronických ran, například bércových vředů, proleženin nebo pooperačních ran. V případě přípravků Revamil se využívá jak forma gelu, který se vyznačuje dobrou vstřebatelností a schopností proniknout do hlubších vrstev rány, tak i varianta ve formě připravených krytí.
(pak)
Zdroje:
- Mandal M. D., Mandal S. Honey: its medicinal property and antibacterial activity. Asian Pac J Trop Biomed 2011 Apr; 1 (2): 154−160.
- Revamil hydrofilní gel. A care Health. Dostupné na: www.acarehealth.cz/cs/wound-care/revamil
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Farmaceutický asistent Všeobecná sestraOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
Mohlo by vás zajímat
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem