Postavení lokálně aplikovaných nesteroidních protizánětlivých látek v léčbě osteoartrózy kolenního kloubu
Evropská společnost pro klinické a ekonomické aspekty osteoporózy a osteoartritidy (ESCEO) publikovala v roce 2014 nový algoritmus léčby osteoartrózy kolenního kloubu. Na základě další analýzy dat získaných zejména z reálné praxe sestavila pracovní skupina ESCEO aktualizovaný zjednodušený algoritmus pro léčbu osteoartrózy kolenního kloubu, který byl spolu s detailním popisem doporučených farmakoterapeutických intervencí publikován v roce 2015.
Nový algoritmus člení postup farmakoterapie osteoartrózy kolenního kloubu do 3 kroků:
Krok 1
Jako základ léčby je doporučeno použití SYSADOA (symptomatic slow acting drugs) s upřesněním, že přínos jejich podávání byl prokázán pouze při použití přípravků vázaných na lékařský předpis a obsahujících krystalický glukosamin-sulfát nebo chondroitin-sulfát. Pro léčbu bolesti je doporučeno podávat krátkodobě paracetamol do maximální denní dávky 3 g. Ačkoliv je paracetamol považován za relativně bezpečný a levný lék, autoři upozorňují na fakt, že přibývá důkazů o vlivu užívání vysokých dávek paracetamolu na zvýšení rizika nežádoucích účinků v horní části gastrointestinálního traktu, poškození jater a v případě dlouhodobého užívání také poškození ledvin.
Pokud jsou pacienti i nadále symptomatičtí, je doporučeno přidat do léčby lokálně aplikované nesteroidní protizánětlivé látky (NSAIDs). Dobrý účinek NSAIDs při léčbě bolesti u osteoartrózy kolenního kloubu byl ověřen randomizovanými klinickými studiemi a metaanalýzami. Je prokázáno, že NSAIDs jsou v reálné praxi v léčbě bolesti stejně účinné jako systémově podávané NSAIDs, jejich podávání však není spojeno s nežádoucími gastrointestinálními účinky. Podávání lokálních NSAIDs zároveň o 40 % snižuje nutnost současného systémového podávání NSAIDs. Studie také ukázaly, že 75 % pacientů preferuje lokální podávání NSAIDs před perorálním. V účinku jednotlivých přípravků však existují rozdíly. Záleží především na schopnosti látky prostupovat kůží a na její akumulaci v cílové tkáni. Dobrý účinek byl prokázán u diklofenaku, který měl také schopnost akumulovat se v synoviální tkáni, naopak ketoprofen nebyl v novějších studiích účinnější než placebo.
Krok 2
Pokud má pacient stále příznaky, následuje perorální podávání NSAIDs, a to intermitentní nebo dlouhodobé (v delších cyklech). Volba látky závisí na individuální charakteristice pacienta, především na riziku vzniku gastrointestinálních komplikací a na kardiovaskulárním či renálním riziku. Je doporučeno současně podávat gastroprotektiva. Pokud jsou nadále přítomné symptomy, podává se intraartikulárně kyselina hyaluronová a/nebo kortikosteroidy.
Krok 3
Poslední možností farmakoterapeutického zvládnutí bolesti u pacientů se závažnými symptomy je dle algoritmu ESCEO krátkodobé podávání slabých opioidů v lékové formě s prodlouženým uvolňováním (například tramadolu), které mají relativně dobrý bezpečnostní profil. Je také možné použít antidepresiva včetně duloxetinu, jež jsou u chronických bolestivých symptomů účinná, jejich podávání je však spojeno s řadou vedlejších účinků. Z důvodu překrývajícího se mechanismu účinku v CNS se duloxetin a tramadol nemají navzájem kombinovat.
Závěr
Lokálně podávané NSAIDs jsou stejně účinné jako perorální, mají však méně systémových nežádoucích účinků. V léčbě osteoartrózy kolenního kloubu proto ESCEO doporučuje dát před perorálními přípravky přednost lokálně podávaným NSAIDs, a to především u pacientů starších 75 let a u pacientů s komorbiditami a zvýšeným rizikem gastrointestinálních, kardiovaskulárních nebo renálních vedlejších účinků.
(blu)
Zdroj: Bruyère O., Cooper C., Pelletier J. P. et al. A consensus statement on the European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis and Osteoarthritis (ESCEO) algorithm for the management of knee osteoarthritis − from evidence-based medicine to the real-life setting. Semin Arthritis Rheum 2016 Feb; 45 (4 Suppl.): S3−S11, doi: 10.1016/j.semarthrit.2015.11.010.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
Mohlo by vás zajímat
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?