Oživme LÉKÁRNICE MAMINKY (VI.)
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 7-8, s. 25
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Teprve letní pobyt v přírodě s dětmi ukáže účelnou vybavenost „našich lékárniček“. A také osvojení racionálních poznatků o správném použití jednotlivých přípravků a postupů. To bylo hlavním úkolem našich besed pro maminky na téma Lékárnička na léto s dětmi, jak bylo zmíněno v minulém čísle ČČL.
První letní horké dny přinesly také větší záplavu dotazů na stavy spojené s přehřátím organismu u malých dětí. Z vlastních zkušeností upozorňujeme na fakt, že tento stav se někdy dostaví i se zpožděním následující den či noc, což může rodiče zaskočit a ne vždy si spojí s předešlým horkým dnem.
Často také řešíme, zda je racionální oblíbené doporučování vychlazených kolových nápojů při stavech nauzey a zvracení. Současná doporučení od kolových nápojů již upouštějí a jsou nahrazeny vychlazenými perorálními rehydratačními roztoky (ORS), z nichž některé obsahují přídavek zázvorového extraktu. ORS doporučujeme také při stavech spojených s dehydratací při akutních průjmech, při kterých vzniká acidóza. Proto je alkalizační složka součástí rehydratačních roztoků. Hypotonické roztoky pomáhají vyšší absorpci vody, z toho vychází doporučená osmolalita 200–250 mOsm/l. Vysvětlujeme, že je nevhodné roztoky dochucovat džusem nebo sladit sacharózou, obojí může vést k osmotickému průjmu.
Kolové nápoje nemají optimální složení, ať už se jedná o poměr iontů, výši pH, nebo celkovou osmolalitu (Coca-Cola má pH = 2,8 a osmolalitu 469 mOsm/l). Nemyslím si, že by v malém množství kolové nápoje způsobily velký rozvrat, nicméně racionální doporučení to není, jakkoliv je mnohdy opřeno o vlastní empirii. Vidím to jako přežitek z dob, kdy nebyly takové možnosti jako nyní. Je na čase přehodnotit význam kolových nápojů u stavů nauzey, když máme v současnosti ORS k tomu určené, navíc prakticky balené v sáčcích, které můžeme vzít s sebou nejen na dovolenou.
Besedy projektu Lékárnice maminky začnou zase naplno v září a tak máme čas na tvorbu článků pro nový web. Tvoříme články, které souvisejí s nejčastějšími zdravotními obtížemi u dětí v daném ročním období. Smyslem je poskytnout maminkám kvalitní zdroj informací, které navazují na naše témata, probíraná při besedách. Získáváme tak aktuální zpětnou vazbu, co v dané problematice maminky skutečně trápí, jaké jsou jejich nejčastější dotazy a mýty.
Důležitým faktorem je opět posilování role lékárníka snadno dostupného v každé lékárně, možného rádce k vyhodnocení stavů vhodných k samoléčbě. Postupně se ukazuje, že právě osobní kontakt rodiče s dítětem v lékárně je důležitý. Upozorňuji na to také během besed. Během návštěvy v lékárně máme možnost si udělat lepší představu o projevech onemocnění, které mnohdy například na fotografiích na sociálních sítích nejsou zřetelné.
Web by měl tedy přinést svěží informace pro maminky, se kterými se můžete setkat i ve vašich lékárnách. Za odkaz na stránky LM budeme rádi. Věřím, že cesta vzdělávání laické veřejnosti má smysl. Pokud vás projekt zaujal a rádi byste se jakoukoliv formou zapojili, neváhejte mě kontaktovat (svrckova.alexandra@seznam.cz) nebo se přidejte do FB skupiny Lékárnice maminky. Pojďme rozvíjet tento skvělý projekt, jedině společnými silami můžeme něco změnit.
Alexandra Hašková – organizátorka oživení projektu Lékárnice maminky, matka dvou dětí, provází cyklem besed O zdraví tak trochu jinak v mateřských centrech v České Lípě
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 7-8
- Čokoláda podávaná v malých dávkách neškodí. Vědecky prokázáno!
- MUDr. Václav Šmíd, Ph.D.: Jaterní fibróza a iniciální stadia cirhózy jsou potenciálně vratné stavy
- Esenciální fosfolipidy v podpůrné léčbě jaterní steatózy asociované s metabolickou dysfunkcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Nové nebo méně známé léčivé rostliny
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe zrušená a vydaná od 1. do 30. 6. 2019
- Znamená „Nezaměňovat“ vždy nezaměňovat?
- Co určitě stojí za přečtení...