Světové dny zdraví - únor
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 2, s. 31
Světových dnů věnovaných problematice zdraví a nemocí, které připadající na únor, není mnoho. Z dní přímo vyhlašovaných WHO do této kategorie nepatří žádný, z již zveřejněných dní, které měly charakter dní sponzorovaných WHO, to byl Světový den boje proti rakovině, a z dní, které měly povahu dní podporovaných WHO, to byly Světový den nemocných a Mezinárodní den vzácných onemocnění.
Novější členění mezinárodních dnů zdraví vycházelo ze změněné filozofie. Nadále zůstala skupina dní vyhlašovaných WHO a druhou skupinu tvořily jiné mezinárodní dny související se zdravím. V posledních letech WHO na svých stránkách přináší pouze přehled tzv. globálních, celosvětových dní zdraví.
Mezinárodní měsíc prevence prenatálních infekcí
(International Prenatal Infection Prevention Month, IPIPM)
Cílem je každý únor vzdělávat laickou i odbornou veřejnost v předcházení prenatálním infekcím.
IPIPM je sponzorovaný neziskovou organizací Group B Strep International (GBSI). GBSI byla vytvořena v dubnu 2006. U jejího zrodu stáli John MacDonald a Marti Perhachová, oba se smutnou osobní životní zkušeností – úmrtím jejich dcer na GBS. Předtím působili ve funkci prezidentky (od roku 1999) a viceprezidenta v sesterské organizaci The Jesse Cause – Saving babies from Group B Strep. Perhachová a MacDonald a jejich stoupenci neúnavně a úspěšně bojovali za zavedení univerzálního screeningu streptokokové infekce (GBS), v USA byl přijat v roce 2002. (V ČR byl Doporučený postup při screeningu a léčbě streptokoků skupiny B v těhotenství publikován v roce 2004.)
GBSI nabízí informace o jednoduchých krocích, které lze použít k ochraně plodu nebo novorozence před infekcemi, které způsobují vážné zdravotní problémy.
Existuje řada možných infekcí potenciálně přenositelných na nenarozené dítě. Nejčastěji se uvádějí:
- infekce vyvolané streptokoky skupiny B (GBS)
Konkrétně se jedná o Streptococcus agalactiae. Streptococcus agalactiae je Gram-pozitivní, β-hemolytický kok. Na svém povrchu nese skupinový C-polysacharid, který je řazen do skupiny B (proto se také nazývá jako GBS – Group B Streptococcus). Infekce je léčitelná podáním antibiotik a obvykle je pro dospělé neškodná. Avšak u novorozenců může být velmi nebezpečná. Infikovaná matky ji může během porodu přenést na novorozence, u kterého může vyvolat meningitidu, pneumonii a septikémii.
- infekce vyvolané virem Zika
Přenos infekce – infikovaní moskyti, pohlavním stykem s infikovanou osobou.U novorozence může způsobit mikrocefalii.
- infekce vyvolané cytomegalovirem (CMV)
Přenos infekce – tělesnými tekutinami (sliny, moč, krev, vaginální sekret, sperma). Mnoho dětí narozených s touto infekcí nemá žádné příznaky nebo problémy, ale některé trpí ztrátou sluchu a zraku a mentálním postižením.
- listerióza
Jde o řídce se vyskytující, ale závažnou infekci. Je způsobena konzumací potravin kontaminovaných bakterií Listeria (nejčastěji sýrů, zmrzlin a jogurtů vyrobených z nepasterizovaného mléka, měkkých sýrů uchovávaných při pokojové teplotě, syrového nepasterizovaného mléka, potravin ohřívaných při teplotě nižší než 73,8 °C). Doporučuje se mytí rukou!
Příznaky zahrnují horečku, chřipce podobné symptomy, únavu, bolesti svalů. Infekce získaná v průběhu těhotenství může vést k potratu, porodu mrtvého dítěte, předčasnému porodu a vzniku infekce u novorozence.
Existuje několik jednoduchých opatření, která mohou matkám pomoci chránit před infekcí sebe i nenarozené dítě. Na prvním místě je mytí rukou! Z různých mnemotechnických pomůcek vzpomeňme například užitečný anglický akronym ve významu slova hygiena – „HYGIENE“:
Hygiena rukou zdravotnického personálu má významný dopad na zdraví a bezpečnost pacientů, zejména jako prevence vzniku infekcí spojených s poskytováním zdravotní péče.
Literatura u autora.
Doc. RNDr. Jozef KOLÁŘ, CSc.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 2
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- V Marien-Apotheke v Rakousku
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Nové nebo méně známé léčivé rostliny
- Časopis českých lékárníků 2018