Jak prosté, milý Watsone!
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 91, 2019, č. 2, s. 16
Tak nám od 9. 2. zavedli to FMD, které se skládá z ATD a 2D, eviduje se v EMVS provozované EMVO, u nás zařizuje NSOL provozovaný NOOL. Jak jednoduché, milý Watsone.
Jak to chápu já? Na každé krabičce jsou vlastně čtyři čárové kódy a všechny jsou v tom jednom čtverečku. Není to QR kód, je to 2D kód (já osobně mu říkám vinglkód, protože má ten vingl vlevo a dole). Kód identifikuje přípravek (v podstatě stávající čárový kód), pak šarži, exspiraci, a potom to důležité – každou jednotlivou krabičku.
Výrobce kód nahraje do systému a my si pinknem, jestli tam je, a pak ho vyřadíme. Jak prosté, milý Watsone.
A teď problémy. Někdy je na krabičce kód, ale není uložen v systému, protože se na to zapomnělo nebo se to nestihlo. Beztak to bylo vyrobeno před povinností lepit a značit (ATD a 2D). Co s tím? Zatím nic. Máme pardon ministra, ale hlasme to, aby v systému do 1. 1. 2020 bylo.
Někdy je na krabičce kód, ale není zalepená (chybí ATD). Tady se dá předpokládat, že se jedná o indický exportní kód, který je snad téměř shodný s tím evropským, jen není nahrán do systému, protože se s ním nepočítalo jako s kódem podle směrnice EU. Je tam prostě kvůli božské Yinee.
Pak se taky nemusí ověřit kód, protože dlouho chyběla metodika jak nahrávat exspirace. A exspirace ve formátu YY/MM/00 je vadná. Systém ji převezme, ale uloží ji s doplněným dnem YY/MM/DD. Náš software a software NSOL se spolu nedomluví, protože jeden posílá nuly, druhý kontroluje proti poslednímu dni v měsíci a máme další alert. NSOL bude tvrdit, že EXP je 190228 a SW zašle 190200, protože si oba přečetli 190200. V podstatě nejde o vážný alert, pokud nebude tento případ vydávaný 9. 2. 2019, protože se váš SW bude vztekat, že vydáváte prošlé přípravky. Pak je potřeba to nějak okecat: Že ta exspirace je vždycky k poslednímu, že vám to s posledním v DL přišlo a že jste tedy nevydávali prošlý přípravek.
Jediné vážné upozornění (jak to v té češtině zní mnohem, mnohem lépe) je, když systém hlásí, že přípravek byl vydán. Pak byl vydán padělek nebo vy máte padělek… a NESMÍTE vydat.
Těším se, že si to do konce září v EU (stabilisation period) a do konce roku u nás (ministerský pardon) sedne, že si vyzkouším i variantu odpis do přípravy a výdej neregistrovaného LP dovezeného z jiné členské země.
Stále mám ještě obavy, protože jsme se pustili do neprobádaných vod, které nás asi budou chvíli překvapovat. Ale díky pře-chodnému období se naučíme hlásit alerty, otrkáme se a nebudeme mít obavu, že něco zvoráme. Počet hlášení nakonec klesne a od 1. ledna 2020 už to snad bude fungovat bez problémů.
Přemek CÍSAŘ
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2019 Číslo 2
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- V Marien-Apotheke v Rakousku
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Nové nebo méně známé léčivé rostliny
- Časopis českých lékárníků 2018